Trandafiri englezesti

Roxana Peled

Active Member
Un trandafir fantastic!
E pe locul 1 la remontanta, nu l-am vazut mai mult de doua zile fara nici o floare pe tufa ...
 

dana

Member
am posibilitatea sa cumpar acum niste englezesti chiar daca nu este timpul lor de plantare.
as dori in sfat privind remontanta si parfumul ; binenteles ca vreau sa aleg pe cei mai buni la aceste 2 calitati
- am de ales intre generous gardner si winchester cathedral - ma intereseaza sa-i conduc ca si cataratori ;vreau unul albicios pe care trebuie sa-l combin cu un catarator rosu neremontant pe care mi-e mila sa-l scot ptr.ca este un veteran;
- intre pilgrim si jayne austin - condusi tot ca si cataratori

binenteles ca accept si alte sugestii - vreau ca tijele sa fie flexibile sa pot face ce vreau cu ele.
credeti ca puteti sa ma ajutati?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cu placere ,vezi pe hmf roses sunt o multime de poze reale fara photoshop ,si multe informatii utile :D
 

nick1971

Active Member
pana anul asta nu am inteles ce aveti toti cu englezestii :oops:
anul trecut am avut 10 din care m-au impresionat Prospero ptr forma florii si miros, Janet si Grace ptr forma florii si WS200 si Munstead ptr miros
anul asta... m-am indragostit nebuneste de ei si am inca 8 in colectie
dintre cei in anul I m-au impresionat
Evelyn... e divin :) miros de nota 10 si foarte harnic

Golden Celebration... miros si remontanta

iar dintre cei din anul II...
Prospero... miros, forma florii si remontanta

Munstead Wood... miros, culoare si port

Alexandra of Kent... culoare si miros

Crown Princess Margareta... culoare, miros si port

Grace... forma florii

Leander... s-a dezvoltat frumos in anul II
 

nick1971

Active Member
si ceilalti din colectie
anul II
William Shakespeare 2000

Pat Austin... nu m-a impresionat, tot timpul stau florile in jos, e amplasat la umbra

Janet... cam pretentios, amplasat la umbra, florile stau aplecate, au codita subtire si florile grele

Mary Rose

anul I
Charlotte

Falstaff

Snow Goose... promite :D

Teasing Georgia

The Dark Lady

The Pilgrim


nu a inflorit anul asta A Shropshire Lad
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Generous Gardener sigur merge catarator, se dezvolta foarte bine si florile sunt mari si parfumate. Eu il am in ghiveci asa ca la mine nu a facut foarte multe flori dar a crescut pana la 1.60m de asta primavara si pana acum.
 

elianna

Well-Known Member
Princess Alwxandra of Kent il am si eu. Imi place si floarea si parfumul. A crescut foarte mult anul asta dar e tare imprastiat :( Am sa vad in primavara cum pot sa-l mai aranjez.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
nick1971 a spus:
Evelyn... e divin :) miros de nota 10 si foarte harnic

Leander... s-a dezvoltat frumos in anul II
Evelyn are intr-adevar un parfum fantastic, al meu e pe radacini proprii in anul 3 si e vai de mama lui, dar nu renunt la el sub nici o forma mai ales din cauza parfumului :)

Sa stii ca Leander se poate devolta mai bine de atat, al meu, tot in anul 2, e o caracatita nesimtita care inghite tot, are 1,89 inaltime si 1,50 latime, a crescut ca un dement :) Ma intreb daca cineva il are condus ca urcator, parca Gabiuta il comandase in acest scop, ca nu prea vad cum ar putea fi condus ca urcator, la mine are niste lastari grosi si rigizi, merge doar ca arbust

sa stii ca Snow Goose e un trandafir extraordinar, dupa parerea mea. Al meu are bobocei mici pentru a 4-a inflorire pe anul asta, mi se pare fantastic din punctul asta de vedere.

Alt engleesc pentru care am doar cuvinte de lauda, deocamdata nu m-a dezamagit deloc, este Mary Rose
 

nick1971

Active Member
nici eu nu cred ca Leander poate fi numit urcator, cu toate ca eu asa l-am plantat, am pus arcada langa el
si mie-mi place Snow Goose, e abia in primul an, n-a fost foarte harnic, dar la mine e plantat intr-un loc unde are soare de dimineata pana la pranz.
acum vreau sa iau Benjamin Britten, Cristopher Marlowe, Queen of Sweden, Harlow Carr si Young Lycidas
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Benjamin Britten la mie e un sensibil in ceea ce priveste florile. Planta in sine s-a dezvoltat extraordinar, a lastarit si a crescut minunat in schimb flori am vazut pena acum doar vreo 2 decente in 2 ani. A si prins prima inflorire cu ploaie neintrerupta, a doua cu canicula asa ca abia in toamna am vazut ceva cat de cat. Asa ca toamna trecuta l-am mutat, m-am gandit ca poate nu-i place ceva. Anul acesta situatia s-a repetat. Fiind primul an dupa mutare ii mai acord o sansa, daca la anu' arata la fel, ajunge la gunoi, desi mi-ar parea rau pentru ca a re o floare neobisnuita, foarte interesanta :(

Cred ca ar fi bine sa-l pozitionezi intr-un loc unde sa nu aiba soare toata ziua, sa nu-l coaca soarele de dupa-amiaza
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
la mine BB nu are soare dupa masa si arata destul de bine ,florile se strica doar la ploaie , da e un pic sensibil dar nu pot s zic ca e cel mai pacatos din gradina :rofl:
in a doua poza e in stanga ,si e chiar dupa ploaie( si cum ploile sunt din ce in ce mai rare :roll: ) cand florile ramin cumva in forma de glob :roll:

in plus are o culoare unica ...zic eu :)



( nu credeam ca o sa vina vremea cand ii iau apararea :tavalit:
 

nick1971

Active Member
ms! n-am stiut de aspectul asta, am locul potrivit ptr el :D
gardul ala "umbrar" e minunat, doar la pranz vede soare toata gradina, in rest... am soare dimineata pe o parte si dupa-amiaza cealalta parte
 
Sus