Trandafiri Gabrielais

nick1971

Active Member
E frumos! anul trecut la mine a fost cel mai puturos, a inflorit spre toamna, dar nu l-am mirosit, acum e plin de boboci gata sa se deschida
 

gabrielais

Active Member
nick1971 a spus:
E frumos! anul trecut la mine a fost cel mai puturos, a inflorit spre toamna, dar nu l-am mirosit, acum e plin de boboci gata sa se deschida
parfumul e din acela "old"...tare, greu...dar asa de placut :)
 

lucia2002

Active Member
Are o floare delicata d-na Alfred si cred ca asijderea este si parfumul. Citeam despre ea ca are tendinta de a inflori devreme.
Cred ca ai facut o alegere minunata!
 

gabrielais

Active Member
multumesc! este parfumat, evident...l-am plantat langa un Souv de la Malmaison si cand trec pe-acolo imi "sucesc" nasul cu parfumul.. :) doar ca am ramas in urma cu arcada, inca nu este gata, l-am legat de un bat de bambus saracutul, ca se intinsese pe jos; este greu de la cate flori are :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabriela, Mme Alfred Carriere e in primul an? Ca si eu m-am uitat la el cand faceam liste si l-am tot sarit din cauza ca e un Tea Noisette, dat ca fiind de zona 7, deci tare as vrea sa stiu cum se descurca iarna la noi :?
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
Gabriela, Mme Alfred Carriere e in primul an? Ca si eu m-am uitat la el cand faceam liste si l-am tot sarit din cauza ca e un Tea Noisette, dat ca fiind de zona 7, deci tare as vrea sa stiu cum se descurca iarna la noi :?
e al doilea an, a prins 2 ierni deja si este ok....stii ca eu sunt shoki, n-am treaba cu zonele; daca vrea sa trasca bine, daca nu, nu..dar nu ma impiedica nimic sa il cumpar daca imi place :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: Da' ce de surprize! Cum e la tine souv. de la Malmaison? S-a dezvoltat bine? Ca la mine de 2 ani se chinuie sa traiasca, acum abia are un lastar de 15 cm. se pare ca toti trandafirii pentru care fac fixatie imi creeaza probleme :x
 

gabrielais

Active Member
anul trecut a fost chinuit si cu flori urate..botite si parca neterminate :rofl: doua crengi fara noima cu cate o floricica...
acum vad ca tufa a plecat frumos, e plina ochi de boboci...dar sa stii ca eu tai din ei...chiar si la englezesti;in primul rand tai ramurile din interiorul coroanei pentru iluminare si circulatia aerului si nu s-au suparat niciunii se pare :)
 

elianna

Well-Known Member
Ce de minunatii ai in curte. Foarte frumosi si harnicuti! Abia astept sa am si eu cu ce ma lauda ca ai mei sunt mai lenesi :(
 
Sus