Trandafiri de dulceata

A

Anonymous

Guest
Va rog sa-mi spuneti unde gasesc de cumparat trandafiri pt. distinsa dulceatza.
Eventual cum se cheama "alimentul",ceva site-uri.
Ca intotdeauna va multumesc.Ramin dator.
 
A

Anonymous

Guest
multumesc..tocmai ieri am vorbit cu ei,am uitat sa intreb de trandafirii de dulceata.Mi-au spus ca incep livrarile dupa 8 martie
 

mirelush

Member
Mihail, daca spuneai mai devreme ( adica anul trecut ) iti dadeam eu...Tocmai am "scapat" de 30 tufe de rosa de resht.
 
A

Anonymous

Guest
:rofl: :rofl: :rofl: eu m aocup de partea ailalta,halitul,ziua si borcanul.Ma dau in vint dupa dulciuri.
Daca vrei reteta ,nu-i nici o problema ,o iau de la maica-mea,ea este procesatorul.Stiu ca are,in plus,un mic secret pe care-l foloseste la toate dulcetzurile,gemurile ca sa aiba culoare a frumoasa.Conteaza si asta nu-i asa ?
Fierbe cite putin,maxim 800-1000 de grame o data.
Spune daca vrei reteta,sau daca nu este mai bine te ajut sa vorbesti la telefon direct cu ea.Este foarte amabila nu toropa nesuferita ca mine. :rofl:
Varianta a doaua te-ar avantaja mai mult,zic si eu.
 
A

Anonymous

Guest
Mirelush,multumesc pt raspuns,dar de ce ai "scapat"de ei...ce nu este in regula?sint uriti ?
Cite tufe trebuiesc pt.citeva kilograme bune de dulceatza ?
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
Mirelush,multumesc pt raspuns,dar de ce ai "scapat"de ei...ce nu este in regula?sint uriti ?
Cite tufe trebuiesc pt.citeva kilograme bune de dulceatza ?
Nu neaparat uratzi...

sa zicem ca nu-mi place dulceata de trandafir :)

Acum nu stiu cat de buni sunt astia pt. dulceatza, desi sunt foarte parfumati...cred ca tot aia roz - deschis de pe vremuri sunt mai buni.
Avantajul la rosa de resht e ca nu creste inalt asa ca poate fi mai usor controlat .
 

dana

Member
Trandafirul de dulceata din "vasta mea gradina",datorita tunderii "profesioniste " a ajuns cat cel urcator,adica de vreo 2 -2,5 m inaltine :)
Si are picioarele goale iar varfurile lastarilor sunt atat de dese incat poate fi comparat cu un plop.
Cate flori face cred ca va inchipuiti dar si ce parfum e pe langa el :wink:
Si dulceata scartiie un pic datorita texturii petalelor frecate cu sare de lamaie tocmai ptr. a le intari putin si a nu face gem/pasta in loc de dulceata dar si ptr.pastrarea culorii
 

tranda09

Member
Am pus de 3 ani 4 ramurele cu radacina, s-au prins dar nu au crescut deloc, anul trecut unul singur a facut o floare mica dar inmiresmata. Trebuia sa-i tai cumva in primavara???
 

dana

Member
Daca vrei sa se faca tufa taie-l.
Daca vrei sa creasca in inaltime nu-l taia inca.
Are un mod de lastarire asemanator cu al trandafirilor cataratori.
Pe crengile vechi primavara dau lastari tineri care si infloresc.
Si era normal ca pana acum sa nu faca decat putine flori.
Trebuia mai intai sa faca radacini,apoi sa inceapa sa creasca si abia la urma incepe sa infloresca.
Cel putin asta e constatarea mea ! Poate gresesc
 

v.cristina

Active Member
dana a spus:
Trandafirul de dulceata din "vasta mea gradina",datorita tunderii "profesioniste " a ajuns cat cel urcator,adica de vreo 2 -2,5 m inaltine :)
Si are picioarele goale iar varfurile lastarilor sunt atat de dese incat poate fi comparat cu un plop.
Cate flori face cred ca va inchipuiti dar si ce parfum e pe langa el :wink:
Si dulceata scartiie un pic datorita texturii petalelor frecate cu sare de lamaie tocmai ptr. a le intari putin si a nu face gem/pasta in loc de dulceata dar si ptr.pastrarea culorii
din auzite stiu ca au un miros foarte placut si puternic dar nu infloresc decat o data maxim 2 ori pe an, adica perioada de inflorire relativ scurta ...la tine cum este ???
 

