Trandafiri Floribunda

presco

Active Member
La 3 m nu cred ca se poate denumi semi. Dar eu nu sunt "god of roses" sa le stiu pe toate ca altii.
 
A

Anonymous

Guest
@presco, nu trebuie sa fii Mesia trandafirilor. Tine de ceea ce inveti ani de zile. Mai tirziu, trebuie sa dai si altii din ceea ce ai invatat, sa ajuti.
Par ciudate postarile mele, prea didactice, grele, dar nici pe departe nu sint asa. Le-am "subtiat" ca sa las numai saminta, sa se poata intelege ratiunile existentei si dezvoltarii trandafirilor.
Intelegind "teoria", vom sti cum sa alegem un trandafir, unde sa-l plantam, iar mai tirziu sa stim ce sa facem cu el.
Presco si eu pot "trage" un acoperitor la 3 metri...dar asta nu inseamna ca-i urcator. !

"Guru" nu-i cu "ingrasamintele naturale"...? :rofl:
 

mihai63

Member
Felix, cui potuit rerum cognoscere causas
Fericit cel ce poate cunoaste cauza ascunsa a lucrurilor.............da ,asa este,dar nu inteleg ceva.
Stii ceva ce noi nu putem afla sau ce?
:?
 

sicora fabian

Active Member
Doi+, didactic inseamna in primul rand corect! Iar in postarile dumneavoastra, in afara de ceea ce luati mo-ta-mo de pe alte site-uri, faceti un ghiveci intre termeni "didactici" si erori cat cuprinde!
Sfatul meu este sa dati "copy-paste" cand vreti sa pareti "didactic". . . caci bagajul dumnavoastra de cunostinte de specialitate nu va ajuta sa redati cu propriile cuvinte explicatiile stiintifice pe care le-ati citit prin alte parti!
Revenind la floribunde, caci este topicul lor, intre ce limite li se incadreaza inaltimea?
Nu ma astept sa-mi raspundeti pentru ca de obicei evitati intrebarile concrete la care nu gasiti raspunsurile in alta parte!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ooooooooooooo...........ce frumos e :eek:
Ce petale frumoase are si prestanta :D Sa-ti traiasca!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Din ce am eu în gradina, Chrystal Fairy. Dar din când în când mai face si câte un buchetel de flori roz. Cred ca există si varianta White Fairy care are doar flori albe.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator

zi_inflorata

Member
Moderator
Nu reusesc s ama descurc in site-ul ala. Trebuie s ama inregistrez sa caut prin el? Oricum e tare frumos Meidilland... :visator:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu e necesar sa te inregistrezi. In lista din stanga, cu verde e un link Search/Lookup care te duce aici: http://www.helpmefind.com/rose/plants.php
Tastezi numele trandafirului dorit, intri apoi pe pagina lui, unde apare descrierea. Tot in aceasta pagina, vei vedea in partea de sus, deasupra denumirii trandafirului, mai multe etichete, printre care cele mai utile sunt: Description, Photos, Member's ratings, Comments
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
zi_inflorata a spus:
Exista vreo varietate de floribunda de culoare alba care sa reziste la soare direct? :rose:
Eu zic ca Schneewitchen e varietatea aia: infloreste non stop, indiferent de conditii, nu se arde in soarem se scutura singur fara sa ramana florile urate si patate si cand se face mai mare arata ca o tufa imensa plina de bulgarasi albi. Un butas gata inradacinat pot sa iti trimit eu, Loredana, prin noiembrie cand se vor putea scoate trandafirii.
Asa arata in gradina mea:
 
Sus