Trandafiri Dani

cristinaf

Well-Known Member
eldanyro a spus:
tufa este un trandafir englezesc din colectia lui D Austin gentle hermione care este roz la inceput dat cu cit se incalzeste devine orange iar toamna face flori si orange si roz foarte rezistent la boli si la ger parfum puternic
Multumesc pentru raspuns, este intr-adevar foarte frumos. Eu oricum m-am lamurit ca fiecare trandafir englezesc are un ceva deosebit care atrage si care-l face de neinlocuit si bineinteles, de dorit in gradina. Culori sau combinatii de culori foarte frumoase, mirosuri puternice care ma fac sa imi doresc sa fiu in preajma lor, forme ale florilor complet deosebite fata de ceea ce ofereau clasicii teahibrizi ... ce mai, sunt imbolnavita si indragostita de ei in mod irecuperabil. :mrgreen:
Eu am inceput gandindu-ma ca ma voi multumi doar cu cativa, dar am sfarsit marind mereu zona pe care ma gandeam initial sa le-o acord.
Asa ca atentie mare, e o boala contagioasa, si eu am primit-o la randul meu, si in momentul in care i-am vazut crescand si inflorind, am inteles ca pentru mine nu este cale de intoarcere, musai trebuie sa am si altii...
Felicitari pentru gradina, foarte frumoasa, se vede munca, investitiile, dar si bucuria pe care o ofera. :D
 

eldanyro

Member
NicoletaDaniela a spus:
eldanyro a spus:
glamis castle david austin hornbach 89 ron f parfumat miere si mirth
Daca ai putea sa-mi spui denumirile trandafirilor de mai sus, te rog. Cei englezesti de unde i-ai cumparat?
Multumesc!
dupa cum vezi am pus si in plus
 

Elektra

Member
Bravo, foarte frumos, imi place naturaletea gradinii tale, lipsa kitch-ului. Poti sa-mi spi te rog care-i numele trandafirului roz inchis din primul link, cel combinat cu clematisul mov. Mersi!
 

eldanyro

Member
Elektra a spus:
Bravo, foarte frumos, imi place naturaletea gradinii tale, lipsa kitch-ului. Poti sa-mi spi te rog care-i numele trandafirului roz inchis din primul link, cel combinat cu clematisul mov. Mersi!
mersi mult e un trandafir de dulceata ce il aveam la bloc de copil aici sa dezvoltat foarte bine
 

eldanyro

Member
Ika a spus:
eldanyro a spus:
tufa este un trandafir englezesc din colectia lui D Austin gentle hermione care este roz la inceput dat cu cit se incalzeste devine orange iar toamna face flori si orange si roz foarte rezistent la boli si la ger parfum puternic
Multumesc pentru raspuns, este intr-adevar foarte frumos. Eu oricum m-am lamurit ca fiecare trandafir englezesc are un ceva deosebit care atrage si care-l face de neinlocuit si bineinteles, de dorit in gradina. Culori sau combinatii de culori foarte frumoase, mirosuri puternice care ma fac sa imi doresc sa fiu in preajma lor, forme ale florilor complet deosebite fata de ceea ce ofereau clasicii teahibrizi ... ce mai, sunt imbolnavita si indragostita de ei in mod irecuperabil. :mrgreen:
Eu am inceput gandindu-ma ca ma voi multumi doar cu cativa, dar am sfarsit marind mereu zona pe care ma gandeam initial sa le-o acord.
Asa ca atentie mare, e o boala contagioasa, si eu am primit-o la randul meu, si in momentul in care i-am vazut crescand si inflorind, am inteles ca pentru mine nu este cale de intoarcere, musai trebuie sa am si altii...
Felicitari pentru gradina, foarte frumoasa, se vede munca, investitiile, dar si bucuria pe care o ofera. :D

sincer fiecare clipa din viata e prea valoroasa sa nu incerc sa mi o fac mai frumoasa macar in viitor si de ce nu si in prezent ;de boala asta am auzit si eu si e f grava!!!
 

