Trandafiri englezesti

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur mult pentru voi,Mada!
Sa aveti parte de sanatate si sa va bucurati de noua casa si de catel!
Insa sa stii ca nici eu nu cred ca ii lasam vreun trandafir! :) :) :evil:
 

lucia2002

Active Member
gradinar1 a spus:
Zilele trecute am ajuns iar prin gradina si am avut un soc: un gradinar profesionist, chemat sa puna la punct gradina (sa taie trandafirii, etc) a avut mareata idee sa-i taie la 30 cm de sol :( :( :(
Pot sa va spun ca m-a durut sufletul?? Imi venea sa plang, pe cuvantul meu...si eu nu m-am indurat sa-mi iau trandafirii de prin gradina ca am zis ca-i pacat de ei saracii sa ma apuc sa-i scot si risc sa-i pierd. Si i-am lasat omului trandafiri englezesti, si o groaza de pe la Delbard, si pe Zephirin Druhin... sa nu mor de oftica cand vad ce le face si ca habar n-are ce are in gradina??
Am fost tare trista cand am citit toate astea. Eu nu cred ca as fi fost atat de generoasa si nici inteleapta sa-mi las trandafirii acolo.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dragelor, sunteti foarte dragute! :hug:. Unii trandafiri aveau deja 4-5 ani si i-as fi omorat cu siguranta daca incercam sa-i scot asa ca am preferat sa-i las acolo. O sa-i cumpar inca o data (sper sa-i gasesc pe toti :rofl:) si o sa fac o gradina si mai frumoasa decat prima :D
Oricum, vreo 50 de trandafiri din ultimele comenzi i-am avut in ghivece asa ca am avut ce planta. Noi sa fim sanatosi, ca mai facem inca 10 gradini ;-)
 

lucia2002

Active Member
gradinar1 a spus:
O sa-i cumpar inca o data (sper sa-i gasesc pe toti :rofl:) si o sa fac o gradina si mai frumoasa decat prima
Sper sa reusesc intr-o zi sa-mi fac un album cu trandafirii mei si daca vei gasi printre ei ceva care sa te bucure, sa-mi scrii si iti voi trimite butasi cu mare placere.
 

mymo

Active Member
Gradinareaso,daca-ti face ceva cu ochiul de la mine(zic si eu asa,prin absurd :) ) sti ca nu trebuie decat sa dai un semn,da?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Saru-mana Mymo!! Imi fac cu ochiul o tona de lucruri din gradina ta dar sunt fata fina si ma abtin!
Las' ca-ti spun daca e ceva, multam! Bine ca te-ai intors si tu ca mai deunazi vorbeam de tine...n-ai sughitat???? :rofl: :rofl:
 

mymo

Active Member
Daaa? n-am sughitat dar inseamna ca tu m-ai "tras' incoace....sau sa fie simpla coincidenta? :nu stiu:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Caramellutzo, iti dau cuvantul meu de onoare nici nu pot sa ma gandesc la situatia ta!!! :nefericit:
Sunt in pragul unui atac de cord / comotie cerebrala de cateva saptamani pentru ca e luna mai si eu nu sunt langa florile mele si infloresc fara mine acolo iar in ultimele 2-3 zile ma doare in fiecare zi capul (ceea ce mie nu mi se intampla aproape niciodata), nu am stare, imi tziuie ba o urece ba alta de nervi doar pentru ca vecinii din fata mi-au furat o balarie pana la urma fara valoare din jardiniera si nu pot inca sa ma duc sa-i "strang de gat" :(
Ma sufoc numai cand ma gandesc la tine! Inteleg dar nu pot sa accept, NU POT!!!!
Rox, nu iti mai face atata sange rau. Pe aici ploua intr-o veselie, e destul de frig, iar bietele floricele se deschid ceva mai greu. Sigur te vei bucura de ele!
La mine, da, a fost foarte greu, insa cu timpul am reusit sa ma detasez incercad sa privesc inainte si nu in urma. :D
 

monika 82

Well-Known Member
O rosa superba , dar nu este ceea ce am comandat , nici macar nu stiu ce este: :D , a fost achizitionata sub denumirea de Geoff Hamilton, clar nu este, oare ce o fi , are un miros deosebit de restul englezestilor care ii detin...

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mie imi pare a fi Crown Princess Margaret. Dar pozele sunt atat de mici, incat nu pot fi sigura.

Cand incarci poze pe PostImage iti propune sa le redimensioneze. 640x480 sau 800x600 ar fi alegeri optime.
 

monika 82

Well-Known Member
Caramell a spus:
Mie imi pare a fi Crown Princess Margaret. Dar pozele sunt atat de mici, incat nu pot fi sigura.

Cand incarci poze pe PostImage iti propune sa le redimensioneze. 640x480 sau 800x600 ar fi alegeri optime.
Uitati , am ales dimensiunea :800x600

 

Roxana Peled

Active Member
Ma laud si eu cu englezestii cat mai sunt inca infloriti :D

Abraham Darby si Graham Thomas


Mary Rose


Munstead Wood si Wincester Cathedral


Crown Princess Margareta
 

elianna

Well-Known Member
Foarte frumosi trandafirii si foarte frumoasa gradina :D
Si off topic, ma intrebam cine posteaza la ore asa matinale :)
 
Sus