Trandafiri de dulceata

Am primit si eu ieri un trandafir de dulceata. Cea care mi l-a dat nu l-a putut scoate cu pamant cu tot pentru ca este arbust mare si mi-a dat cateva ramuri laterale. S-a sapat in zona respectiva, s-a scos pamantul si s-au scuturat radacinile apoi cu toporisca s-a taiat radacina mare groasa care lega ansamblul de restul arbustului mama.

Cum tot ieri a inceput sa ninga, dar apos, n-am avut incotro si azi a trebuit sa-l plantez. Zapada nu se depusese decat 3-4 cm si se indeparta usor cu piciorul pentru ca este plina de apa , am sapat groapa, am mocirlit, am pun trandafirul, l-am musuroitcat mai mult din tulpini, ele sunt destul de inaltute.

Credeti ca o sa fie probleme ca am facut asta acum? oricum nu mai avea pamant in jurul radacinilor si nu puteam sa il las asa.
 

victoria

Active Member
cred ca era mai bine daca il puneai intr-un ghiveci la caldura.Dar e posibil sa mearga si asa,mai ales ca a fost traumatizat si acum sta in repaus.
 
eu stiu ca astia de dulceata sunt rezistenti, ca si cataratorii, caci si asta poate fi facut catarator. El era in gradina si are deja muguri. pamantul e plin de apa, radacinilie le-am mai taiat eu putin la varf ca sa traga bine. radacina sta la caldurica si inceputul tijelor la fel in musuroi.

Asta e. Nu cred ca pateste ceva caci nu mai sunt geruri prin zona noastra asa mari ca sa afecteze.Plus ca stratul asta de zapada ii mai tine si el de cald.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca va pati ceva...eu am mutat si plantat de multe ori trandafiri primavara si nu l-am pierdut pe niciunul, eventual l-a intarziat putin.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Victoria, ambii trandafiri de dulceata de la tine au bobocei :dans:
am vorbit cu sotul meu si la intrarea in gradina de legume va face o pergola rustica din lemn, si ii voi planta acolo pe amandoi :D
sper ca in curand sa vi-i arat infloriti la baza pergolei :D
 

Livyuc

New Member
Zilele trecute am intrat la o casa cu o florarie amenajata in gradina si am cerut un butas de trandafir pentru dulceata.Am primit (scos direct din pamant)un trandafir de culoare rosu inchis(inca mai avea un boboc frumos mirositor).Din cele spuse de batranul ce se ocupa cu vanzarea este din soiul Samantha.
Recunosc ca nu am gasit prea multe informatii si nici macar una despre folosirea pentru dulceata asa ca raman cu speranta sa aibe dreptate sau m-am ales doar cu un trandafir pentru decor .
Are cineva informatii despre aceasta varietate?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Livyuc a spus:
Zilele trecute am intrat la o casa cu o florarie amenajata in gradina si am cerut un butas de trandafir pentru dulceata.Am primit (scos direct din pamant)un trandafir de culoare rosu inchis(inca mai avea un boboc frumos mirositor).Din cele spuse de batranul ce se ocupa cu vanzarea este din soiul Samantha.
Recunosc ca nu am gasit prea multe informatii si nici macar una despre folosirea pentru dulceata asa ca raman cu speranta sa aibe dreptate sau m-am ales doar cu un trandafir pentru decor .
Are cineva informatii despre aceasta varietate?
Iti atasez un link unde gasesti informatii despre Samantha...dar daca e acela, nu ai trandafir de dulceata...poate gasesti butasi de "Rose de Resht", acela e un trandafir din care se face dulceata
http://www.helpmefind.com/rose/plants.p ... ARCH&tab=1
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Au mai multi de pe la Ciumbrud, asa ca se poate gasi pe la diverse garden center, doar ca ar fi bine sa fie cel ambalat direct de firma producatoare, ca aia de la Yurta le bulibasesc de le ia naiba, de multe ori cumperi altceva :x
 
Sus