Trandafiri englezesti

Ati mai vazut asa ceva?
Trandafirul are 3 lastari, doi normali si unul ciudat.... frunzele si bobocul arata straniu, nu se dezvolta normal, si are mult mai multi tepi fata de ceilalti lastari, care se dezvolta normal (trandafirul e Crown Princess Margareta sau The Alnwick, nu mai stiu exact :oops: )







 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:? ce ciudat ....e trandafirul de la mine, asa-i ?
eu as taia lastarul asta ,dar asta as face eu ,stai sa vedem ce zic fetele .......

eu am un Biedermeier cumparat si plantat in toamna care nu reuseste sa faca frunze doar niste chestii ascutite :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu l-as taia, reduci consumul inutil de resurse al plantei. Lastarul respectiv nu va putea deschide flori normale si nici nu va deveni normal.
 

Roxana Peled

Active Member
La mine deja infloresc :D
Mary Rose cu Munstead Wood in spate, Mary Rose si Winchester Cathedral


Madame Isaac Pereire


Abraham Darby


Falstaff


Graham Thomas


Moulinex
 

cistele1

Member
In general florile trandafirilor englezesti rezista doar o zi-doua?
Am vazut ca si altii se plangeau de asta la cateva soiuri, dar cataratorii mei au toti aceeasi problema.
E drept ca sunt plini de flori si boboci care infloresc a doua zi, dar fac o mizerieee :) ...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
cistele1 a spus:
In general florile trandafirilor englezesti rezista doar o zi-doua?
Am vazut ca si altii se plangeau de asta la cateva soiuri, dar cataratorii mei au toti aceeasi problema.
E drept ca sunt plini de flori si boboci care infloresc a doua zi, dar fac o mizerieee :) ...
La multi dintre ei, da. Avantajul este ca fac repede alte flori :D.
Exista si englezesti la care florile dureaza mai mult. Din ce aveam eu in gradina, Golden Celebration si Tradescant erau printre ei. Cu siguranta mai sunt si altii.
 
Sus