Trandafiri cu flori simple

claude

Well-Known Member
Moderator
Dalia, sa stii ca si eu ma uit cam crucis la Golden Wings-ul tau, acum vad ca are si cam multe petale, al meu nu a facut nici o floare cu mai mult de 5 petale :? La primele poze semana mai mult cu ce trebuie sa fie, asta chiar pare altfel...al meu la baza staminelor are o zona rosiatica, al tau vad ca nu o are. Unul asemanator cu golden e Aicha, are pana la 10 petale dar parca si ala are baza staminelor rosiatice :? dar vad
Ce rozuliu e Nevada! Culoarea vireaza spre alb dupa deschiderea florii? Ca eu il stiam alb, cam in toate pozele vazute era alb, doar in faza de boboc l-am vazut mai rozuliu
 

bradut

Well-Known Member
Clau, inca de la primele flori ale lui Golden Wings am avut dubii. Si, da, noile flori par a avea mai multe petale decat ar fi normal. Asa mi-e de ciuda cand vad ca iese altceva... . Si nici macar nu banuiesc cine e. Cred ca am sa ma uit pe siteul olandezului, sa vad ce trandafir asemanator cu GW vinde el. Oricum, nu e Aicha.

Primele flori facute de Nevada (pe la inceputul lui iulie cred) au fost albe; inclusiv bobocul. Acum, in august, s-a damblagit si a facut niste flori rozulii, asa cum le vezi in prima poza din mesajul anterior. In poza imediat urmatoare este Marguerite Hilling, sportul lui, care este de un roz mai inchis. Nu inteleg ce se intampla; cred ca vremea rece de la mine incurca socotelile.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lasa iubita, nu fi suparata, ca daca am de unde recolta un mugure de la al meu altoiesc unul pentru tine ;-) Te inteleg, eu deja fac ca toti dracii cand ceva nu e ce trebuie, pe langa dezamagire te mai si trezesti ca e plantat intr-un loc necorespunzator si trebuie sa-l muti si m-am cam saturat! Acum ma uit la Gloire de Dijon, e de la Petrovic si trebuia sa fie altceva, o tufa si cand colo m-am trezit cu un monstru care anul asta mi-a facut lastari de peste 2 m, ce naiba ma fac cu el ca nu intr-un loc unde sa incapa :x
 

bradut

Well-Known Member
M-as bucura daca ai reusi, Clau. Vara asta mi-am facut si eu o mie de nervi. Dupa ce Romanitka a iesit o chestie roz (na ca am patit-o si eu :rofl: ), City of York s-a dovedit a fi ceva mov cu floricele mici, Buff Beauty a facut niste gogoloaie albe (adica nu e el, si mi-am dat sema de-abia acum, in anul doi), a ramas si Golden Wings "sa ma bucure". :cry:

Iar legat de Gloire de Dijon... harletul e de mare ajutor; ori astepti o iarna adevarata. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cand faceai ca trenu' de nervi pentru Romantika, era cat pe ce sa fac un comentariu de-ala cu tavalit de ras da' m-am gandit ca-mi dai cu ceva-n cap :rofl:
Referitor la gloire de Dijon, asa ma gandeam si eu, ca iernile la mine fiind in generfal mai aspre o sa mi-l rezolve iarna sa il tin pe post de tufa, dar iarna trecuta nu m-a iesit figura :rofl: Chestia e ca mai am de mutat cativa, ca bineinteles ca unii i-am prea inghesuit, desi stiam dimensiunile aproximative am zis ca ba iarna mi-i executa, ba la mine nu s-or face asa mari, in plus, la plantare cand vezi cat sunt de mici o distanta de 1 m intre ei pare uriasa, iar pe urma m-am trezit ca Ghislaine de Feligonde si-a umput spatiul rezervat deja din primul an :pumni:
Iar la toamna, cand ii spun sotului cati trandafiri trebuie mutati o sa-mi traga un harlet in cap, ca eu nu mai sunt in stare de fapte eroice, de cand cu spatele asta nenorocit
 

bradut

Well-Known Member
:rofl: Tare simpatica mai esti, Clau! :rofl:

Pai imi prindea bine un comentariu hazliu la Romantika! :rofl: Ce-i drept, la ea mi-am facut cei mai multi nervi, fiindca stiu ca numai un noroc poate sa-mi aduca fix planta care trebuie.. Pot cumpara de la polonezi o suta de Romantice si sa n-o nimeresc pe-aia buna. :rofl: La trandafiri e mai usor. Oricum, ai avut noroc tura asta! :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce stii tu cum am pandit bobocii aia de Romantika, cu Distonocalmul la indemana :tavalit: De era altceva mi se audeau urletele pana peste Carpati :evil:

O sa ma uit la a mea daca pot sa marcotez un fir, adica sigur pot, o sa suspend un ghiveci, pana acum nu am zis nimic pentru ca eu am mai marcotat o Lagoon si dupa un an inca nu facuse radacini si m-am enervat, am zis ca nu mai incerc. Ma uit si ce pot taia sa pun butasi la inradacinat, din 2 metode poate va functiona macar una, ca sunt sigura ca nu te linistesti pana nu obtii si tu o Romantika, eu as fi comandat un pe Jupiter, daca se gasea, asa obsesie facusem :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
:rofl: Pai obsesia mea pentru Romantika oare de la cine am mostenit-o, daca nu de la tine, Clau! :rofl: Habar n-aveam de clematita asta, cand, vazand atata "plans" ca n-a iesit ce trebuie, m-am molipsit! Si, na, m-am ars si eu cu o rozalie de toata frumusetea; macar daca iesea mov sau altceva mai inchis. Gandeste-te ca putea sa pice si fix la tine. :rofl:

Dac-ai sa reusesti sa prinzi un lastarel si pentru mine, raman datoare vanduta. Oricum, iti multumesc din suflet si pentru ca incerci. :hug:
 

bradut

Well-Known Member
Da, e frumos! :visator: Si eu am vrut sa ma pricopsesc cu el la un moment dat, dar i-au luat-o alti trandafiri inainte. La mine se sta la coada. :rofl:
 

gabrielais

Active Member
eu recunosc, nu sunt mare fan al trandafirilor cu flori simple...insa cativa mi-au furat si mie inima :rofl:
iar de stat la coada, sa vezi la mine, ca s-au cam terminat si locurile si bugetele :tavalit:
 

gabrielais

Active Member
macar.... :) am pus ochii pe spatiul din spatele casei, destinat cateilor...mai intra cativa butasi pe-acolo :rofl: iar bugetul, sanatosi sa fim, ca se reface, mai ales daca este vorba de roze ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumooooos :) Imi pare o replica cu petale mai putine a lui Jacqueline du Pre :D Oare asta cum mi-a scapat, ca tot ma umplu de trandafiri albi cu petale putine :rofl:
 

gabrielais

Active Member
seamana bine cu Jacquelina, doar ca a doua zi floarea are tenta de roz si este uriasa ca dimeniuni in comparatie cu cea a Jacquelinei; nu am reusit sa o miros, ca e atat de mica si eu am spatele in pioneze..n-am mai avut chef sa inghenunchez ca sa miros buruiana :rofl:
 
Sus