Trandafiri Gabiuta

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca la primul este corect ....la al doilea nu.M-am uitat la culoare.Al meu nu este un roz pur asa cum arata toate pozele gasite.Este un ....roze prafuit,cu tenta usoara de miez de mandarina.O culoare pe care nu o pot defini .Nu este o floare singura pe tija ci un buchet.Si mai ales nu are tepi .Nici mici nici mari .Nu conteaza.Imi place si daca vreti vreun lastar ziceti doar ca vreti o ...mandarina :mrgreen:
 

dancoman

Member
Gabiuta a spus:
Daca la primul este corect ....la al doilea nu.M-am uitat la culoare.Al meu nu este un roz pur asa cum arata toate pozele gasite.Este un ....roze prafuit,cu tenta usoara de miez de mandarina.O culoare pe care nu o pot defini .Nu este o floare singura pe tija ci un buchet.Si mai ales nu are tepi .Nici mici nici mari .Nu conteaza.Imi place si daca vreti vreun lastar ziceti doar ca vreti o ...mandarina :mrgreen:
nu ne-ai spus daca are parfum,iar PCh nu este roz pur(asta ca sa ma uit mai atent!!) :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Dane e mic si nu ma pot apleca sa il miros :rofl: :rofl: :rofl:
Are un usor parfum.
Da,adevaratul PC este roz pur.Rozul "candy",rozul anilor '30.
Al meu nu e asa.
 

adrianam

Well-Known Member
Pariser Charme nu este roz pur, il am si eu, a inflorit prima data in primavara asta. M-a uimit la el culoarea tijelor noi care sunt grena. Tufa asta este total deosebita de ceilalti trandafiri primavara:


Iar floarea are o nuanta de roz somon:
,

Si la mine este prea mic si nu m-am putut apleca sa il miros. :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dane,hai zau ca pentru tine o sa fac un efort 8) :rofl:

Adriana,culoarea lastarilor la mine nu a fost asa dar poate nici nu are prea mare importanta.

Am sustinut ca are culoarea roz fiindca in toate imaginile de pe net nu numai pe HMF apare ca roz bombonica.Dar daca si la tine e rozul acela prafuit,somonel sau mai deosebit oricum inseamna ca ala e si al meu.

Bine ca i-am dat de capat :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Oricum ar fi e frumos dar mie tot Remy Martin imi place mai mult, are o culoare aprinsa foarte frumoasa :).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bebita am citit cu atentie postarea anterioara in care imi recomandai la ce sa ma uit si NU,nu are aceste caracteristici.

Are NUMAI culoarea prezentata de Adriana.Ceea ce am prins eu in poza este si culoarea pe care o vad eu deci poza mea pentru culoarea trandafirului pe care il am in gradina este corecta( tot aparat jmeker . :wink: :mrgreen: ).

Eu ziceam de ce vazui pe netul asta maaaaaaaaare.....si pe HMF.
In fine si bref.I-am scris numele pe poza ca fiind PC ca eu nici nu mai scormon si in definitiv de ce sa nu fie el ??? :wink: si gata.... :twisted:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca imi aduc bine aminte e cumparat ca Graham Thomas....

este prima floare deschisa azi la 39 de grade temperatura masurata la ora 15 :( si alaturi o noutate a unui furnizor francez (numele rozei trebuie sa il caut pe eticheta ingropata :) ):
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Francezu'" mi-a fost daruit de catre o buna prietena.Cred ca se numeste "Clotilde".Nu am gasit eticheta dar daca tin minte cred ca asta e numele dinsului .Este creatia acestui domn francez creator de hibrizi al carui nume nu mi-a fost dezvaluit :oops:
Este mai spectaculos in poza decit in realitate sa stiti.Sau...poate inca nu i-am descoperit eu frumusetea adevarata :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Leander este un trandafir de la Lottum care mi-a placut mult cum se comporta.Probabil in alte conditii nu cu soarele arzator in cap florile ar fi fost mai altfel ,asa cum au fost la inceputul verii dar...oricum.A crescut mult,lastari vigurosi,inflorire abundenta,florile tin citeva zile (nu le-am numarat :) ) si sunt mari cu o culoare extraordinar de frumoasa si calda.
Il recomand cu caldura.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt de acord cu tine, Gabiuta! Desi pe canicula a facut florile mai mici, acestea nu s-au ars doar s-au scuturat mai repede decat la inflorirea din primavara. Si e unul dintre cei mai bine dezvoltati englezesti din cei plantati in toamna si primavara :D Un singur defect i-am gasit pana acum, faptul ca floarea se decoloreaza.
 
Sus