Trandafiri englezesti

claude

Well-Known Member
Moderator
Nina, cadn plantezi englezesti sa te uiti pe site-ul lui Austin sa vezi pe care din ei ii da ca merg ca si urcatori si la aia rezerva-le un spatiu generos, ca tu esti intr-o zona cu clima mai blanda si ai toate sansel sa cresti niste monstri :rofl:
 

nina77

Member
Daaa, niste monstri pe care incet ii mut in livada sa aiba loc sa se desfasoare.Deocamdata socrul meu nu zice nimic, sa vad cum o sa fie la vara cand va trebui sa-si culeaga prunele printre trandafiri :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nick, foarte faini :D De cand ai Teasing Georgia? Are destui ani incat sa ne spui ceva despre el?


nina77 a spus:
Apropo de Falstaff, cam asa arata ai mei in anul 4
Interesant, al tau e scund in comparatie cu Lati-Lungila al meu, care avea 2,5 m...il tunzi mai scurt primavara?
 

nina77

Member
Si astia au oricum peste 2 m.Da, eu i-am tuns in fiecare primavara, in speranta ca pot sa-i tin in frau undeva pe la 1.80 maxim.......da' de unde :rofl: Cam la 70-80 de cm i-am scurtat primavara asta, dar repede s-au inaltat inapoi :p
 

nick1971

Active Member
Teasing Georgia e in al doilea an, e plantat toamna 2012, pana acum mi se pare ok, nu stau florile aplecate, tine floarea cateva zile... il urmarim
 

nina77

Member
Cam asa a inflorit la mine noutatea The Allbrighton rambler!Sper ca urmatoarele flori sa aiba acel "softest pink " din descrierea lui



Maria, daca esti pe receptie :rofl: pentru el imi trebuie clematita Vitiwester :visator:
 

carla

Active Member
Si mie imi trebuie Vitiwester! Nu stiu inca cu cine o marit dar gasesc eu pe cineva cu care sa-i fac lipeala :mrgreen:
Am vazut-o intr-un album pe sunphoto si mi-a placut mult culoarea, e super frumoasa!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai, da' e musai sa le maritati cu trandafiri? Mie imi pare o idee din ce in ce mai proasta, dupa ce in primavara a trebuit sa desfasor lastarii zburdalnici ai lui Ville de Lyon de pe ghimposul Aloha :evil: Am inventat ceva inuraturi noi cu ocazia aia :rofl:
 

nina77

Member
:rofl:
Nu e chiar musai, eu le-am mai imbarligat si intre ele, dar asta nu are multi spini asa ca o sa incerc sa-l combin cu o clematita.Si eu am zis de multe ori ca nu mai combin trandafiri cataratori cu clematite, dupa care vad poze superbe cu trandafiri si clematite impreuna si iar ma razgandesc :p Mie Ville de Lyon mi-a placut tare mult imbarligata cu Jasmina, dar din pacate sotul mi-a tuns clematita impreuna cu buruienile, dupa care l-a ajutat si catelul si mi-a scos-o de tot din pamant :x Am plantat eu radacinile undeva in gradina, dar nu mai stiu unde :tavalit:
 

ghia_don

Active Member
Ce frumos e! :D Al meu nu cred ca infloreste anul asta :( . E umbrit bine de o Angela acaparatoare si el nu misca deloc. La toamna trebuie sa-l mut.
 

nick1971

Active Member
nici al meu n-a miscat nimic anul trecut, abia anul asta a dat o tija cu multe flori :D il am intr-o zona cu soare doar la pranz
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Imi place ultimul, Lady of the lake despre care zice ca ar fi rambler, ar trebui sa fie superinfloritor :)

Astazi am facut curatenie printre poze si m-am gandit sa laud cativa englezesti:
Lady Emma Hamilton - imi place culoarea florii, parfumul este fix pe gustul meu, fructat, citric. Tufa a stat cuminte la locul ei si nu s-a zburatacit prin gradina nici n-a aruncat lastari aiurea cum fac altii. A inflorit organizat :D si foarte bogat, in valuri, asa ca si-a mai luat niste bile albe -sper sa o tina tot asa si in 2015.
[url=https://flic.kr/p/pMfsdJ]

mi-e dor de primavara, spre ca va dati seama :rofl:)))
[/url]
 
Sus