Trandafiri englezesti

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa-l laud si pe Scepter d'Isle care e frumos de pica, sanatos (ca la mine mai toti englezestii au bolit cu patare neagra anul trecut), flori peste flori mai mereu, o tufa rezonabila ca format. Doar cu mirosul nu ma impac eu, Austin zice ca miroase a mirt :speechless: iar eu nu pot sa asociez parfumul ala cu mirosul unui tradafir.
Oricum, la mine miroase doar daca-mi bag nasul in el, nu se simte parfum in jurul tufei
[url=https://flic.kr/p/qJ9Avp][/url]
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cat de interesant arata tufa lui la tine in gradina! Imi place forma. La mine este foarte diferita, are cam 1.5 m inaltime si ramuri erecte. Nu s-a rasfirat, pur si simplu toate ramurile stiu una si buna: in sus! :rofl:

Nu am apucat sa il miros decat o ultima floricica ratacita prin noiembrie. Nu mi s-a parut deranjant mirosul, aducea cumva cu liliacul. Dar... era doar o floare tarzie, poate la vara ma lamuresc si eu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur ca-ti place, Carmen :*

Din ce am observat eu pana acum, englezestii au si ei cateva "bube":
- florile tin putin, 1-2 zile. Compenseaza insa prin numarul foarte mare de flori/tufa astfel incat nu e deranjanta durata scurta
- sunt mai sensibili la boli - anul asta la mine au suferit toti de patare. Prin comparatie, singurii trandafiri care nu au avut patare au fost Kordes sau Poulsen, aia sunt, dupa cum zicea si Claude, ca de plastic: florile dureaza cu saptamanile si nu se ating bolile de ei. Dar n-au parfum :p. Oricum, anul asta voi stropi toata gradina cu un fungicid cupric (zeama bordeleza) imediat ce temperaturile permit (cam 5- 6 grade).
Si apropo de sensibilitate la boli, foarte sensibili sunt si trandafirii Meilland, in general theahibrizii de la Meilland.
- unii dintre ei fac niste tufe sui, foarte dezechilibrate, si fac doar cateva flori in varful lor. Pana acum, The Generous Gardener, A Shropshire Lad si Othello se incadreaza in categoria asta dar au doar 2 ani si le mai dau inca pe atat sa vedem ce pot face :)
- foarte putine poze gasesti pe internet cu tufele trandafirilor. Pe helpmefind.com, gasesti imagini cu florile in general dar putine imagini de ansamblu cu tufa. Prin urmare, risti sa te pacalesti atunci cand alegi un englezesc.

Am mai gasit imagini cu o tufa - e vorba de Abraham Darby. L-am achizitionat acum 2 ani in ghiveci si e in gradina de anul trecut (a petrecut 1 an in ghiveci). A fost foarte afectat de patare, a ramas aproape chel. Florile sunt mari, foarte frumoase, culoarea si parfumul sunt de milioane.



Voi aveti poze cu tufele de englezesti? Cred ca ar fi de mare ajutor sa vedem si alte pareri...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Fain! Bine ca stiu ca il ai pe Emma Hamilton, ca la vara cred ca-ti cer vreo 2 butasi daca ai de unde taia! Al meu era intr-o zona foarte proasta, s-a chinuit 1 an, n-a depasit 30 cm, si in toamna asta l-am mutat, abia mai avea radacini, nu stiu daca se va prinde :(

Eu il ador pe Scepter'd! Este unul dintre preferatii mei! Imi place parfumul lui, mie mi se pare ca seamana cu parfumul de liliac! Vad ca sunt printre putinii care ii apreciaza mirosul, carla zicea ca ei ii miroase a medicamente ;-)) Ca tufa este unul din cei care nu pune probleme,. la mine a lastarit si a ramificat bine, e echilibrat! Sa stii ca mai sunt cativa austini pe care daca ii mirosi ccu ochii inchisi nu ghicesti ca e trandafir, asa e St. Swithun, care si ala are un parfum deosebit, care mie imi place foarte mult, e cumva amarui, nu are note dulci
Si la mine Generous Gardener a inflorit slab, in schimb a crescut foarte bine, are vreo 7-8 lastari de cca 2 m, i-am pus ceva sprijin peste care se arcuiesc lastarii asa ca sper ca anul acesta din acei lastari sa dea laterale cu flori!
Othello la mine nu e sui, e doar teapan!
Abraham Darby are si ala niste lastari luuuungi, am aplicat aceeasi metoda de sprijin, probabil anul acesta se va umple tufa. La mine chiar nu a avut probleme cu patarea, a intrat in iarna cu toate frunzele, chiar si acum mai are frunze!
Asta daca nu a degerat cu cele -22 de grade pe care le-am avut. Cred ca-mi smulg parul din cap daca la primavara trebuie sa tai scurt trandafirii, ca abia au unii 3 ani ai, au crescut si ar fi ceva potential bun de inflorire :devil:
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Il am si pe St Swithun, de la tine il am...el si cu Guy Savoy care au crescut o frumusete!! (si stii ca asta primavara am crezut ca i-am pierdut, ii lasasem mult timp neplantati si nu ma asteptam sa-si revina. Dar s-au facut niste minunatii!!
Iti trimit cu drag butasi ori de care vrei tu, stii bine :*

