Trandafiri cu flori simple

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ala parca e mai ciclam, George, cel putin asa a inflorit la mine. Si florile la YAB sunt chiar mari comparativ cu alti trandafiri cu floare simpla.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
George, sunt foarte frumosi! Ai fost inspirat la comenzi ;-) ...4thJuly, Coktail si Alisar imi plac la nebunie. Cum se comporta? Cum sunt tufele?
 

George

Member
gradinar1 a spus:
George, sunt foarte frumosi! Ai fost inspirat la comenzi ;-) ...4thJuly, Coktail si Alisar imi plac la nebunie. Cum se comporta? Cum sunt tufele?
Doar pe Alisar il am din primavara anului trecut, a avut o crestere destul de greoaie pana acum.


Sunt trandafiri plantati in toamna 2013 si in primavara asta, n-au avut timp sa se dezvolte prea mult.
Pe 4thJuly l-am primit de la Cristinaf - Multumesc tare mult pentru el, chiar nu ma asteptam sa fie atat de harnic.

gradinar1 a spus:
Ala parca e mai ciclam, George, cel putin asa a inflorit la mine. Si florile la YAB sunt chiar mari comparativ cu alti trandafiri cu floare simpla.
Pe google am gasit multe fotografii cu aceeasi nuanta ca cel postat de Cornelia. Mi l-am cumparat si eu in toamna (Yann Arthus) dar inca nu mi-a inflorit.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Laural ,sunt foarte frumoase , e interesant cum trandafirii cu flori simple castiga teren ,acum 3-4 ani toata lumea cauta trandafiri cu flori cat mai batute ,iar acum parca ne-am trezit si incepem sa observam cat de superbi sunt cei cu flori simple :D
 

nick1971

Active Member
au inceput si la mine, Herzogin imi place la nebunie

de asta m-am indragostit la prima vedere, Crazy for You

Bukavu

Wildrover
 

cristinaf

Well-Known Member
Crazy for you e Fourth of July. :)
Am destui trandafiri in gradina si pot face comparatii intre ei; cui iubeste trandafirii cu flori simple ii recomand Fourth of July si Bukavu. Amandoi sunt trandafiri de nota 10. Nu conteaza doar culoarea, ei au multe calitati pe langa: florile dureaza mult, rezista f bine la soare sau ploaie, se scutura curat, nu raman mumii pe tufe si in plus aspectul general e tare placut.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am trei trandafiri simpli in gradina: primul e Astronomia, al doilea Yann Arthus Bertrand (ambii Meilland) si cel de-al treilea e Mind Games (Dickson). Ultimul n-a apucat sa fie inca pozat, infloreste zilele care urmeaza (il pandesc).
Astronomia l-as recomanda oricui, e un trandafir de exceptie, infloreste extrem de bogat si florile sunt foarte delicate. Pe ultimii doi i-am comandat toamna trecuta deci nu am experienta indelungata cu ei si nu ma pot pronunta.

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am mai multi, ce am apucat sa descarc pana acum sunt Betty Prior, Golden Wings, La belle sultane, Astronomia si Zeelandia, achizitionat in toamna, care a facut o prima floare ce mi-a taiat respiratia de frumoasa ce era :)

 

MASCHA

Active Member
Ce frumos este Zeelandia si petalele ce catifelate sunt,daca se vad in poza,imi imaginez in realitate :visator:
 

yellow rose

Member
Claude, sunt foarte frumosi, felicitari! Daca ai timp poti spune si ceva despre miros? Sunt un pic obsedata de trandafirii parfumati :)
 

laural

Well-Known Member
Foarte frumosi Claude :clap: :clap: :clap: :clap: Cred ca la tine am vazut prima data trandafiri cu flori simple :marfa: si am prins drag de ei
 

nick1971

Active Member
cristinaf a spus:
Crazy for you e Fourth of July. :)
Am destui trandafiri in gradina si pot face comparatii intre ei; cui iubeste trandafirii cu flori simple ii recomand Fourth of July si Bukavu. Amandoi sunt trandafiri de nota 10. Nu conteaza doar culoarea, ei au multe calitati pe langa: florile dureaza mult, rezista f bine la soare sau ploaie, se scutura curat, nu raman mumii pe tufe si in plus aspectul general e tare placut.
daca te uiti pe hmf o sa vezi ca ii spune si crazy for you si hanabi :D eu il strig Crazy, ca-mi place la nebunie :)
 
Sus