Trandafiri Claude

MASCHA

Active Member
Bravo Claude :clap: Toti trandafirii sunt minunati,au spatiu unde sa se dezvolte si au un sol care le prieste,dupa cum arata.
Imi place cum arata Augusta Luise , si tufa si floarea,parca este o garoafa uriasa,pe golden wings am vrut sa-l iau si eu ,nu mai stiu de ce nu am facut-o,iar Aloha o am de la Coral,dar de cand am mutat-o parca vrea sa-si dea duhu.
Claude mai imi place si locatia,pe malul lacului ,ce frumos trebuie sa fie seara sa vezi asfintitul invaluita de parfumul trandafirilor.... :visator:
 

nick1971

Active Member
ai stat cumintica, ai admirat la altii si acum ne-ai omorat pe toti... trandafirii ca tufe... superbi, dar si locatia :visator: pe mine, una, m-ai omorat :indragostit:
 

carla

Active Member
Si pe mine
Trandafirii poate ii mai copiem noi cumva, la scara mai mica desigur, dar lacul cum facem sa il aducem langa casa? :|
E asa frumos la tine ca ai putea sa-ti deschizi pensiune :mrgreen:
 

bradut

Well-Known Member
Clau, isi cam fac de cap trandafirii tai! Au inflorit extraordinar! :visator: Cred ca este un an bun pentru toate plantele. Am si eu multi boboci la trandafirii mai vechi din gradina. Da, deocamdata boboci. :gandit:

Insa, am observat un lucru nu tocmai placut: la unii trandafiri au aparut niste gandaci maro care pur si simplu mananca toata floarea (Fruhlingsgold, Maigold...; cel putin la Maigold asa s-a intamplat si anul trecut; aproape ca n-am apucat sa vad o floare :( )

Cam asa arata:




 

cornelia

Fondator
Membru staff
La un moment dat am gasit gandaci din astia la mine in balcon si nu stiam de unde vin. De pe trandafirii din gradina veneau. :eek:
 

ghia_don

Active Member
Ce groaznic arata ! Or fi din aia parosi care cica maninca tot ce prind. Ar trebui sa-i culegi sau sa stropesti :( .
Claude, la tine e minunat, superb, nici nu stiu cum sa mai spun ! :clap: :hipnotizat:
 

bradut

Well-Known Member
Eu nu dau cu nimic in gradina. Las totul la mana naturii. Acum a venit un val de frig si a alungat toti gandacii. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Nebunie sunt trandafirii tai Claude! :indragostit:
Vad ca in sfarsit si-a dat drumul Aloha! E frumusel foc! Toti sunt! :D

Bradut, macar culege-i si arunca-i pe camp undeva!
 

bradut

Well-Known Member
Laura, nu dau cu absolut nimic. Se regleaza natura singura. Pierd si eu putin, deh, nu pot chiar sa am totul. :D

Roxana, n-am curaj sa-i culeg, ca mi se face rau daca pun mana pe ei. :) Doar ii scutur de pe flori, cand se nimereste sa trec pe acolo. Oricum la mine e camp peste tot, asa ca nu as face decat sa-i plimb pe unii intre ei. Imediat apar altii. Nu-mi fac griji, trece si vremea lor. Cu siguranta raman si eu cu cateva flori.
 

daisy111

Active Member
:eek: Wow ce e la tine in gradina!!! :clap: Imi pare rau ca nu ii cunosc si dupa nume,in rest sunt spectaculosi cu totii! :visator: :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult pentru aprecieri, abia asteptam sa pot arata si eu cativa trandafiri mai dezvoltati, nu doar niste betisoare amarate :) Ca eu astept cu ochii lungiti ca melcul sa vad gradina plina de tufe maaaari, cat mai mari :rofl:
Da, locatia e destul de frumoasa, dincolo de lac incepe dealul si in varful dealului o padure, dar eu cred totusi ca e mai frumos in muntii lui bradut si ai carlei :rofl: Carla, nu imi fac pensiune ca n-am chef sa-mi invadeze orasenii coltul asta in care ma simt si eu bine, si-asa vin destui pescari pe malul lacului, mi-ajunge cat le fac lor educatie sa nu mai lase gunoaie in urma lor :roll:

cornelia ia linistita ce poze vrei de-ale mele, nu mai intreba, fa-mi trandafirii celebri pe facebook ;-) ;-) :rofl:

bradut, nu lasa natura sa se regleze singura in cazul gandacilor parosi ca vei avea surprize neplacute, ei mananca nu doar trandafirii ci cam toate florile, inclusiv ale pomilor, de te trezesti fara fructe, eu am un cais mai mic loa care i-au mancat in primavara asta toate florile, mananca si prganele sexuale ale florilor, deci pomii nu mai leaga fruct! Iar daca-i lasi in pace se prea inmultesc, o sa ajungi sa regreti ca i-ai lasat in pace, mi se pare ca fac 3 generatii pe an!!!
Nu spun sa dai cu insecticid, nici eu nu dau ci ii culeg manual, cand trec pe langa flori le verific si ii culeg, si mie mi-era grozanic de scarba de ei, ii luam cu un servetel, dar acum m-am mai obisnuit si ii iau repede si ii arunc jos si ii strivesc
 

elianna

Well-Known Member
Ar trebui sa schimbi titlul topicului in Claude si minunata ei gradina :D Nu ma pot abtine sa nu mai pun un comentariu ca tot visez gradina ta. Ai spatiu suficient ca sa-i poti lasa sa se desfasoare in voie iar ei si-au aratat calitatile, s-au dezvoltatat "natural". Iar imprejurimile completeaza atmosfera.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Super gradina!! Acuma inteleg de ce tot zici tu ca esti rupta de spate, la cata munca e in gradina aia maaaare nici nu ma mai mir :hug:
 
Sus