TRANDAFIRI DE VANZARE- toamna 2016

claude

Well-Known Member
Moderator
E ultimul an cand mai cultiv trandafiri. Ceva mai putine soiuri, dar plante la fel de sanatoase si frumoase ca de obicei, deci, cine doreste trandafiri frumosi la preturi bune, acum e momentul :wink:

Am postat lista cu soiurile disponibile pe sunphoto, la adresa din link
Daca doreste cineva sa comande poate sa-mi scrie aici sau pe sunphoto.
 

RaluKa

Member
Buna, eu vreau Tea Clipper, jubilee celebration, souv de mdme de courval, louise odier. Caut in principiu trandafiri cu tufa inalta ( chiar agatatori) si parfumati. Multumesc.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am luat si anul trecut si sunt de calitate mult mai buna si decat a celor de la crescatori renumiti.
Pentru anul acesta as vrea:
ABRAHAM DARBY
Alain Blanchard - daca e cumva
Aloha
Charlotte
Chippendale (ar trebui sa-l am, dar verific maine si finalizez lista)
Comtessa_7679
Gentle Hermione
Gloire de Dijon
Golden Celebration
EASY DOES IT
Evelyn
Felicite Permentier
ISPAHAN - daca este cumva
LADY OF SHALOT
JUBILEE CELEBRATION
LADY EMMA HAMILTON- daca mai este
POLKA
Soleil D'Or
SOMMERWIND - daca are floricelele zimtate :)
Tea Clipper
TUSCANY SUPERB dar nu pare disponibil, din pacate?
si posibil si CARAMEL ANTIKE (chiar daca s-ar putea sa-l am, daca nu ma insel, verific maine)
Inca nu e completa lista mea, ma mai gandesc putin si o mai ajustez, cand e lista finala scriu.
 
Ultima editare:

claude

Well-Known Member
Moderator
RaluKa - Jubilee Celebration nu e chiar inalt, cu tufa inalta si posibilitate de a fi condus ca si urcatori ar fi Princees Sibilla de Luxembourg sau Spirit of Freedom, asta are si un parfum demential. Tot parfumat si cu floare foarte frumoasa e un urcator, Sombreuil, daca iti plac trandafirii albi. Asta e la inceput alb-crem cumva, pe urma devine alba floarea.
Inca ceva...tufa mare se face si Darlow's enigma, nu e urcator dar iti ocupa mult loc, la mine are deja 2x2 si e mereu in floare. Necazul e ca parfumul e abia moderat. La fel, Zeelandia, pentru cine vrea o pata de culoare permanenta intr-o zona vizibila, e ideal. Si acesta creste destul daca nu-l scurtezi tare primavara si are tufa frumoasa, dar nu are parfum.

LadyBug - Sommerwind are floricele zimtate. Alain Blanchard, Ispahan,Tuscany Superb nu am mai altoit, dar daca doresti cred ca pot sa-ti pun in colet vreo doi butasi din Tuscany al meu, poate ai noroc si se prind.
Lady Emma Hamilton si Felicite Parmentier s-au epuizat din pacate, din majoritatea soiurilor am 2-3 bucati doar, am altoit mai putini pentru ca nu ma mai pot ocupa, spatele meu nenorocit ma obliga sa ma orientez spre altceva, de aceea e si ultimul an cu trandafiri. Daca il vrei neaparat pot sa-ti trimit drajon, deci pe radacina proprie, al meu a drajonat si am de unde sa scot. Deci daca mai sunt si altii pe care ii vrei sa te hotarasti cat mai repede pentru ca, dupa cum spuneam, sunt putini din fiecare soi.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Eu nu tin sa fie altoiti, deci sunt foarte fericita si cu drajoni, chiar si cu lastari, poate reusesc sa-i inradacinez :)
Azi ajung la gradina si voi definitiva lista, e mai greu sa-mi dau seama exact ce am pt ca etichetele sunt cam ingropate ori s-au decolorat de la soare, ori s-au mai desprins cine stie cum
Si totusi renunt la munstead wood, il am, tai din lista :)
Multumesc mult!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lady, nu-i vrei pe Darlow's si Zeelandia? Sunt extrem de infloritori si fac tufe mari si frumoase!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Claude, vreau si eu asa:

Darlow's Enigma
Spirit of Freedom
Zeelandia
Rosarium Uetersen
Meg Penny Lane, te rog.

Revin cu completarea listei, dupa ce ma uit peste fisele lor. M-ar ajuta recomandări cu cei care au înflorire repetata. Multumesc!
 
Ultima editare:

claude

Well-Known Member
Moderator
zi_inflorata, am notat. Cu inflorire repetata sunt majoritatea, acuma depinde de mai multi factori. La mine reinfloresc bine Angela, Cardinal Hume, Munstead Wood, Leonardo da Vinci, Jubilee Celebration, Sharifa Asma...nu stiu ce culori cauti tu sau ce anume, tufe mai mari sau moderate
Te rog sa-mi trimiti PM cu adresa, imi pregatesc hartogaraia din timp
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc pentru sugestii, Zeelandia e si el superb, dar am deja lista prea mare, nu de alta, dar ma chinui mult la plantat :rofl:

Eu raman cu tot disponibil din lista, indiferent daca sunt sau nu altoiti:
ABRAHAM DARBY
Alain Blanchard - daca e cumva un lastar pe undeva ...
Aloha
Charlotte
Comtessa_7679
Gentle Hermione
Gloire de Dijon
Golden Celebration
EASY DOES IT
Evelyn
LADY OF SHALOT
JUBILEE CELEBRATION
POLKA
Soleil D'Or
SOMMERWIND
Tea Clipper
TUSCANY SUPERB-lastar
CARAMEL ANTIKE

Se livreaza pe la jumatatea lui octombrie sau dupa?
 

RaluKa

Member
Imi place si Spirit of freedom. Il adaug la lista. Multumesc mult.
Spirit of freedom
Tea Clipper,
jubilee celebration,
souv de mdme de courval,
Louise odier.
Si caramel antique ( e minunat)
 
Ultima editare:

zi_inflorata

Member
Moderator
Am gradina goala :), e primul an, deci caut monstri. Am luat Bobbie James Sa urce pe casa. As mai vrea unul tot asa mare, dar colorat, sa urce pe cealalta laterala. In rest, ce sa zic, imi plac toti :)
 

Atașamente

claude

Well-Known Member
Moderator
LadyBug, dupa jumatatea lui octombrie, depinde de vreme, trebuie sa fie racoare ca lumea macar noptile, deci nu pot sa-ti dau o perioada exacta!

zi_inflorata, imi pare rau dar nu mai am alti monstri, anul trecut aveam inca unul dar ramblerii astia neremontanti nu prea se cauta! Vezi la Maria Balan, precis gasesti la ea ceva! Adresa pe PM te rog, imi pregatesc buletinele de expeditie.

RaluKa, ok, am completat lista. Adresa pe PM.

Va rog sa-mi precizati si modalitatea de plata, daca preferati in cont sau ramburs, eu am cont la Unicredit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ok LadyBug:)

Ok RAluka :) O sa trimit datele zilele urmatoare, plata mai incolo!
 
Sus