Trandafiri degrade

ghia_don

Active Member
La Dedeman gasiti acum acest trandafir Pe eticheta scrie ca se numeste Reine des Violettes, iar producatorul e http://www.hegedus-faiskola.hu/, o firma din Szeged.
In catalogul firmei nu e trecut, iar in cautarile pe google tot ce am gasit nu seamana deloc cu trandafirul de pe pachet.
Voi vedea la vara ce va iesi din el .. :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
La Dedeman gasiti acum acest trandafir Pe eticheta scrie ca se numeste Reine des Violettes, iar producatorul e http://www.hegedus-faiskola.hu/, o firma din Szeged.
In catalogul firmei nu e trecut, iar in cautarile pe google tot ce am gasit nu seamana deloc cu trandafirul de pe pachet.
Voi vedea la vara ce va iesi din el .. :?
ala-i Reine des Violettes cum sunt eu blonda :mrgreen: :rofl: :rofl:
Mai, romanii astia vand orice, pe post de orice :evil:
 

mio

Member
Abia acum am citit cat caz a facut sacul meu "satirat". Eu nu am pretentia ca vorbesc o "romana elevata" si nu stiam ca e un forum de gramatici, daca la noi se folosesc si cuvinte imprumutate de prin vecini sa stiti ca nu-i bai (na, inca unul, a se citi nu e o problema ) si nu facem caz din asta.
 

anasstasia

Active Member
Eu cred ca initial nu s-a inteles despre ce e vorba, ce reprezinta termenul. Nu cred ca s-a dorit jignirea cuiva. Nu ma erijez in a fi avocatul nimanui, insa zic si eu....
 

ghia_don

Active Member
Eu l-am cumparat in speranta ca va iesi ca in poza, indiferent cum se numeste.. :wink:
Acum, daca va fi chiar Reine des Violettes tot nu m-as supara, ca si acela e superb si am inteles ca si foarte parfumat.. :D
Problema e ca trebuie sa stii cum sa-l amplasezi ca au moduri diferite de crestere...daca e cel din poza face o tufa nu prea mare , pina la 80 cm...daca e Reine...face lastari curgatori, tiritori sau cum vreti sa le spuneti care ajung si la 2,5 m...
 

cristinaf

Well-Known Member
Daca e Reine des Violettes, cel cu poze pe HMF, nu trebuie sa aiba spini pe ramuri, in cazul in care ii are, atunci e cel din poza.
 
Sus