Sper ca nu o sa fie nevoie sa taiem foarte scurt trandafirii, nu a durat mult inghetul si sper sa fi scapat. Acuma mai e o groaza din iarna asta, cine stie ce geruri mai vin...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sper ca i-ai lasat spatiu suficient lui St. Swithun, ca se face maaaaaaaareeeee ;-)
 

floralia

New Member
Ma bucur ca-ti place, Carmen :*

Din ce am observat eu pana acum, englezestii au si ei cateva "bube":
- florile tin putin, 1-2 zile. Compenseaza insa prin numarul foarte mare de flori/tufa astfel incat nu e deranjanta durata scurta
- sunt mai sensibili la boli - anul asta la mine au suferit toti de patare. Prin comparatie, singurii trandafiri care nu au avut patare au fost Kordes sau Poulsen, aia sunt, dupa cum zicea si Claude, ca de plastic: florile dureaza cu saptamanile si nu se ating bolile de ei. Dar n-au parfum :p. Oricum, anul asta voi stropi toata gradina cu un fungicid cupric (zeama bordeleza) imediat ce temperaturile permit (cam 5- 6 grade).
Si apropo de sensibilitate la boli, foarte sensibili sunt si trandafirii Meilland, in general theahibrizii de la Meilland.
- unii dintre ei fac niste tufe sui, foarte dezechilibrate, si fac doar cateva flori in varful lor. Pana acum, The Generous Gardener, A Shropshire Lad si Othello se incadreaza in categoria asta dar au doar 2 ani si le mai dau inca pe atat sa vedem ce pot face :)
- foarte putine poze gasesti pe internet cu tufele trandafirilor. Pe helpmefind.com, gasesti imagini cu florile in general dar putine imagini de ansamblu cu tufa. Prin urmare, risti sa te pacalesti atunci cand alegi un englezesc.

Am mai gasit imagini cu o tufa - e vorba de Abraham Darby. L-am achizitionat acum 2 ani in ghiveci si e in gradina de anul trecut (a petrecut 1 an in ghiveci). A fost foarte afectat de patare, a ramas aproape chel. Florile sunt mari, foarte frumoase, culoarea si parfumul sunt de milioane.



Voi aveti poze cu tufele de englezesti? Cred ca ar fi de mare ajutor sa vedem si alte pareri...
In ultima vreme, am gasit timp sa mai intru si eu pe acest forum, lucru pe care mi-l doresc demult.
Sunt perfect de acord ca se gasesc putine imagini de ansamblu ale tufei, mai ales la englezesti.
Am gasit prin arhiva cateva poze- putine, e drept- cu tufe de la unii dintre englezestii mei. Problema mea acum e sa pot sa le postez. Daca nu, o sa pun cateva link-uri.

http://floralia.sunphoto.ro/L_D_Braithwaite/89444128
http://floralia.sunphoto.ro/The_Prince/97877881
http://floralia.sunphoto.ro/Grace/98803060
http://floralia.sunphoto.ro/Wollerton_Old_Hall/97875255
http://floralia.sunphoto.ro/Abraham_Darby/73308908
http://floralia.sunphoto.ro/Abraham_Darby/101975237
 

adrianam

Well-Known Member
Incerc sa pun si eu catev poze cu tufele formate de englezestii mai batrani de la mine din gradina.
Incep cu Mary Rose, care este pus intr-o zona unde sta in umbra gardului. Din acest motiv, cred eu ca a crescut asa mare.
Spre toamna se degarniseste de frunze, banuiesc patarea neagra, dar tot mai face flori.
Nu stiu de ce Photobucketul nu mai face fotografii mici pe care sa apesi si posteaza doar fotografia mare. Daca stiti cum se poate face, astept indicatii!

Mai 2014:
,
 

adrianam

Well-Known Member
Judge the Obscure- sper ca el sa fie, ca nu l-am luat cu eticheta, face niste lastari lungi, ca nu mai am loc pana toamna sa trec pe langa el. In primavara 2014 am taiat toti lastarii lungi care iesisera din forma. De fapt are o forma cam dezlanata. Dar mie imi place foarte mult pentru ca este foarte parfumat, face buchete mari de flori pana toamna tarziu iar culoarea lor mi se pare deosebita.
Mai 2014
,

Iulie 2014- si-a intins pe jos niste lastari plini de boboci:
 

adrianam

Well-Known Member
Christopher Marlowe este un trandafir pitic la mine in gradina. Nu cred ca a depasit 60-70 cm pana acum, fac eforturi disperate primavara sa-l tund ca sa se mai inalte. Dar altfel este un infloricios.

, ,

In ultima poza este cu Charlotte alaturi, care imi dadea impresia ca va creste mai inalta, dar cred ca sper in van. Charlotte infloreste mai putin decat Cristopher Marlowe.

 
Ultima editare:

mirceaspc

Active Member
Moderator
Superbi Doamna Adriana. Si la mine Mary Rose face patare neagra dar infloreste tot timpul, iar primavara este printre primii si florile sunt mari. Un soi vechi dar foarte bun.
 

adrianam

Well-Known Member
Pat Austin arata mai bine in poze decat in realitate. Cred ca este mult mai potrivit pentru zonele in care ploua mai des si sunt mai racoroase. Este cel mai ”plangacios” dintre englezestii mei- adica are toate florile aplecate in jos, si tinand cont ca nu a depasit 1m, are mereu un aspect de planta care sufera:

,
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumosi trandafirii! Mie Christopher Marlow chiar imi place asa mai micut! Ar fi excelent pentru un ghiveci :)
 

adrianam

Well-Known Member
Crocus Rose a ramas inca mic la mine, are o forma frumoasa, dar dupa inflorirea principala mai face flori sporadic.

Mai 2014
 
Sus