Trandafiri englezesti

adrianam

Well-Known Member
Golden Celebration a ramas si el o tufa destul de mica, nu cred ca depaseste 1m. Spre toamna a mai aruncat niste lastari mai lungi. In zona respectiva speram sa acopar gardul de la sosea cu trei englezesti- Golden Celebration, Pat Austin si Teasing Georgia, dar pana acum nu intrevad nici o sansa. Am pus si clematite acolo dar nici ele nu prea misca.
Vara trecuta a functionat si furtunul de udare cu picatura. A fost mai bine ca in 2013, dar nu cred ca voi reusi sa acopar gardul cu ele.
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Teasing Georgia
Atunci cand am comandat prima serie de trandafiri englezesti, din dimensiunile date pe site-uri, am crezut ca voi reusi sa acopar gardul. Si am vrut sa fac o zona in care sa pun diferite nuante de galben. Insa toate nuantele de galben pe care le au trandafirii englezesti de pana acum sunt foarte pastelate, multe din ele sunt de fapt un crem deschis.
Mai 2014
 

adrianam

Well-Known Member
St.Swithun si Tess of The d'Urbervilles sunt plantati alaturi, asa ca apar in poze impreuna. Tess parea ca se va dezvolta mai mult si-l va sugruma pe St.Swithun, dar deocamdata se inteleg bine. Sa vedem cum ma voi descurca eu cu Tess la taiere, ca are niste ghiare in loc de tepi.

, ,
 

cristinaf

Well-Known Member
Anul asta, datorita iernii, arata trandafirii mei exact ca in descrierea de prezentare 1,20/1,20m, in general. Dar imi plac atat de mult, ca anul viitor ii tai benevol daca nu ingheata singuri. Majoritatea englezestilor abia se pregatesc sa infloreasca, dar am si unii care au inceput deja spectacolul.
Christopher Marlowe si Munstead Wood pe radacini proprii, si The Prince si Gertrude Jekyll altoiti; restul se pregatesc sa infloreasca, abia cate o floricica ici, una colo, s-a deschis.
 

simali

Member
Mi-am trecut Scepter d'Isle si Swithum pe lista de cumparaturi. Multumesc :)
La mine la Campina abia au inflorit unul de dulceata si tufa de England Rose care e foarte harnica.
Pun poze poatereusesc direct de pe telefon
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Poate s-a mai discutat dar totusi. Am strans incet incet trandafiri englezesti pe care i-am pus cum am putut. Vreau acum sa fac 2 zone doar de englezesti (cam 8,9 intr-o zona). Problema mea pentru care va solicit ajutorul este ca cele doua zone de care dispun in gradina sunt una cu soare doar dupa-amiaza si alta cu soare cam toata ziua si as vrea sa stiu care soiuri se preteaza cel mai bine la soare.
Ce am eu : Mary Rose, Whinchester Cathedral, Teasing Georgia, L.D.Braithwaite, Lady Emma Hamilton, Abraham Darby, Munstead Wood, Charles Austin, Graham Thomas, Falstaff, Molineux, C. Marlowe, Princess Alexandra de Kent, Jubilee Celebration, Crocus, James Galway, Golden Celebration, Summer Song, CPMargaret, Queen of Sweden, The Dark Lady.
Cred ca nu am uitat nimic. Oricum acum constat ca s-au strans ceva ... :-D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In general, trandafirii englezesti rezista bine la soare. Din ce stiu eu, mai sensibili sunt Summer Song si poate cei grena: Falstaff, Dark Lady, Munstead. (Desi in privinta lui MW - eu il am in plin soare , si rezista mai bine decat altii de aceeasi culoare).

Mary Rose, Golden Celebration, CPM, Molineux, Crocus si Jubilee, eu ii am in plin soare. Totusi, daca e arsita si seceta, pana la urma mai sufera si ei, ca orice planta. Dar nu ti se vor arde instantaneu.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Experienta mea din ultimii ani (na, eu stau in sud-vest, zona Craiova, unde vara soarele:sun: arde ) cu englezestii la soare nu e prea "roza". Anul asta in afara de Princess Alexandra of Kent si poate Molineux tot ce am avut englezesc la soare a fost jalnic. De exemplu Abraham Darby am 2 unul la umbra altul la soare. La cel de la soare dimineata florile erau OK dar pana seara ajungeau varza si nu-si mai reveneau. Jubilee Celebration dimineata super iar dupa 12 ciumafaie. Si tot asa. Pe cand la multi altii neenglezesti nu am avut problema asta atat de neplacuta. Au suferit si ei dar nu asa. De asta am si pus intrebarea:devil:.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu ii am pe toti in soare, exceptie Mary Rose care este in umbra unui gard si este singurul care a ajuns la 2m din toti englezestii mei.
restul au ramas piticuti. Deoarece nu locuiesc acolo, nu-mi dau seama cat sunt de afectati de soarele care ii arde toata ziua, decat dupa cum se ofilesc florile de repede. Singurul de care sunt cat de cat multumita la soare este Christopher Marlowe care a inflorit cel mai bogat si mai ”colorat” din toti englezestii mei. Falstaff si Munstead Wood au fost afectati si de iarna si nu prea au inflorit, si-au revenit greu.
 
Sus