dana

Member
v.cristina a spus:
dana a spus:
Trandafirul de dulceata din "vasta mea gradina",datorita tunderii "profesioniste " a ajuns cat cel urcator,adica de vreo 2 -2,5 m inaltine :)
Si are picioarele goale iar varfurile lastarilor sunt atat de dese incat poate fi comparat cu un plop.
Cate flori face cred ca va inchipuiti dar si ce parfum e pe langa el :wink:
Si dulceata scartiie un pic datorita texturii petalelor frecate cu sare de lamaie tocmai ptr. a le intari putin si a nu face gem/pasta in loc de dulceata dar si ptr.pastrarea culorii
din auzite stiu ca au un miros foarte placut si puternic dar nu infloresc decat o data maxim 2 ori pe an, adica perioada de inflorire relativ scurta ...la tine cum este ???
Asa e Cristina.Inflorirea este o singura data pe an dar al meu,avand atat de multi boboci,ii deschide pe rand astfel incat am flori pe el cam 2 luni.
Si cand cred ca deja pot sa-l raresc de crengutele crescute aiurea mai apare cate un boboc. Si mirosul este intradevar frumos dar sa nu-ti inchipui ca miroase la departare - tre sa te apropii de el sa simti parfumul.
Si eu stiu ca este soiul din care se extrage esenta de parfum
 

victoria

Active Member
Si trandafirii mei de dulceata au avut anul trecut cam tot 2 luni flori.Cand se ofileau si cadeau petalele ii si taiam floarea.Asa aveau putere sa infloreasca celelalte flori.A mai inflorit si in toamna o data,dar numai vreo 5 - 6 flori.
Am alb si roz.Si miros minunat.Pana acum nu am facut dulceata insa as vrea sa incerc.Trebuie sa fac rost de reteta.
 

mg

Member
mirelush a spus:
mihail-the ex a spus:
Mirelush,multumesc pt raspuns,dar de ce ai "scapat"de ei...ce nu este in regula?sint uriti ?
Cite tufe trebuiesc pt.citeva kilograme bune de dulceatza ?
Nu neaparat uratzi...

sa zicem ca nu-mi place dulceata de trandafir :)

Acum nu stiu cat de buni sunt astia pt. dulceatza, desi sunt foarte parfumati...cred ca tot aia roz - deschis de pe vremuri sunt mai buni.
Avantajul la rosa de resht e ca nu creste inalt asa ca poate fi mai usor controlat .
Ce trandafir vad eu in poza asta , nu cunosc cum se cheama ( poate stie cineva ) , dar este catarator , infloreste o singura data pe an , parfumat si bun de dulceata . Problema este sa fie vremea favorabila sa nu ploua peste flori ca sint mai greu de cules. Dulceata este minunata . Este un trandafir rezistent , poate fi taiat , chinuit :) , el creste iarasi . Din cite stiu eu nici bolile sau daunatorii nu au treaba cu el . Merita 1-2 tufe ! :idea: Nu este acesta ??? :arrow: http://digitalmedia.sunphoto.ro/Gradina ... KCLTMCGYDQ Eu am avut tufele taiate anul trecut , pe motiv de santier si reorganizare :( dar anul acesta ....
Acesta este numele- rosa de resht- si de unde ideea ca nu creste cind la mine au 3 m ???
 

mirela06

Active Member
Am bucuria sa va spun ca am si eu trandafiri de dulceata. Si ca sa vazi minune, dupa ce au trecut 2 ani, ma intreaba cel care mi i-a dat ce-mi fac trandafirii de dulceata. Pai am ramas muta ca doar nu stiam ca am primit asa ceva ci ca doar trandafiri. Acum am nevoie de reteta de dulceata :rofl: .Si eu care i-am transformat in pomisori. E bine si asa :)
 

v.cristina

Active Member
mai ai nevoie de reteta si borcane.... :wink: :wink:
oricum tu ai demonstrat ca trandafirul de dulceata se comporta foarte bine in cazul taierilor si transformarilor tocmai datorita faptului ca au crestrea cea mai rapida dintre trandafiri ..parerea mea :) :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Trec eu retete din petalele trandafirilor de dulceata in cafenea,zilele astea.
 
Sus