Trandafiri cu fainare

Elena Iuliana

New Member
Buna tuturor!

Am ajuns pe acest forum datorita unui daunator de care nu scap pentru trandafirii de ghiveci. Poate ma puteti ajuta cu un sfat sau poate ati mai intalnit fenomenul. Eu locuiesc in chirie si la fostul apartament in care am locuit balconul nu era foarte bine aerisit, iar aceasta fainare a aparut. Este efectiv o faina pe frunze. Trandafirul stagneaza din evolutie, frunzele de ghirghiricesc ca atunci cand au paduchi. I-am stropit cu mospilan. Pentru o perioada am crezut ca i-am scapat, apoi a reaparut. Am mers la un magazin care vinde solutii pentru plante si gradinarit si mi-a oferit o solutie speciala pentru problema respectiva. Urmand instructiunile de pe ambalaj am stropit trandafirii, ca sa ajung la concluzia ca ii oparise. In 3L de apa se pune un varf de cutit...cred ca al meu a fost chiar mai putin decat specifica. In fine, ideea e ca nu am scapat si tot ce mi-a mai ramas din ei sunt batele si cativa vlastari tineri care deja au inceput sa aiba aceeasi afectiune.

Stie cineva vreun remediu?

Va multumesc
Elena
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Fainarea apare din cauza conditiilor de cultura din balcon, dar oricum acesti trandafirasi de ghiveci de la mama lor sunt predispusi la boli. Ca si tratament, cumparati Topas, il gasiti la fitofarmacie, evident ca fiola e pentru o cantitate mai mare de apa decat aveti nevoie dar puteti salva din ea pentru urmatorul tratament tragand ce ramane intr-o seringa, fara sa lasati si aer in seringa si puneti si acul acoperit cu acel capac ca sa nu primeasca aer.
Tratamentul il faceti de 2 ori, la interval de 7 zile.
 

Elena Iuliana

New Member
Va multumesc pentru raspuns, in momentul de fata ii tin pe pervazul de afara al ferestrei de la bucatarie, deci se bucura de aer curat si neinchis in fiecare zi. O sa caut solutia cat mai repede pentru a-i trata.

Multumesc frumos!!

Fainarea apare din cauza conditiilor de cultura din balcon, dar oricum acesti trandafirasi de ghiveci de la mama lor sunt predispusi la boli. Ca si tratament, cumparati Topas, il gasiti la fitofarmacie, evident ca fiola e pentru o cantitate mai mare de apa decat aveti nevoie dar puteti salva din ea pentru urmatorul tratament tragand ce ramane intr-o seringa, fara sa lasati si aer in seringa si puneti si acul acoperit cu acel capac ca sa nu primeasca aer.
Tratamentul il faceti de 2 ori, la interval de 7 zile.
 
Sus