Trandafiri Gabiuta

dancoman

Member
Gabiuta a spus:
Eden Rose trandafirul pe care il credeam decedat a inviat :giggle: :p
L-am crezut mort.Nu misca neam.Nu aparuse nik din el .Asa ca acum vreo luna l-am scormonit adinc pina cind l-am scos cu totul :oops:
Surprize-surprize:avea muguri vii,frumosi si mari.
Nici nu stiu cit de repede l-am bagat inapoi in groapa cea adinca si l-am musuroit bine.
Ieri am avut marea revelatie:a aparut o frunzuta si azi o a doua..... :dans:
Putin dar ....datator de speranta :wink:
La mine Eden s-a comportat exemplar,probabil ca ii place expozitia sudica in care l-am asezat(ferit de curenti de aer)...las' ca ne bucuri in vara asta cu flori,caci radacina este ok si are forta sa recupereze,mai ales ca solul este umde bine acum!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: :cry: :cry: l-am gasit dupa o saptamina calcat cu insistenta de ciine :x :x :x .Tocmai cind ziceam ca se recupereaza.Nici urma de frunzuta.Nu am preconizat asa dezastru si nu l-am inconjurat cu....sirma ghimpata.Sunt foc pe animal :suparat: Astept si daca nu si nu....iau altul in toamna ca imi place trandafirul asta mult.Dar e pacat :(
 

dancoman

Member
Gabiuta a spus:
:cry: :cry: :cry: l-am gasit dupa o saptamina calcat cu insistenta de ciine :x :x :x .Tocmai cind ziceam ca se recupereaza.Nici urma de frunzuta.Nu am preconizat asa dezastru si nu l-am inconjurat cu....sirma ghimpata.Sunt foc pe animal :suparat: Astept si daca nu si nu....iau altul in toamna ca imi place trandafirul asta mult.Dar e pacat :(
imi pare tare rau,trebuia inainte sa pleci sa imprejmuiesti locul,se poate sa isi revina...daca nu isi revine iti pot trimite mai in vara lastari...aaaa,am vazut pe undeva ca ai Parade???(nici cu Parade nu am avut noroc!!) :x
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: am??? :rofl:
Am mutat din cauza umbrei multi trandafiri in toamna trecuta fara eticheta si nu stiu care sunt pina nu infloresc.Unul doi ramasi pe loc ii stiu.Dar....cu multa placere cind infloresc le fac inventarul si daca am iti trimit bineinteles.
 

anasstasia

Active Member
Iti trimit eu mai incolo butas de Parade daca vrei. Dar sa-mi amintesti, ca sint senila rau.... :mrgreen:
 

dancoman

Member
anasstasia a spus:
Iti trimit eu mai incolo butas de Parade daca vrei. Dar sa-mi amintesti, ca sint senila rau.... :mrgreen:
..te-ai gasit...la cat de zapacit sunt parca vad ca la vara rascolesc tot Egradini sa vad cine mi-a spus de Parade!!! :rofl: (PS:,,s(h)enila??? :rofl: ...)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bebita uite ca s-a deschis:
si cel roze-galbui-portocaliuo-prafuit :rofl: .Are o culoare cam indefinita:
 

angela draganoiu

Active Member
taaare frumosi sint.
mai ai trandafirul acela catarator (de pe terasa) roz bonbon dupa care sufar de citiva ani ? mi-ai dat o data niste lastari si s-au .......... dus :cry:
 

bebe Iris

Active Member
:D Imi mentin parerea Gabita. Portocaliul este Th, are tija dreapta si teapana? Daca da, e Remi Martin...in timp ar trebui sa-si decoloreze florile pana la crem, fara sa se scuture. Cel roz e Pariser Charm daca are tija visinie sub bobocel si cu multi tepisori marunti. Inca un aspect la Pariser Charm:foarte parfumat(ca si trandafirii vechi) si florile nu rezista in vaza, se ofilesc in 20 de minute de la taiere...pe cand la Remi Martin miros cumva a mere, superb si stau foarte mult si bine in vaza.
Te-am bagat in ceata? :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Of course dear....totala;dau din miini sa ajung la...trandafiri . :rofl:
Dar ....ma voi uita si daca e asa cum spui o sa pun la poze numele respective :) .Daca nu...sunt frumosi,nu? :)
 
Sus