Trandafiri cu probleme

Blitz

Active Member
Sa stii ca mi-a mai spus o prietena ca trandafirii albi ar fi gelosi :eek: :eek: :eek:

Oricum il mut la toamna :wink:
 

baby_blues

Member
Doamnelor si domnilor, stiu ca n-am facut tocmai o chestie foARTE desteapta dar sa vedem ce mai pot salva: Deoarece am reorganizat o gradinita, am scos 9 trandafiri, pe care i-am mutat in alt loc. Le-am taiat toate florile si i-am scurtat putin. As dori sfaturi despre modalitatea cu cele mai mari sanse de-ai salva. Daca trebuie taiati in vreun fel, ceva solutie, etc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Baby_blues, rau te-au 'mancat' degetele, de-ai facut asa o chestie! :evil: Eu pot doar sa-ti spun ce am vazut la o cunostintya, care a facut o manevra de-asta obligat de niste lucrari de constructie. O parte din trandafiri mutati au supravietuit, dar si-au revenit foarte greu. In anul urmator transplantarii era vai de viata lor, abia acum, in al doilea an de la transplantare arata a trandafiri, nu ca niste bete suferinde! Sper sa ai noroc sa reziste, dupa parerea mea, daca erau tufe mature si le-ai deranjat tare radacinile, vei avea probleme cu ei. Eu am mutat o tufa in varsta de 5 ani in primavara, daduse deja mugurii si nu prea i-a placut, a ramas in urma cu cresterea si chiar si-acum e mai anemic decat ceilalti.
 

baby_blues

Member
Sunt foarte maturi trandafirii si aveau o groaza de flori. Au supravietuit toti? Cum i-a mutat si ce operatiuni le-a facut? :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
baby_blues a spus:
Sunt foarte maturi trandafirii si aveau o groaza de flori. Au supravietuit toti? Cum i-a mutat si ce operatiuni le-a facut? :cry:
Nu au supravietuit toti, din pacate. Ca si tine, doar i-a scurtat putin. :( Habar n-am daca ar fi in regula sa ii scurtezi mai drastic...poate stie altcineva...
 

mymo

Active Member
Cred ca trebuie surtati ca sa isi folosesca energia pe radacini nu ca sa hraneasca multi lastari....zic si eu.
 

baby_blues

Member
mymo a spus:
Cred ca trebuie surtati ca sa isi folosesca energia pe radacini nu ca sa hraneasca multi lastari....zic si eu.
Asa m-am gandit si eeu si i-am taiat dar nu foarte drastic. Poate daca mai aflu si alte pareri o sa-i tai si mai drastic.
Poate exista si ceva solutii pentru chestia asta.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu zic sa-i lasi in pace ca or sa-si revina. Ai noroc ca nu e nici canicula acum. Eu am transplantat anul trecut un trandafir in plina vara, s-a pleostit un pic, dar acum e bine sanatos. Oricum n-ai ce sa le mai faci acum decat sa le mentii pamantul umed.
 

baby_blues

Member
Din experienta proprie pot spune ca am mai plantat trandafiri in perioada de vegetatie (cumparati) si am procedat cum scria la carte , adica le-am taiat radacinile, etc. Rata de supravietuire a fost undeva la 70-80%. De data asta i-am plantat exact asa cum i-am scos din gradina, cu radacinile intregi. Le-am taiat doar florile si crengile mai lungi, lasandu-le undeva la dimensiunea de 20-30 cm. De asemenea pe fundul gropii am pus pamantul in care a stat trandafirul. Si eu sper sa supravietuiasca cu putina apa si dragoste. Multumesc tuturor pentru sfaturi.
 

Blitz

Active Member
Si parerea mea este sa-i lasi in pace, sa-i tii umezi si poate scapa :D .

Eu am tuns drastic ieri "lenesul alb", oricum nu dadea niciun semn ca ar binevoi sa infloreasca. La toamna il mut :) :) :) si daca nici la anul nu vrea- ii gasesc loc pe teritoriul cateilor, acolo poate sa creasca cum vrea el :rofl: :rofl: :rofl:
 

baby_blues

Member
Am lasat trandafirii , i-am udat dar au inceput sa se usuce funrzele. Tijele nu dau semne de uscare dar pe unele, frunze s-au uscat complet.
Nu stiu ce sa fac . Sa tai tijele pe care frunzele se ususca? :( :?:
 

victoria222

Active Member
Nu taia nimic Baby_blues! Poate da lastari din muguri. Taie doar daca se innegreste tija, in rest uda-i regulat si mai lasa-i un pic poate-si revin... :(
 

victoria222

Active Member
Am si eu o problema cu trandafirii :cry: cu toti trandafirii :x Prima inflorire a fost foarte frumoasa, a doua si mai frumoasa, dar a treia....toti lastarii noi sunt gauriti, parca i-ar fi mancat ceva inca din mugure, si petalele exterioare ale florilor sunt mancate, muscaturile sunt perfect rotunde, iar florile au inceput sa fie foarte mici si debile :(
Nu stiu daca e vre-o insecta sau vre-o boala, ca sa stiu cu ce stroesc.
Stiti ce ar putea fi?
 
Sus