trandafiri din gradina mea

lelia

Well-Known Member
Vio toate plantele tale sunt deosebite ,ingrijite,minunate,felicitari :!:
 

yca

Member
sunt florile de gradina preferate de mine!!!
ai vostri sunt superbi sa va traiasca !
 

Roxana

Active Member
Trandafiri

daisy111 a spus:
:eek: :eek: :eek: wow ce nebunie :visator: din cel roz-primul, am si eu acasa, dar nu stiu cum se numeste......si cred ca mai am roz-ultimul si combinatie de crem-roz si rosu...dar nici aici nu stiu denumirile :oops:
magda a spus:
am ramas fara cuvinte. Superbi. Mai vrem poze !
popgeo a spus:
Superb, asa se vede "colectia"....ma bucr pt realizare.

va rog mai trageti si pe altii de mineca sa mai "creeze" si ei.
Alexandrina a spus:
sunt superbi sa bucurati de ei
rem_2007 a spus:
Of.. :( cand eram si eu "pe val" a venit Popgeo sa ma eclipseze...
Ha ha, glumeam, superbi trandafirii, ii astept cu nerabdare si pe ceilalti! :rose:
zi_inflorata a spus:
Sunt intr-adevar, superbi! Felicitari!
albela a spus:
Ce sa mai spun de ai tai :eek:
mymo a spus:
Nu fiti modesti......toti sunt frumosi!
popgeo a spus:
Vorba ardeleanului, NO Ase....incepe sa se vada cine se straduieste. Absolut superbe colajele.
angela draganoiu a spus:
m-ati lasat fara vorbe cu trandafirii vostrii minunati. am si eu citiva da' nu atit de frumosi, sa va bucurati de ei.
Iudit sint absolut minunate buchetele, cred ca ti-ai incarcat bateriile cu atita frumusete.
dyayzh a spus:
O incantare pentru ochi si suflet. Multumim IUdit ! :D
lelia a spus:
Doamne, cit sunt de frumosi :!: ce culori superbeee.....n-am cuvinte.......
iudit a spus:
Pai meritul meu e acela ca i-am fotografiat, doar atat!
Adevaratii maestrii sunt cei care se ocupa de ei si sa stiti ca nu-i usor sa-i cultivi.
yca a spus:
Popgeo iti spun eu ca vorba ardeleanului este NO ASA ! si spun si eu NO ASA ! :rofl:
Gabiuta a spus:
Ce frumos!!!!!!!!!!!
Tocmai in prag de iarna sa ai o asa priveliste minunata :D Remule drag............FELICITARI!!! Din toata inima!!! :dans:
byby_anka_w a spus:
auuuu mama ce-i aici??? ma dor ochii nu mai stiu la care sa ma uit, de care sa ma minunez :eek:
toti sunt superbi
 

albela

Active Member
elenafles a spus:
Trandafirul este floarea care doar sa o privesti si parca ii simti parfumul :D :D Si mie mi-e dor de trandafiri.Din pacate nu stiu cum se numesc cei din gradina mea :?
http://elenafles.sunphoto.ro/Trandafiri
IZA a spus:
mihai63 a spus:
Frumoase roze mai ai.....cum se numeste ultimul din prima pagina?Ma bucur pentru tine,sa-ti traiasca!
daisy111 a spus:
:eek: Sunt superbi!!!!Unul mai frumos ca altul :visator: cel mai mult imi place cel violet-albastru :visator: :visator:
IZA a spus:
mihai63 a spus:
Frumoase roze mai ai.....cum se numeste ultimul din prima pagina?Ma bucur pentru tine,sa-ti traiasca!
Din pacate nu stiu sa-ti spun cum se numeste ca nu am studiat soiurile trandafirilor si nici nu m-am chinuit sa memorez denumirile stiintifice. Le stiu si le memorez doar pe cele care cred eu ca ma intereseaza mai mult . Am vazut la tine in album unul aproape la fel.Vreau sa-ti spun ca si mama are la fel ca al tau dar al meu este putin altfel. Are mai bine de 20 de ani nu este catarator si are un parfum deosebit.
cory_helen a spus:
sunt foarte frumosi, sa iti traiasca... :D
mirelush a spus:
Inclin sa cred ca ultimul trandafir de pe prima pagina este Mainzer Fastnacht ( Sissi) pentru ca e cle mai popular trandafir mov .

