Trandafiri Dea

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dea, sunt minunati trandafirii tai! se pare ca pe tine te-a ocolit seceta, am vazut ca si gladiolele tale aratau superb (sau ai udat serios ca altfel nu-mi explic cum arata asa bine). Una peste alta, florile tale sunt de vis, bravo!
 

Dea

Active Member
Iti multumesc Mada! :hug:
Nu m-a ocolit seceta, doar ca gardina de flori se uda aproape zilnic, seara. De aia, am inceput sa-i zic, "mica mea oaza". :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Minunati, Dea!
Cat de des infloreste Sympathie? Poti face si o poza cu trandafirul intreg? Infloreste bogat sau face cate un buchet din loc in loc?
 

Dea

Active Member
Multumesc Caramell.
La mine, dupa primul val de inflorire abundent, a inflorit in continuu toata vara. Infloreste in buchete mai mari sau mai mici, pe terminatiile noilor lastari, uneori mai dese, alteori mai rare. Din ceea ce cunosc, inflorirea mai mult sau mai putin compacta a unui urcator depinde de modul de tundere al acestuia.
Eu i-am lasat sa creasca, fara a interveni. Dar rezultatul ma multumeste oricum.
Poze cu acestia: ii poti observa in fundal si una mai apropiata
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc mult pentru informatii, Dea. Nu cred ca ii mai rezist mult timp, am vazut ca nu e foarte greu de procurat. Numai sa fiu sigura ca al tau e intr-adevar Sympathie, mai compar cu pozele de pe HMF :D
 

Dea

Active Member
Caramell, pana acum cateva zile nici nu stiam ca ar fi Sympathie. Dancoman, m-a ajutat cu identificarea. Corespund datele cu cele de pe HMF, din punctul meu de vedere.
Oricum, eu sunt multumita de el si chiar daca nu ar fi Sympathie. :D
 

emilia68

Active Member
Minunati sant trandafirii tai! :D

Fie ca e Sympathie , fie ca nu...e un trandafir de vis...sa-ti traiasca!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Din cele 2 comenzi care sunt inca deschise: cea de la bulgari si cea de la unguri ;-)
La unguri e chiar foarte ieftin, in jur de 220 Ft + TVA.
 

Dea

Active Member
Daca doriti butasi, va pot oferi cu drag! Totusi, repet, nu pot garanta ca e Sympathie, desi ca si descriere se identifica cu acesta. Il am la randu-mi din butasi primiti acum vreo 4 ani.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:mrgreen: maninci calule???
Eu vreau butasi ....dar la schimb cu ceva de la mine.Gindeste-te,uita-te si vezi....sarumina.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Şi eu m-as bucura mult de butasi, pt ca nu pe Sympathie îl vreau, ci un trandafir exact ca al tău. Sper să găseşti ceva pe placul tău printre trandafirii mei :D
 

Dea

Active Member
Cu mare drag vi-i ofer! Saptamana ce urmeaza va voi trimite butasii! Discutam detalii pe pm!
 
Sus