Trandafiri ghia_don

claude

Well-Known Member
Moderator
Charles Austin e splendid! Al meu nu s-a prins :( Si continua sa-mi placa mult souvenir du Dr. Jamain, care a fost unul din ouale Kinder la mine :rofl:
Doina, sunt mari si frumosi trandafirii tai :D
 

Dea

Active Member
O gradina superba, Doina! :visator:
Fata Morgana ... un trandafir plin de surprize!! iar miniaturalii sunt exceptionali!!
 

ghia_don

Active Member
Printre alte treburi, tot am reusit sa ies la fotografiat :) . N-am vrut sa ratez inflorirea la
Hermann Schmidt si Ines Sastre..



 

bradut

Well-Known Member
Doina, este de vis Hermann Schmidt! Sa stii ca s-a prins butasul de la tine! Ma bucur asa de mult! :dans: Cred ca si Coral Dawn este pe drumul cel bun. Saru' mana inca o data. Sper sa se dezvolte pana intra in iarna.
 

ghia_don

Active Member
Ce ma bucur !! :hug: Hermann e un trandafir nepretentios, eu l-am plantat definitiv in toamna cam la umbra sub un brad, si chiar imi faceam griji ca nu-l voi vedea inflorit dar nu se plinge, doar infloreste :D :D
 

geodezia

Well-Known Member
imi palce inesul m-a apucat damblaua pe bicolori ... movuliul este ca si viechenblaul si nuit de yong mici ca floare ..inca nu mi-am virit nasometru sa vad mirosuri ..Ghia zi-mi si mie coralul creste inalt ..la mine a crescut ditamai prajina si are 3 smocuri de flori in virf ..nu i-o place locatia e cam la umbra la mine ..poate trebuie sa il pun la soare cumva?
multam
 

ghia_don

Active Member
Geo, la mine Coralul a ajuns pe la 3 m, uite Adevarat ca e cam golas la baza si a facut lastari floriferi pe partile mai arcuite. La primavara trebuie sa remediez asta ori prin taieri, ori plantez altul la picioarele sa acopere golul :) Al meu are soare doar dupa amiaza de la ora 14-15, pina seara...

Mircea, nu-mi dau seama daca e acelasi, seamana la floare, dar al tau parca are florile cu mai multe petale. Si inca ceva, Hermann este urcator..
 

ghia_don

Active Member
Roxana, cel roz inchis e Rosarium Uetersen, portocaliul e Westerland, dar cel rosu nu stiu cine e, l-am prins din butas cules dintr-un gard :D
 

ghia_don

Active Member
Alti infloriti in ultimele zile
Cafe-ul care e Cafe, ca ma temeam ca nu e :) , Zburlici

Pastella, Herzogin Friederike, Aztec Gold,

Magenta, Cornelia,posibil Tchaikovsky

Jubilee Celebration


Ultimii cinci sint din butasi pusi in toamna si inca nu au florile perfect formate.. Si mai sint si patate de la atitea ploi..
 

ghia_don

Active Member
Inainte de furtuna..
Marie Pavie, Zburlici, Crimson Glory , Coralin

Un miniatur, Pur caprice, necunoscut, Perla Transilvaniei

Summer Song, The Fairy
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Superbi ! :visator: As avea si eu o intrebare : de unde ai luat trandafiri "romanesti" de-ai domnului Wagner ? Sau in general de unde s-ar putea lua ?
 

ghia_don

Active Member
Dupa multe insistente , am primit niste butasi in toamna de la cineva care are.
Poate luind legatura cu Asociatia Amicii rozelor, se pot face rost mai usor de trandafiri romanesti. :D
 
Sus