Rose

Active Member
eldanyro a spus:
NicoletaDaniela a spus:
eldanyro a spus:
glamis castle david austin hornbach 89 ron f parfumat miere si mirth
Daca ai putea sa-mi spui denumirile trandafirilor de mai sus, te rog. Cei englezesti de unde i-ai cumparat?
Multumesc!
dupa cum vezi am pus si in plus
Multumesc enorm pentru rabdarea acordata!
 

eldanyro

Member
claude a spus:
Minunat, nu doar trandafirii :D Din cate am observat in poze cred ca esti si norocos sa nu ai alte case foarte aproape, cred ca e raiul pe pamant :D
nu ,zona este ca o peninsula ; vecini am dar peste lac sau la 700 m cel mai apropiat
cind eram copil am locuit intr o gradina de vis ce mi a ramas in sufletul meu plina de liliac batut( pina si gardul era de fapt doar din liliac grena cu bleu inchis si rosu fantastic nu am regasit varietatea nicaieri) in clasa a 5 a m am mutat la bloc .imagineaza ti pe Nils Holgestorm sau pe Tom Sawyer ca se muta la bloc si vei avea exact starea ce am avut o ; restul nu a fost decit sa repun lucrurile in ordinea lor fireasca .da in fata mea se gaseste acum ceva asemanator deltei ,cu multe pasari; toamna trec in continuu cirduri de pasari calatoare uneori le vezi toata ziua. aici egretele albe si bitlanii fiind de ai casei ca si f multe rate si castori . vara fac baie in apa ce nu mi trece de piept caci acuma lacul e pe minim a devenit riu si cred ca va mai sta asa citva ani la cum se misca lucrurile la noi
Trebuie sa ti marturisesc ca sofisticata ta colectie de trandafiri e un deliciu al ochiului si al sufletului
 

eldanyro

Member
carla a spus:
Mie mi-a placut mai ales lacul cu nuferi si irisi, plus clematitele, liliacul si trandafirii, bujorul arbustiv nu mai zic... Impresionant, rar am vazut o gradina atat de frumoasa si cu un aspect asa de natural, parca plantele au crescut singure acolo, nu le-a plantat cineva.
Stii cumva cum se numeste trandafirul roz care creste impreuna cu clematita?
e trandafir de dulceata adus de tata cind ne am mutat la bloc din bulgaria de la kazanlic cred ca roza centifolia e denumirea eu l am luat de la bloc si aicea ii merge de minune mersi de aprecieri dar eu nu mi as gasi cuvinte asa usor pentru munca depusa de tine la ce minunatii ai esti o persoana f norocoasa dar norocul ti lai facut cu propria ti mina ceea ce conteaza si spune multe despre tine
 

