Trandafiri Cornelia & co

Blitz

Active Member
Multumesc pentru explicatie- de unde se ia si ce pretentii are? Sau mai bine (sa nu fiiu chiar atat de "blonda" :rofl: ) puneti-mi, va rog mult, un link unde gasesc mai multe explicatii :oops: :oops: :oops:

Multumesc anticipat :D
 

victoria222

Active Member
Foarte frumosi si eleganti! Primul e usor verzui sau asa a iesit in poza? Cred ca sunt perfecti pentru buchet :visator:
 

bebe Iris

Active Member
Chiar ca sunt frumosi! Oare au mult soare zilnic? Imi par a fi la umbra...dar la umbra nu s-ar face asa de frumosi...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am dat iama prin gradina si m-am ales cu ce vedeti:




Pe 2 dintre ei i-ati mai vazut infloriti, altii sunt la primele lor floricele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
frumosi, ma apuca invidia, ca eu la ora asta n-am trandafiri infloriti :mrgreen: Dau din coate aia de la sarb, s-au umplut iar de boboci, asa pitici cum sunt, teahibrizii in schimb de-abia se misca :x E drept ca nu m-am multumit doar sa rup floarea ofilita ci i-am cam jumulit :evil:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Astia sunt netunsi ca vai de capul lor. Cred ca duminica imi fac timp si bag foarfeca in ei. Dar trebuie sa vorbesc si cu vecinele ca sa nu zica cine stie ce. :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca sa nu creasca inalti de sa-i mirosi cu scara poti sa mergi putin mai jos cu taiatul florilor ofilite, trebuie doar sa tii cont ca taiatul mai scurt intarzie cu ceva valul 2 de inflorire. Eu pana la urma ma-mpusc din cauza de stress al taiatului trandafirilor :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai m-am aflat si eu anul asta sa fac experimente, cu o taiere de primavara mai inalta la teahibrizi si ori nu tine figura ori nu m-am priceput eu dar arata ca naiba si-acum tot bag foarfeca pe ici colo incercand sa echilibrez tufele :cry:
 

Blitz

Active Member
claude a spus:
Pai m-am aflat si eu anul asta sa fac experimente, cu o taiere de primavara mai inalta la teahibrizi si ori nu tine figura ori nu m-am priceput eu dar arata ca naiba si-acum tot bag foarfeca pe ici colo incercand sa echilibrez tufele :cry:
Oricum, din cate am constatat eu din "vasta" mea experienta :wink: (anul trecut am aflat si eu ca majoritatea trandafirilor mei sunt TH :wink: ) la TH nu prea ai sanse sa "echilibrezi" tufa. Sunt trandafiri pentru buchete- cu coada mai lunga, cu boboci un pic mai mari- teoretic nu au prea multa valoare "peisagistica"- te rog sa admiri termenii de specialitate folositi de mine :rofl: :rofl: :rofl: - dar eu ii ador in gradinitza mea :D.

Oricum cresc cum vor ei, fac flori mai putine, dar mult mai elegante decat ceilalti- parerea mea :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e, Blitz, dar eu am facut un experiment, acum m-am linistit :roll: Cum eu nu tai flori sa pun in vaza, m-am gandit ca poate ii pot convinge sa arate macar putin altfel, dar nici o sansa, ei fac tot ce vor ei :evil: Tocmai de-aia la mine in curte nu mai intra nici un TH, sa fie clar, eu vreau arbusti frumosi ca si-asa nu ies cu florile la piata, doar vin vecinele in iunie ca sa-mi ceara sa duca la scoala, la invatatoare si-atunci ma enervez ca naiba :evil:
 

nick1971

Active Member
claude a spus:
, doar vin vecinele in iunie ca sa-mi ceara sa duca la scoala, la invatatoare si-atunci ma enervez ca naiba :evil:
si pe mine ma enerveaza chestia asta, dar le-am potolit, le-am spus ca nu tai nici o floare :x
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Au inceput timid si la noi:

cel mai frumos in acest moment




si ceilalti





Se pregateste si Peace dar e tare ciufulit de ploaie.
 
Sus