Trandafiri Dea

Dea

Active Member
Incantata de trandafirii minunati pe care ii aveti, vi-i prezint si eu pe ai mei. :D
Princess Diana ( sau cel putin asa scria pe ambalaj ):

Double Delight

Admiral Rodney:

Mainzer Fastnacht

Graham Thomas

Foc de tabara

Prairie Joy

Westerland

Black Baccara

Trandafir de dulceata
 

victoria222

Active Member
Sunt superbi, Dea! Felicitari pentru colectie si multumim ca ne-ai aratat-o. Sunt sigura ca ii ingrijesti pe masura frumusetii lor. Deci meritul este pe jumatate al tau, si pe jumatate al trandafirilor!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunati! Cred ca ala cumparat sub numele de Princess Diana e de fapt Imperatrice Farah :D
 

Dea

Active Member
claude, este posibil sa ai dreptate. Seamana izbitor cu Imperatrice Farah.

Ultima floare deschisa:

Ce parere aveti? Sa fie Imp. Farah?
 

Dea

Active Member
un trandafir interesant, inca neidentificat, are abia acum spre toamna, incepe sa-si arate frumusetea
 

Dea

Active Member
A inflorit din abundenta si trandafirul de dulceata :D


si englezescul alb, caruia i-am uitat numele :oops:


incepe Mainzer Fastnacht

si Admiral Rodney

iar vivladi, e deranjat rau de ploaie :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Englezescul cred ca-i Winchester Cathedral :D Dea, trandafirul tau de dulceata e Rose de Resht?
 

Dea

Active Member
Multumesc mult Claudia! :D asa este, cel englezesc e Winchester Cathedral :D

Nu este Rose de Resht, cel de dulceata. Este trandafirul de Damasc, e dintr-un pui adus anul trecut din gradina bunicilor, care aveau trandafirul "mama" acolo de cel putin 30 de ani.
Frunzele acestuia sunt mai inguste, mai catifelate la atingere ( nu sunt lucioase ) si este foarte tepos, plus ca are tendinta sa devina o tufa enorma! Rose de Resht are frunzele mult mai late si mai lucioase si este usor diferit de acesta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Minunati, Dea! Ocazie cu care descopar si eu cum il cheama pe trandafirul meu de dulceata care este identic cu al tau: tepos, cu frunze mai deschise la culoare si mai apropiate de frunzele de maces fata de un trandafir obisnuit si cu aceleasi flori frez!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu 2 cu aceeasi culoare de flori care incepe sa se deschida, i-am primit tot pe post de trandafiri de dulceata, si nu stiu cum se cheama...si Damasc sunt multi :wink:
 

Dea

Active Member
Multumesc Madalina! :D

Claudia, este oricum o R. Damascena, de care anume, insa, mi-e greu sa zic, avand in vedere originea si vechimea trandafirului mama. Ceea ce pot sa-ti spun e ca dulceata din petalele sale are un gust bestial, iar culoarea dulcetii este exact ca si cea a florilor - de un cyclam-inchis, spre un usor mov. :D
E trandafirul copilariei mele :D
 

Dea

Active Member
au prins cateva zile mai cu soare, inaintea celei de ieri si azi :wink: , si au inflorit:





iar piticii continua :D

si cateva poze de ansamblu
 
Sus