Trandafiri cu probleme

Roxana Peled

Active Member
Re: Trandafiri uscati la 7 zile dupa cumparare

Asa e dane numai ca ai tai sunt sigura ca sunt in stare de repaos intrati din toamna. Aici vorbim de trandafiri mini fortati sa infloreasca in ianuarie, aflati in plina stare vegetativa si care au fost congelati fix cand se asteptau mai putin :)
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Trandafiri uscati la 7 zile dupa cumparare

Cine ar face ce?
Sa-ti vanda trandafiri tinuti in conditii improprii, in depozite neincalzite in mijloc de ianuarie cand afara au fost atinse si temperaturi de pana la - 20 de grade noaptea? Chiar nu ne dam seama in ce tara traim?
Am o amica, fosta angajata la Billa care imi povestea cum se spala salamul cu detergent, se da cu ulei si se reeticheteaza cand expira ... la Billa dragilor ... nu in piata la "tigani" ... si atunci ce ne mai miram de un amarat de trandafir inghetat :twisted:
Are rost sa adaug ca la fiecare inceput de vara stau stupefiata, cu gura cascata in fata raionului cu bulbi de prin diverse hipermarketuri care in prima instanta pun in vanzare pungi cu bulbi de anul trecut? Si nu sunt bulbi din toamna pe care incearca sa-i vanda in primavara, nu ca aia ar mai fi oricum viabili. Nuuuu!!! Sunt bulbi din primavara trecuta, nevanduti si repusi la raft primavara asta! Saracii sunt atat de uscati si macinati ca nici nu mai poti face diferenta intre ei si talajul din pungute :) . Da' care-i problema? Au inca eticheta, nuuuu? E un produs si se vinde, clientul daca-i prost plateste si asteapta dupa aceea sa-i iasa din taciune iarba ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafiri uscati la 7 zile dupa cumparare

Asa a fost la Kaufland , cred ca masina cu plante a poposit din cauza zapezilor pe undeva cu ger si probabil tirul a fost la Bucuresti si apoi a fost redistribuit si nu a venit direct incat toate plantele erau "fripte" de ger .... dar lor nu le pasa ....au zis -"Daca doriti puteti sa alegeti!" - "Ce" .. -"Pai isi vor reveni..." ....-"Serios?"...... i am zis ca nu e carne din congelator , ulterior au fost retrase pentru ca se uscasera de tot

Iar legat de smecheriile gen Billa , stiu eu una dar la "grecia" ca aici inca nu am "surse" :rofl:

Dupa ce puiul depasea termenul se invinetea il albeau la loc si puneau eticheta noua

La salamuri erau spalate o data si daca nici a doua oara nu se vindea se facea felii si vindeau pizza congelata..... si ce se vindea aia ... :cool:
 

dancoman

Member
Re: Trandafiri uscati la 7 zile dupa cumparare

Si eu sunt de parere ca au fost deshidratati,am achizitionat trandafiri pitici si pot spune ca solul nu retine deloc apa,la doua-trei zile trebuiesc udati caci altfel incep deja sa dea semne de deshidratare.Ideal ar fi fost sa ii fie plantati imediat cum au fost achizitionati schimband solul,sau macar pusi in camera racoroasa si urmariti cum se comporta.
 

Hiyam

New Member
Re: Trandafiri uscati la 7 zile dupa cumparare

Buna seara

Multumesc pt raspunsuri.
Tin sa precizez ca odata ajuns in casa, a inceput sa se vestejeasca... dupa ce i am inlaturat folia care l inconjura, deja erau vizibile frunzulite uscate, apoi uscarea s a extins...
Sotul nu l a controlat in momentul cumpararii... la suprafata era superb, dar ambalajul ascundea alt aspect...
O sa incerc sa l salvez... macar sa incerc...
 
Sus