Trandafiri ghia_don

belisima

Well-Known Member
negriciosi din asta am si eu,chiar sunt curioasa cum se numeste...e cam dezlanat el,dar merita sa il ai in gradina
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Doina, depinde cat e de dezvoltata tufa ta, daca o jumulesti taind dupa aceasta inflorire mai bine asteapta pana in august, ca nu-i graba! Multumesc! Ma revansez eu cumva :D
 

ghia_don

Active Member
Noutati :)
Teasing Georgia si WS 2000,

Fata Morgana si cele 5 fete ale ei :) Sint curioasa cum va arata miine :?


Citiva mini cumparati la 1 leu si care s-au facut superbi in gradina


Rozuliul cu petale incredibil de sidefate si inca neidentificat
 

sarselia

Active Member
Moderator
Woow!Chiar e interesanta Fata Morgana....Nu stiam de trandafirul acesta.
Felicitari pentru toate superbitatile!
 

Rose

Active Member
Sunt minunati! William este splendid, mie mi se pare ca seamana mult cu Munstead. Am inteles ca tufa primului este un pic mai dezlanata...pe cel de-al doilea il am de prea putin timp sa-mi pot da cu parerea.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce parfum are Teasing georgia?
Mie rozaliul mi se pare foarte frumos...culoarea e incredibila!
 

ghia_don

Active Member
Rozaliul si mie imi place de la stadiul de boboc pina se scutura floarea :D . Bobocul e roz ciclam sidefat, dar orice bucatica de petala care se rasfringe e roz mat, iar combinatia dintre ele e incredibila . Culoarea ramine stabila pina se scutura floarea.
Teasing Georgia are un parfum fructat dupa cum mi se pare mie, nu e foarte puternic..dar la o tufa cu multe flori cred ca se simte mirosul destul de bine.
Si da, creste cam imprastiata dupa cum arata ca o caracatita cu patru brate subtirele si cu bobocii aplecati. Dar la mine e abia in anul doi din butas , poate se mai inviguroseaza odata cu anii :) .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumosi, Doina! Interesanta Fata Morgana. Cand va fi mai maricel si se va umpe de flori, cred ca va arata incredibil avand flori de culori diferite
 

ghia_don

Active Member
Mai vechi si mai noi .. :)
Charles Austin, un miniatur fara nume, Luchian si Foc de tabara,

Foc de tabara, Twist si necunoscutul trimis in loc de cardinal, care e foarte frumos de altfel

Othello, Coco, Souvenir du dr Jamain, Rosarium

Coral Dawn, grup, necunoscut si M-me Meilland,

Necunoscut, Charles Rennie Mackintosh si Lupo
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Cati ani are Twist-ul si cam cat de mare este tufa ? Am si eu unul pe care l-am mutat in toamna (practic nu a stat mai mult de 1 an intr-un loc) si nu stiu daca acum i-am gasit locul definitiv.
 

ghia_don

Active Member
Am doua tufe si amindoua sint mari...lastarii au peste 1 m la cea din poza, iar la cealalta tufa au peste 1,5 m. Vreau sa-i conduc ca si urcatori..
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Multumesc ! Tufa se autosustine sau trebuie ajutata ? Pentru ca eu l-as vrea mai bine tufa decat catarator ?
 
Sus