Trandafiri Claude

Ce-mi place Yolande d'Aragon ... si ce tufa frumoasa si compacta are ... florile sunt rezistente la soare si ploaie, tine mult inflorit sau se scutura repede?
 

MASCHA

Active Member
Minunati toti :clap:
Cum se cheama portocaliul si cel alb din ultimele poze si cel aproape negru de mai sus ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca la portocaliu te referi la cel cu floare semidubla, e Cinco de Mayo, ala alb e Ritausma, rugosa iar cel aproape negru habar n-am l-am vazut la cineva si am cersit butas, daca nu ma insel la Doina din Iasi
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MASCHA, ala e Soleil d'or, foarte frumos dar putin pretentios, e sensibil la patare neagra.

geodezia, s-ar putea sa ai dreptate doar ca ai incurcat regii, nu Ludovic ci Louis XIV :-D
 

magda#

New Member
Imi place sa sustin oamenii care muncesc in tara asta asa ca as vrea sa cumpar de la tine trandafiri, din cei postati pe sunphoto dar inca nu am cont acolo, aici nu gasesc topicul si sa nu o ia cineva inaintea mea.imi trebuie deci

1 easy does it
1 Leonardo da vinci
1red Leonardo da vinci
Am zis prima ca la ora asta nu era nici un comentariu pe sunphoto:dans:

dar pana ii trimiti lamureste-ma si pe mine te rog cu fratii astia Leonardo ca ne mai inteleg nimic. Inteleg eu ca sunt frumosi dar ce dimensiuni au? Deci Leonardo-Leonardo ajunge la 120cm inaltime ? si de lat cam cat? Iar despre Leonardo-red, de care mi-a facut mare pofta Sorin chiar nu pricep nici ce culoare nici ce dimensiuni. L-am gasit pe site-uri dat la 40-60 ba ca are 60-90 iar pe hmf 70-110. O fi diferenta de clima, de gradinar, de butas de intre 40 si 110cm e mare diferenta..:wasntme:
Si vorba e...eu unde il plantez???
Multumesc, astept vesti bune
PS scuze daca am gresit rau de tot ca am postat la alt topic si rog un om autorizat sa-mi mute postarea unde trebuie dar sa-mi spuna si mie unde o duce ca sa gasesc raspunsul:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Buna Magda!
N-ai zis prima ca pe sunphoto lumea in general imi trimite mesaj, nu toti posteaza la comentarii! Eu oricum inca nu am incheiat albumul, n-am reusit inca sa incarc poze. Si s-ar putea sa fie problema cu REd Leonardo, am foarte putini si verific maine daca mai este disponibil vreunul!
Leonardo leonardo (ala roz) :) ajunge la mai mult de 120 cm, la cat va ajunge la tine vei vedea tu singura pentru ca trandafirii sunt niste fiinte misterioase, care uneori ne fac surprize :-D Daca nu e scurtat deloc poate sa ajunga mult mai mare.
Iar Red Leonardo la fel, e lume la care a ramas mic iar la altii s-a lungit pana spre 1 m. Sigur ca depinde si de conditii si, uneori, de cat de mari sunt foarfecile gradinarului :wink:
 

magda#

New Member
Claude,
Daca nu ai red Leonardo eu renunt la comanda, mai cu seama ca pe sunphoto am vazut ca si easy does it e epuizat.
Poate alta data.
Multumesc
Magda
 

Teodora

Member
Buna ziua,

Vreau si eu niste pareri. Intentionez sa plantez niste trandafiri in fata casei si-i vreau pe toti cu aspect de tufa compacta, ii voi pune destul de apropiati din lipsa de spatiu si de aceea ma intereseaza sa fie ceva bogat, sa nu creasca fiecare cu cate 2-3 bete. Vreau tufe bogate, compacte, pline de flori. In consecinta, nu stiu ce sa aleg, englezesti, polyantha, trandafiri de parc...eu insir aici categoriile in care ii gasesc incadrati pe site urile de cumparaturi. Eu ma orientasem catre: Lady of shallot, Munstead Wood, Graham Thomas (?) , Minerva, Kimono, Friesia, Leondardo Da Vinci (cel roz), Pomponella, Amber Cover, Granada si Kent (acestia sunt minirose?), Artemis si Ascot.
As dori sa stiu daca i-am ales bine, conform dorintei mele de-a forma tufe frumoase, compacte. Nu ii vreau nici foarte inalti, nu mai mult de 1m, nu vreau sa semene cu teahibrizii. Va multumesc anticipat.
 

magda#

New Member
Nu stiu daca e topicul potrivit, eu iti pot spune parerea mea referitor la Munstead Wood pe care il am plantat langa un gard in spatele caruia e casa vecinului si cam la 30 cm de el incepe terasa din dale de beton. Pe scurt e inconjurat de beton si in iulie-august, când incinge soarele nu ii prieste deloc. El este o tufa frumoasa cu flori superbe, parfumate ( ne place sa ne bem cafeaua pe langa el si i se simte parfumul) dar preferabil numai soarele pana in 12. Mare atentie la locatie pentru el. Matusa mea il are intr-o zona cu mai multa vegetatie si desi are mult soare la ea are mai multe flori si nu se arde ca la mine. Il avem de 3 ani si a depasit 1m.
 

Teodora

Member
Multumesc frumos, Magda si cu scuzele de rigoae moderatorilor, ii rog sa mute postarea mea la topicul potrivit. In fata casei mele este gazon, am si doua hortensii carora le merge de minune, soarele este undeeva pana la pranz. Mai am o magnolie galbena si 2 trandafiri pe care ii voi muta, pentru ca vreau sa pun doar trandafiri care formeaza tufe.
 

cristinaf

Well-Known Member
Uite, imi spun si eu parerea daca tot se discuta, desi era mai bine la topicul cu discutie despre trandafiri sa fi fost... scuze Claude c-am intrat nepoftita.:blush:
Eu cred c-ar trebui sa alegi trandafiri care au un port asemanator, ca englezestii nici sa stai doar cu foarfeca pe ei nu-i vei tine sub un metru, iar Graham Thomas e un trandafir care se duce mult in sus, mai mult un urcator scund decat tufa, si pus alaturi de Kent, de ex, care e acoperitor de sol, sau Minerva care e o floribunda destul de scunda n-o sa iasa nimic frumos, parerea mea. Doar daca intentionezi sa-i pui pe mai multe randuri si atunci ai nevoie de un rand de trandafiri mai scund si unul mai inalt.
 

Teodora

Member
De aceea am si intrebat, pentru ca poate voi ii aveti in gradini, asa, dupa cele cateva caracteristici gasite pe net, chiar nu ma pot ghida. Deci, inteleg ca GT exclus, eu chiar vrreau tufele nu foarte inalte, dar bogate si infloricioase, compacte, sa nu creasca dezordonat. Deci Kent e acoperitor? in cazul acesta, renunt si la el.
Multumesc frumos, Cristina, orice sfat imi va fi de ajutor.
 
Sus