Trandafiri Dea

Roxana Peled

Active Member
Maaaaama mia dar ce le faci?! :eek:
La tine toti au cate 10 flori pe tija!
Black Bacara e o dementa totala, are mai multe flori decat frunze :D
 

Dea

Active Member
Roxana draga, iti multumesc! :hug:
Black Baccara are acest superb "obicei", mai ales in acest prim val de inflorire, dar si in cel din toamna, cand temperaturile mai scad usor si apar ceva ploi mai dese.
In rest, nu le prea fac nimic. In acest an nici nu am reusit sa le aplic ingrasamant. Insa, sunt trandafiri care au deja minimun 2-3 ani in gradina si maturizandu-se, devin mai floriferi, mai rezistenti.
Ii iubesc enorm, pe fiecare in parte si, cu siguranta, simt asta! :D
 

Dea

Active Member
Multumesc mult nick! :hug:

Double Delight
un parfum de trandafir vechi si un trandafir admirabil, pe care nu ma satur sa-l privesc
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Double Delight, Graham Thomas sunt trandafiri care pot face spectacol in orice gradina dar si miniaturii sunt minunati. :visator:
 

Roxana Peled

Active Member
Ok, imi retrag cuvintele (critice) fata de Graham Thomas :D
E un trandafir care se scutura repede, mai ales cand e cald, dar face intr-adevar o carutza de boboci noi in asa fel incat ramane inflorit o perioada destul de lunga de timp.
Al tau e superb! Si Double Delight! :D
 

Dea

Active Member
nina77 a spus:
Absolut superbi!Double Delight e de vis :visator:
Multumesc mult nina! Double Delight, este foarte florifer, iar parfumul puternic, forma florilor si nuantele ametitoare, mereu in schimbare, ma determina sa-l pun in top 10 trandafiri de nelipsit in orice gradina. :D
 

Dea

Active Member
ghia_don a spus:
Superbi ! :D
Se vede ca soarele tau nu e asa arzator ca al meu.. trandafirii tai arata minunat !! :clap:
Multumesc mult Doina! :hug:
Despre soare ... zau, arde si aici :mrgreen: , mai ales ca e o altitudine putin mai mare decat la tine. Poate curentii de aer usor mai racorosi, desi am avut si azi 30 de grade.
 

Dea

Active Member
mirceaspc a spus:
Double Delight, Graham Thomas sunt trandafiri care pot face spectacol in orice gradina dar si miniaturii sunt minunati. :visator:
Multumesc mult Mircea! Adevarul e ca orice trandafir matur face spectacol in apogeul infloririi! :D
 

Dea

Active Member
Roxana Peled a spus:
Ok, imi retrag cuvintele (critice) fata de Graham Thomas :D
E un trandafir care se scutura repede, mai ales cand e cald, dar face intr-adevar o carutza de boboci noi in asa fel incat ramane inflorit o perioada destul de lunga de timp.
Al tau e superb! Si Double Delight! :D
Roxana draga, stai ca ... nu stiu ce cuvinte critice ai avut la adresa lui Graham :eek:, dar daca zici ca le retragi, inseamna ca te-a cucerit si pe tine :)
Probabil, caldura afecteaza durata florilor, insa nu le si arde! Al meu a inceput inflorirea cam de prin 25 mai si abia acum, dupa aproape o luna, incepe sa-si scuture masiv florile. E adevarat, a fost si perioada de ploi, insa nici in anii anteriori nu l-am perceput a fi un sensibil la temperaturi ridicate. Azi am observat pe ici colo, alti boboci noi :D
Uite cum arata prin 6 iunie
 

Roxana Peled

Active Member
Doar la asta s-au referit cuvintele critice :rofl: , la scuturatul rapid al florii.
Dar dupa ce il vad pe al tau .... tare frumos mai e! :indragostit:
 
Sus