Trandafiri gradinar1

Roxana Peled

Active Member
gradinar1 a spus:
Ala e Bonica - l-am cumparat asta toamna in ghiveci de la Baumax. Si Rumba ala de care zici tu arata frumos o luna pe an, florile se trec tare urat, se pateaza si nu-mi plac.
Nu e Bonica :cry:
Te-am intrebat pentru ca am si eu 2 la fel unul cumparat de la Brico drept Bonica si unul de la Baumax drept The Fairy :rofl:
Bonica este cam asa http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.209929 adica mult mai batut ca ai nostri.

Rumba nu remonteaza? :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mada, nu imi vine sa cred! :eek:
Stiu ca s-a mai comandat Sally in toamna la olandez. Ma intreb aceia cum or fi inflorit? Eu tot de la olandez il am, e luat primavara trecuta.
Phillis Bide, din cate am inteles, nu arata specaculos decat la prima inflorire. Apoi dezamageste. Am vazut un exemplar matur chiar saptamana trecuta intr-o gradina foarte frumoasa. Insa proprietarii se gandeau sa renunte la el in favoarea unui trandafir care sa repete inflorirea.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dan Coman zicea ca si lui i-a inflorit un trandafir galben in loc de Sally Holmes deci se pare ca suntem mai multi ...
Ala care trebuia sa fie Phillis Bide e un theahibrid dupa forma florii, mie mi-e clar. N-are nici urma de parfum...cam dezamagitor.

Roxana, eu zic ca e Bonica numai ca e un trandafir inca mic. Nu prea infloresc la inceput asa cum se intampla dupa 2-3 ani. Mai am rabdare cu el.
Si Samba/Rumba este remontant, intr-adevar.

Nick, portocaliul arata foarte frumos in faza de boboc. Pe urma se desface foarte tare, ca floarea unui thea, si se deschide foarte mult. E drept ca florile tin destul de mult dar nu mai arata la fel de frumos.
 

Roxana Peled

Active Member
gradinar1 a spus:
Roxana, eu zic ca e Bonica numai ca e un trandafir inca mic. Nu prea infloresc la inceput asa cum se intampla dupa 2-3 ani. Mai am rabdare cu el.
Si Samba/Rumba este remontant, intr-adevar.
Atunci inseamna ca si ai mei ar putea fi totusi Bonica :?
Mai asteptam sa vedem ce fac. Sunt frumosi si asa cum infloresc acum doar ca as fi vrut sa stiu sigur ce sunt ca sa stiu unde sa-i plantez :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
ca sa stiu unde sa-i plantez :D
No lasa ca eu am stiut ce sunt si tot nu i-am plantat bine, le-am lasat prea putin loc :rofl: asa ca la toamna iar fac vreo 3 navetisti :roll: Parca-s batuta-n cap, cand ii vad mici si pricajiti nicicum nu imi intra-n cap ca vor deveni monstri si las distanta prea mica.
Aviz: din cate am observat la unii-altii, englezestii se fac de obicei mult mai mari decat dimensiunile date de producator, chiar si de HMF ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte faini, chiar, ce faina e tufa de Fairy :hipnotizat:

Madalina, spune-mi cum ti se pare Scepter'd Isle :) Sunt curioasa pentru ca mie imi place extrem de mult, am o slabiciune pentru el, imi place si parfumul desi Carla parca spunea ca il detesta, ca miroase a medicamente :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multam, fetelor.
Claudia. imi place foarte mult Scepter d'Isle - la tine l-am vazut prima oara si mi-a ramas la suflet. A inflorit atat de bogat desi e din comanda de asta toamna, sunt foarte placut impresionata de el. Nu m-a dat pe spate parfumul, recunosc ca imi plac mult mai mult aromele fructate (asa cum miroase Pat Austin, de exemplu).
Dar e clar ca are cateva calitati certe trandafirul asta: forma florii, faptul ca florile sunt orientate in sus, nu cad, asa cum se intampla in general la englezesti, si bogatia cu care a inflorit. Sunt sigura ca va fi o frumusete in gradina in anii ce urmeaza :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumosi, astept sa vad cum creste la tine A shropshire Lad, eu o am pe radacini proprii, e in anul 3 si are 40 cm si inca nu are boboc, deci vreau sa vad cum e pa portaltoi. Si o sa mai vreau sa stiu daca la tine remonteaza stiu ca e cam retinuta la reinflorit :evil: altfel, are o floare superba, petalele sunt aranjate perfect, un alt englezesc cu acest tip de aranjare perfecta a petalelor e Leander, eu ma tot uit la florile lui si nu-mi vine sa cred cat sunt de aranjate :)
Si sa ne spui daca Pegasus schimba culoarea florii, cum se decoloreaza
 

nick1971

Active Member
Superbi, Mada!!! :visator:
la mine A Shropshire lad, plantat in toamna, a ramas mic si nici urma de boboc, The Pilgrim... la fel. ii astept, ce sa fac :)
 

maxie

Member
Ce draguti sunt Pegasus si A Shropshire Lady !! Daca nu ai fi precizat,as fi zis ca e aceeasi floare dupa 1-2 zile , pentru ca seamana ( in poza) la forma florii. Oricum,toata gradina e superba,dar foisorul/terasa, e ... de vis.Mi se pare un loc .....plin de arome !!
 
Sus