Trandafiri Dea

Dea

Active Member
Va multumesc fetelor pentru aprecieri! :hug:
Luciana, si mie imi plac campanulele. Sunt niste flori incantatoare!
Roxana, :D merita si un Graham Thomas in gradina ta!
Tinna, multumesc!
Daisy, ma bucur ca iti face placere sa te primbli prin gradina mea :hug:

Un trandafir tip rambler, desi lipsit de parfum si neremontat, foarte sensibil la fainare, il astept in fiece an, cu deosebita nerabdare sa infloreasca. Imi este extrem de drag!
MARIE HENRIETTE GRAFIN CHOTEK

 

alfa

Active Member
Foarte foarte frumos!

Dea poate stii tu: am vazut in foarte multe curti in Bistrita un trandafir rambler cu flori de un roz mai deshis ca al tau si foliajul deasemenea, un verde deschis, cu corzile foarte moi si cred ca aproape fara tepi. Ai idee ce soi e?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dea, ai niste trandafiri minunati! Si toata gradina arata foarte bine! :D

Alfa, trandafirul de care vorbesti seamana cumva cu Super Dorothy? Ceva de genul:
 

gabrielais

Active Member
Dea a spus:
Va multumesc fetelor pentru aprecieri! :hug:
Luciana, si mie imi plac campanulele. Sunt niste flori incantatoare!
Roxana, :D merita si un Graham Thomas in gradina ta!
Tinna, multumesc!
Daisy, ma bucur ca iti face placere sa te primbli prin gradina mea :hug:

Un trandafir tip rambler, desi lipsit de parfum si neremontat, foarte sensibil la fainare, il astept in fiece an, cu deosebita nerabdare sa infloreasca. Imi este extrem de drag!
MARIE HENRIETTE GRAFIN CHOTEK


spectaculos! :visator:
 

alfa

Active Member
Caramell a spus:
Dea, ai niste trandafiri minunati! Si toata gradina arata foarte bine! :D

Alfa, trandafirul de care vorbesti seamana cumva cu Super Dorothy? Ceva de genul:

Da si nu! Adica, da la corzi e aproximativ la fel, poate mai moi de atat, dar culoarea florilor e mai deschisa. Tot caut pe internet.... ceva in genul Rosendorf steinfurth sau Eva schubert? Sau Wichurana Rose 'Dorothy Perkins' ? Stii cum e... cred ca deja visez numai trandafirasi roz. Cred ca se poate identifica numai cu ajutorul unor poze facute la fata locului. Si mi-am amintit acum, ca am vazut in anii trecuti si pe o strada din Bucuresti, nu departe de mine. Cred ca ma duc sa-i fac o poza.

Dea, daca esti si tu curioasa iti pot da o adresa :D
 

Dea

Active Member
Va multumesc dragele mele :hug:

Alfa, uite, sincer, m-ai pus pe ganduri :gandit: Nu mi-a atras atentia un asemenea rambler, roz deschis, prin oras, dar nici prin zonele rezidentiale limitrofe, insa ma voi uita mai cu atentie. Promit :D Sau imi dai adresa pe pm si merg sa cercetez :giggle:
Marie Henriette nu este de prin zona, este adus de departe.
 

Dea

Active Member
Caramell a spus:
Dea, ai niste trandafiri minunati! Si toata gradina arata foarte bine! :D

Alfa, trandafirul de care vorbesti seamana cumva cu Super Dorothy? quote]

Caramell, multumesc mult!! :hug: Dar si trandafirii tai sunt de exceptie!!!

Superbissim e Super Dorothy!!!
 

Dea

Active Member
Sa vi-l arat pe acest frumos de Kronenbourg - ma surpinde prin intensitatea nuantelor, forma florii si abundenta de boboci, desi inca este un trandafir mic. Este incantator, ma bucur ca l-am achizitionat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Deea, Marie Henriette e o splendoare - imi place cum variaza culoarea florilor in functie de perioada de inflorire. Si e foarte bogat!!
 

Dea

Active Member
Multumesc mult! Desi are o singura inflorire pe an, il astept de fiece data cu nerabdare pe Marie Henriette sa infloreasca. :D

Infloriti acum :D
 
Sus