Trandafiri Claude

Roxana Peled

Active Member
Asa are frate-meu una (tot liliac). O tunde drastic inainte de inflorire ca altfel o tund "altii" :) . Numa' prin varf pe unde nu se poate ajunge nici de pe gard ii mai lasa 2-3 flori.
 

nick1971

Active Member
ghia_don a spus:
Deja mi te imaginez facind "baaaauuuu" cu facaletul in mina printre tufele de trandafiri, in momentul in care vreo vecina intinde mina catre gard :rofl: ..
Eu am o tufa de liliac la drum si n-am apucat inca s-o vad inflorita acolo, la locul ei... :( si mi-am propus ca la anul sa-i leg niste clopotei , poate se sperie "infractorul' si nu-i mai rupe florile . :x
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

gabriela61

Member
:rofl: :rofl:
cred ca as am sa le fac si eu
acum am niste crini frumosi si stau si eu sa nu vad pusti sarind la ei sa ii jumoale ..cred ca pina la urma am sa ii mut in ghivece nu ii mai lasa in gradina de frica
 

lacrimioara

Member
Incep si eu, timid, cu cateva floricele... asa incepe acest topic si uite unde ai ajuns acum :clap: , trandafirii tai sunt minunati, la fel si gradina
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lacrimioara, iti multumesc si tie, ca si tuturor prietenilor de pe forum, ca mi-ai vizitat trandafirii :D
Multumesc, toti cred ca incepem timid si, cand pasiunea ne-a cuprins bine de tot, ne creste sufletul cand vedem cum cresc, infloresc si rodesc plantele din jurul nostru :D

Poate pentru mine gradinaritul a fost o lectie, eu sunt o persoana total lipsita de rabdare iar plantele m-au obligat sa-mi revizuiesc atitudinea, macar in ceea ce le priveste pe ele :rofl: Mi se lungesc urechile asteptand sa creasca totul, nu doar trandafirii, cred ca asta e pedeapsa mea, sa am o pasiune care ma pune la incercare exact unde sunt mai nepregatita, adica la capitolul rabdare :)
 

gabriela61

Member
ha ,ha,ha am crezut ca numai eu sunt asa.Cand am o floare noua abia astept s-o vad inflorita si o tot studiez sa vad cati cm a mai crescut,vorbesc cu ea...ce mai sunt total nerabdatoare.Acum de 2 zile topai in jurul unui trandafir care l-am priit de ziua mea ca fiind wisterland dar cine l-a achizitionat si-a luat si ei si al ei nu este ce scria.Ma duc acum sa vad daca s-a deschis bobocul ca nu mai am rabdare.Am vizitat trandafirii vostri .Foarte frumosi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
1.A inflorit de curand Astronomia...e frumos, clar, cred ca o tufa plina de flori de-astea arata bestial. 2. Prima floare la Eden Rose 3,4 Pentru iubitorii de dungati, Guy Savoy a facut o tufa mare si frumoasa, plin de flori, in realitate e mult mai frumos ca in poza. 5. Jude the Obscure 6. Paul's Himalayan Musk

 

elenafles

Active Member
Claude,m-am plimbat prin gradina ta cu roze si m-am simtit minunat.Ai niste trandafiri superbi.Felicitari.
 

carla

Active Member
Ce tufa frumoasa a facut la tine Guy Savoy :eek:
Al meu e cam la umbra in spatele unei magnolii, asa ca are trei bete inalte de doi metri cu niste smocuri de flori in varf. Si cum e prea batran ca sa-l mai mut, cred ca o sa incerc sa prind un pui din butasi ca sa am si unul la soare. Tu cat il tai ca sa ramifice asa de frumos?

Si in alta ordine de idei, sunt absolut de acord cu Nick, e superba zona unde stai ... lac, dealuri, padure :visator: Am mai tras si eu cu ochiul pe dupa gard cand se putea :mrgreen: Esti o norocoasa
 

Dea

Active Member
Minunati cu totii, Claude!! Eden rose, superba prima sa floare!
De priveliste ... este raiul pe pamant la tine acolo! :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai mai ce bine vedeti, ati vazut totul si lac si padure, eu cred ca vedeam doar trandafirul in poza :rofl:

Nick, esti binevenita oricand! :hug:

carla, Guy Savoy a lastarit extrem de bine anul trecut, dupa ce 2 ani dez ile am avut si eu ca tine, 2 bete lungi, in primul an chiar l-am mutat la o pergola ca am crezut ca e urcator, nu stiam cum il cheama, dupa mutare m-am prins ca nu-i urcator si iar l-am mutat si se pare ca noul loc i-a placut. In primavara l-am scurtat la 30 cm lastarii laterali si 40 cm cei din interior si a raspuns foarte bine. Problema e ca nu stiu cat sa tai acum, dupa prima inflorire, ca sa nu fie iar inalt de numa' :mrgreen:


bradut, Astronomia are cam 6 cm
 

adrianam

Well-Known Member
Claude, ai numai trandafiri unul si unul! Felicitari! :clap:
Iar zona in care stai este absolut superba!
Tufa aceea de Guy Savoy imi place si mie foarte mult, cred ca fac o noua pasiune pentru dungati! :rofl:
Sunt foarte incantata de toti dungatii pe care ii am pana acum, sunt foarte infloriciosi si au tufe frumoase! Si vad ca mai am de adaugat la colectie! Este si parfumat? Cat rezista florile pe tufa?
 

nick1971

Active Member
claude a spus:
Mai mai ce bine vedeti, ati vazut totul si lac si padure, eu cred ca vedeam doar trandafirul in poza :rofl:

Nick, esti binevenita oricand! :hug:

carla, Guy Savoy a lastarit extrem de bine anul trecut, dupa ce 2 ani dez ile am avut si eu ca tine, 2 bete lungi, in primul an chiar l-am mutat la o pergola ca am crezut ca e urcator, nu stiam cum il cheama, dupa mutare m-am prins ca nu-i urcator si iar l-am mutat si se pare ca noul loc i-a placut. In primavara l-am scurtat la 30 cm lastarii laterali si 40 cm cei din interior si a raspuns foarte bine. Problema e ca nu stiu cat sa tai acum, dupa prima inflorire, ca sa nu fie iar inalt de numa' :mrgreen:


bradut, Astronomia are cam 6 cm
pai atunci sa-mi fac de drum :D
 
Sus