eldanyro

Member
victoria222 a spus:
Felicitari, ai o gradina superba si nenumarate exemplare foarte frumoase de arbori, arbusti, si toate cele. Recunosc si eu ca nu m-am oprit la trandafiri, ci am admirat toata gradina si mi-a placut foarte mult. Trandafirii sunt unul mai frumos ca altul, imi cam fugeau ochii prin atatea poze cu flori frumoase. Inca odata felicitari si mult succes in ceea ce ti-ai propus, cu colectia de trandafiri.
Daca cineva iti urmareste postarile si va apreciaza pe deplin eforturile si asta de citva ani sa stii ca eu is ala ai o familie minunata si de multe ori m as infrupta din bunatatile ce le faci adevarata ta comoara insa sunt copii
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eldanyro a spus:
In clasa a 5 a m am mutat la bloc .imagineaza ti pe Nils Holgestorm sau pe Tom Sawyer ca se muta la bloc si vei avea exact starea ce am avut o ; restul nu a fost decit sa repun lucrurile in ordinea lor fireasca .da in fata mea se gaseste acum ceva asemanator deltei ,cu multe pasari; toamna trec in continuu cirduri de pasari calatoare uneori le vezi toata ziua. aici egretele albe si bitlanii fiind de ai casei ca si f multe rate si castori . vara fac baie in apa ce nu mi trece de piept caci acuma lacul e pe minim a devenit riu si cred ca va mai sta asa citva ani la cum se misca lucrurile la noi
Trebuie sa ti marturisesc ca sofisticata ta colectie de trandafiri e un deliciu al ochiului si al sufletului
Inteleg perfect ce-nseamna ruperea de spatiile infinite si mutarea intr-un apartament de bloc, e loa fel ca inchiderea unei pasari in colivie...Eu am petrecut primii ani in curtea bunicilor, apoi tineretea in oras si abia de cativa ani am reusit sa evadez din cusca orasului si sa ma bucur din nou de viata in aer liber. M-am instalat in spatiul pe care il aveam deja disponibil, dar as fi preferat sa fiu, totusi, mai departe de lume, intr-un loc mai salbatic. Ma bucur totusi ca natura e aproape de mine, locuiesc pe malul unui lac, deci caterva pasari de balta imi incanta zilele cu zborul lor iar gradina mea e vizitata de foarte multe pasari si diverse alte animalute mici.
Cat priveste trandafirii, multumesc pentru aprecieri, dar abia acum incep incet-incet sa creez o mica colectie de trandafiri...cat imi va permite spatiul, pentru ca daca ar fi sa ma iau dupa tot ce imi doresc...cam greu, obsesia trandafirilor e ceva greu de controlat :D
 

victoria222

Active Member
eldanyro a spus:
Daca cineva iti urmareste postarile si va apreciaza pe deplin eforturile si asta de citva ani sa stii ca eu is ala ai o familie minunata si de multe ori m as infrupta din bunatatile ce le faci adevarata ta comoara insa sunt copii
Eldanyro, probabil vorbesti despre Victoria Cus care este si ea mebru al forumului si care cu siguranta se va bucura cand va auzi aceste cuvinte frumoase. :D Eu nu am copii :giggle:
 

eldanyro

Member
victoria222 a spus:
eldanyro a spus:
Daca cineva iti urmareste postarile si va apreciaza pe deplin eforturile si asta de citva ani sa stii ca eu is ala ai o familie minunata si de multe ori m as infrupta din bunatatile ce le faci adevarata ta comoara insa sunt copii
Eldanyro, probabil vorbesti despre Victoria Cus care este si ea mebru al forumului si care cu siguranta se va bucura cand va auzi aceste cuvinte frumoase. :D Eu nu am copii :giggle:
upsssss am comisooo imi pare rau de confuzie ai perfecta dreptate era vb de dinsa imi cer mii de scuze si sper sa repar in timp greseala
 

eldanyro

Member
as vrea sa nu am probleme cu trandafirii pomiisor iarna din ce am vazut ca i imbraci ca nu ii imbraci iarna e ca o loterie asa ca as vrea sa folosesc o metoda mai neortodoxa.ii culc la pamint si ii musuroiesc iar la primavara ii ridic la loc a mai incercat cineva asa au fost probleme cu altoiul?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am incercat asa ceva, la mine a functionat, cel putin la inceput. In al 3-lea an trandafirul nu s-a mai trezit la viata primavara, nu stiu din ce cauza. Ideea e ca nu poti sa-l culci daca terenul in jurul lui e plat, o sa se rupa. Al meu era plantat langa un strat inaltat la cca 50 cm, deci am avut unde sa-l aplec fara sa fortez excesiv tulpina
 

eldanyro

Member
o alta problema este cu trandafirii TH inestetica tufei .Am vazut ca solutii in multe gradini combinatia cu briuri de buxus.
multi cer chiar eliminarea lor din gradini ,desi mai toata lumea ii cumpara.
solutia mea este creearea unei gradini de th scufundata .are numeroase avantaje si pe plansa arata super inflorescentele dezvoltindu se la 40 50 de cm peste nivelul solului si ei fiind mai protejati si avind o umiditae mai buna la radacina realizarea ei se face prin saparea unor doline de 70 cm si plantarea lui .e oricum o idee noncomformista si astept idei pro si contra
 
Sus