Mai multe fotografii aici : http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=5479
sau aici : http://images.google.ro/images?um=1&hl= ... +fastnacht
IZA a spus:
Multumesc frumos!
A nu se intelege ca trandafirii ma intereseaza mai putin. Ma refeream la denumirile stiintifice sau ale soiurilor pentru ca atata vreme cat nu ma ocup de obtinerea de noi soiuri sau ameliorarea plantelor, nu are rost sa-mi incarc memoria cu atatea denumiri. Daca ar fi sa le invat pe toate care -mi plac tare mult as avea ce invata :rofl:
Ma intereseaza sa le aflu si denumirea stiintifica desigur , pentru ca asa pot sa -i aflu conditiile pe care trebuie sa i le ofer. Cunosc particularitatile celor mai importante familii si asa stiu sa le clasific, apoi cautarea e mult mai usoara.
mihai63 a spus:
mirelush,cred ca ai dreptate......Mainzer Fastnacht s-ar parea ca este acel trandafir :rose:
v.cristina a spus:
indiferent de denumiri sau soiuri fiecare trandafir are un farmec aparte :) :) :) :)
Lola a spus:
mihai63 a spus:
v.cristina a spus:
forte frumosi trandafirii lola si chiar nu conteaza cum se numesc
:) :) :)

doream sa te intreb primul, cel rosu este o planta tanara ??? adica 1 maxim 2 ani de la plantare


maihai 63 cel crem este minunat, esti un mare norocos cu o gradina asa de mare :wink: :wink:
Lola a spus:
multumesc.nu,nu e un tradafir tanar,cred ca are vreo 15 ani cel putin.... :giggle:
v.cristina a spus:
:eek: batran dragalasul de el
mihai63 a spus:
Cristina multumesc pentru apreciere......maine voi planta vreo 10 trandafiri pe care i-am cumparat zilele trecute(daca tot este frumos afara) :rofl: Si asa, incet dar sigur gradina mea va prinde viata!
isabella a spus:
Foarte frumosi IZA, sa infloreasca frumos si sa fie sanatosi :D
v.cristina a spus:
toate la timpul lor mihai63
eu zic sa nu te grabesti cu plantatul ..eu stiu ca abia asteptzi primavara...si iooo.... dar mai avem putzintel timp de asteptat ...doar nu ne-om ineca precum tziganii la mal :) :) :) :) :)
Elf_a a spus:
IZA a spus:
de ala lila am si io,cred ca si din aia galbeni foarte batutzi.ai mei sunt mai palizi ca stau sub niste pauvlonii
MONIS a spus:
http://monis.sunphoto.ro
MONIS a spus:
in albumul flori 1 puteti vedea si o parte din frumosii mei... :oops:
v.cristina a spus:
isabella a spus:
Ieri am plantat trandafirii din imagine. Nu am avut niciodata trandafiri asa ca va rog din suflet sa ma ajutati, trebuie taiati , scurtati? Daca e dupa mine i-as lasa asa ca-mi plac insa nu stiu daca e bine pentru ei :?
 

albela

Active Member

iza1202

Member
Am un trandafir tare interesant in gradinita, cand infloreste este galben intens si pe urma, treptat, incepe sa se inroseasca de la margini spre interior pana devine rosu complet. Pentru cunoscatori probabil nu-i nimic nou sub soare dar mie mi-a trebuit mai bine de o luna sa ma dumiresc, nu intelegeam cum in aceeasi tufa sunt culori diferite. Oricum familionul a decis: sunt timizi mititeii si de-aia se-nrosesc :)
 

mirela06

Active Member
Foarete frumos descrisi. Numai ca nu cred ca putem spune, mai ales ca nu vedem si poza. Sunt multi destul de asemanatori... Arlechin, ca exemplu, dar una este sa descriem, alta poza .Cum sunt de inalti, tufa, marimea florilor, etc. Asteptam sa-ti vedem frumosul si sa vorbim de el. :)
 

elaelena

Member
am gasit un soi pe care il voiam tare mult: Augusta Luise(Tantau)...e in ghiveci , abia astept sa il plantez.... :dans:
 

diana999

Active Member
anul trecut am cumparat 6 trandafiri pomisor si i-am dus la tara. Anul acesta i-am mutat la gradina si deja m-au incantat cu flori. Azi, surpriza, printre florile albe, era inflorit si unul roz
:eek: exact, roz, pe acelasi pomisor. Are un miros asa de placut si tare...fata de cei albi.
 
Sus