Trandafiri Dea

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am ramas cu fixatia pentru trandafirul tau de dulceata :mrgreen: ...revazand pozele tare am impresia ca e ceva hibrid rugosa, parca asa vad in poze, ca seama frunzele cu cele de rugosa :? Are o singura inflorire sau repeta?
 

Dea

Active Member
pui sare pe rana ;-) Claude, draga mea :D
e cu inflorire repetata. Doar ca a cam suferit din cauza secetei si al doilea val a fost extrem de slab.
Acum dupa ce "spinul" a fost retezat ( stii tu intamplarea ), voi mai vedea, probabil, flori ... in 2014!
Ar putea fi un hibrid rugosa. Frunzele seamana, culoare intensa si parfum, are. Dar si niste spini ... vai, numai eu stiu cum am pus azi butasii :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stai linistita ca daca e hibrid rugosa sarea pe rana va fi un balsam pentru ca vei avea flori ;-) Si inclin sa cred ca e...frunzele si ghimpii il dau de gol :)
Macese face? Cum sunt, mari si rotunde ca niste merisoare? Ca poate reusim sa depistam cum il cheama... :)
 

Dea

Active Member
:D sa fie asa cum spui! :rugaciune:
macese nu a facut, dupa primul val de inflorire, poate seceta sa fi fost de vina. Anul trecut, nu tin minte sa-mi fi atras atentia prin ceva macese.
 

Dea

Active Member
plini toti de flori si boboci, e nebunie printre trandafiri acum. Numai bruma sa nu dea :rugaciune:
 

Dea

Active Member
:( imi imaginam eu. Sunphoto ... :x totala dezamagire din acest punct de vedere.
Multumesc Daisy pentru atentionare! Voi reveni, sper cu o solutie! :D
 

Dea

Active Member
asa e Caramell, nu este Leonardo.
Il consideram intr-o perioada a fi " Prairie Joy", dar nu este.
Un trandafir superb, desi fara parfum! Florile sunt foarte mari, foarte rezistente. Este atat de inflorit deja de vreo 3-4 saptamani. Destul de inalt, a ajuns cam la 1.60 - 1.70 m ( crengutele mai inalte ). Rezistent la boli. Nepretentios.
 

Dea

Active Member
Multumesc Caramell! :D
Ar fi trebuit sa se vada, fiind un BBCode, de pe un site pe care-l testez.
 
Sus