Trandafiri de Parc

sorina

Active Member
cred ca in aceasta categorie se incadreaza si Rpsa Rugosa al meu , trandafir de care m-am indragostit in Germania unde era p[latat in tot orasul cel roz care il am eu si mai rar alb , face flori incontinuu pana toamna iar capsula cu semninte este mare rosie , avind in acelasi timp si flori si capsula rosie si arata deosebit , mirosul este puternic se simte de departe la o tufa mare . Iata-l pe al meu
 

Aura

Member
salut!
cum adica "trandafiri de parc"?exista trandafiri numai pt parc?sunt superbi :D
Aura
 

v.cristina

Active Member
Trandafirii de parc sau de peisaj sunt trandafiri mari cu tufe riguroase si florifere. Ei nu se evidentiaza prin eleganta bobocilor dar sunt mult mai usor de crescut .
Din pacate aceasta categorie de trandafiri nu este foarte bine delimitata ba mai mult unii crescatori nici nu o accepta .
 

Aura

Member
am inteles. Nu stiam ca exista diferente intre trandafirii de gradina si cei din parc.
Aura
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Brova, Nicoleta, felicitari!
De unde stii ca e un trandafir de parc? E Schnewitcheen cumva?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da Daniela, e de parc.
Aici mai intra si Rhapsody in Blue, am vazut ca postase cineva imagini cu el proaspat inflorit, si macesii decorativi, de ex.
 

nick1971

Active Member
pai asa i-am cumparat de la Sieberz, trandafir parc alb si galben, cel galben e mai puturos :) adica inaltimea lor este de 50-70cm
 

anasstasia

Active Member
Nu stiu daca trandafirul pe care am sa vi-l arat este un teahybrid sau de parc. Nu stiu unde sa-l incadrez si unde sa scriu despre el.

O poza de anul trecut:
http://anasstasia.sunphoto.ro/Trandafir ... QUUIVIIGNU
Si poze de ieri:
http://anasstasia.sunphoto.ro/Trandafir ... i/15501748
http://anasstasia.sunphoto.ro/Trandafir ... i/15501738

Daca m-ati putea ajuta cu identificarea lui ar fi minunat. Imi place foarte mult, nu stiu daca o sa reusesc sa prind din butasii lui ceva, asa ca doresc sa-l caut si sa cumpar. Frunzele sint verzi inchis si foarte lucioase, florile sint pe tije inalte si sint mari, cam de 10 cm.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
anastasia, trandafirii de parc nu sunt o categorie in sine...iar ca sa putem determina ce tip de trandafir este ar trebui sa vedem cum arata tufa in primul rand.
Trandafirii de tip theahibrid au tufe inalte, cu cate 3-4 ramuri principale bine dezvoltate, florile dezvoltandu-se cate una pe tija (asta e o caracteristica importanta, de aceea se considera ca acestia sunt soiurile de trandafiri pentru flori taiate, ca aceia care se vand in florarii).
Trandafirii de tip floribunda sunt trandafiri cu tufa compacta, de dimensiuni mai mici, cu inflorescente bogate, grupate in buchete in varful tulpinilor.
asteptam detalii!
 

elixir

Member
sorina a spus:
cred ca in aceasta categorie se incadreaza si Rpsa Rugosa al meu , trandafir de care m-am indragostit in Germania unde era p[latat in tot orasul cel roz care il am eu si mai rar alb , face flori incontinuu pana toamna iar capsula cu semninte este mare rosie , avind in acelasi timp si flori si capsula rosie si arata deosebit , mirosul este puternic se simte de departe la o tufa mare . Iata-l pe al meu
Eu eram convins ca este salbatec! :rofl: la mine la tara, am gasit cateva tufe crescute prin garduri, in camp.,(nu cu multe flori, ce-i drept) chiar vroiam sa iau ceva lastari, dar am avut o retinere, ca ar fi invazivi sau ca infloresc putin. miroseau f fain, dar o floare rupta, pana acasa deja se lasa si in 2 ore petalele picau. la vara sigur prasesc macar o tufa :)
 

elaelena

Member
am fost astazi la gradina botanica, in special pentru a vedea cum se prezinta trandafirii...nu mi-a placut faptul ca , in zonele mai indepartate de aleea principala , nu puteai sa vezi placutele de identificare din cauza ierbii necosite, multi trandafiri nu mai aveau nici placute, cateva tufe de urcatori abia acum fusesera curatate( lastari lungi de 1 m erau aruncati pe alee)..in sfarsit, bune si rele, ca de obicei!
am gasit si o tufa plina de flori..dar fara tablita de identificare
 
Sus