Trandafiri gradinar1

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Langa foisor sunt 4 trandafiri New Dawn...
Maxie - A Shropshire Lad are o floare ceva mai mare comparativ cu Pegasus; de fapt, e una dintre cele mai mari flori pe care le-am vazut la englezesti.

Astazi inca doi infloriti: Teasing Georgia (o floare micuta dar frumos colorata) si Generous Gardner.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu prea mai am timp in ultima vreme dar azi am reuzit sa mai fac cateva poze azi - in ordine, Ghislande, Julia Child, Mary Rose masacrat de viespea croitoare, Marie Louise Velger, Jubilee Celebration, Maxi Vita, Lady Emma Hamilton si Jean Cocteau, toti trandafiri in ghivece :)

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Doina :D
Toti trandafirii mei din ghivece stau la umbra pentru ca altfel ar suferi destul de grav de sete, ghiveciul pierde rapid umiditatea. Probabil asa se explica nuantele mai intense ale florilor.
Nu stiu cum ma voi descurca atunci cand o sa-i plantez in gradina, orientarea e sudica si am putin spatiu si pe latura estica a casei.
Cred ca ma voi stradui sa pun englezestii spre est ca sa nu-i omor...
 

Roxana Peled

Active Member
Poti sa omori trandafirii cu soarele?
Eu tot traiesc cu impresia ca trandafirul ar vrea sa fie plantat in camp, sa-l nauceasca soarele toata ziua :rofl:
 

lacrimioara

Member
Ce bine le merge in ghivece ! Sunt minunati mai ales Ghislaine . Sper sa gasesti putin timp in fiecare zi pentru a ne delecta cu aceste frumuseti
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O noua gradina cu noi achizitii si trandafirii pe care-i aveam anul trecut in ghiveci:












 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte faini, Mada! Vad ca s-au dezvoltat bine in ghiveci, tufele arata bine si cu multe flori,pe mine cred ca m-ar apuca crizele sa trebuiasca s-o iau de la 0 cu ei. :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor!
Elliana, am avut vreo 50 de ghivece si cu ce mi-am mai comandat in toamna cred ca am vreo 80 de trandafiri acum. mai sunt cativa de inflorit :)
Calude - tu ce crezi, pe mine nu m-au apucat crizele initial? Dar m-am gandit ca e mai interesant asa...si, probabil, nici asta nu va fi ultima gradina pe care o fac asa ca trebuie sa ma obisnuiesc cu inceputurile :)
 

elianna

Well-Known Member
Fiecare gradina e o experienta, o incercare, o lectie pentru ca urmatoarea sa fie si mai reusita :D
 

monika 82

Well-Known Member
Incatatoare rose!Fiti amabila, de unde ati achizitionat Marie Louise Velger?Am o pasiune pentru rosele simple,semiduble, si artistice, clar nu ma puteam abtine sa nu va intreb de aceasta rosa :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
monika 82 a spus:
Incatatoare rose!Fiti amabila, de unde ati achizitionat Marie Louise Velger?Am o pasiune pentru rosele simple,semiduble, si artistice, clar nu ma puteam abtine sa nu va intreb de aceasta rosa :oops:
Draga Monica, sper ca nu te superi ca nu ma formalizez vorbind cu dumneavoastra ceea ce iti recomand cu caldura si tie sa faci :rofl:), pe MLV l-am luat de la Lottum.
Are o floare mare, cat o palma, si se comporta foarte bine la ploaie din ce am remarcat pana acum.
Daca nu-l gasesti, da-mi un semn si iti trimit la toamna butasi.
 
Sus