Trandafiri Claude

claude

Well-Known Member
Moderator
Incep si eu, timid, cu cateba floricele... :oops: scuzati calitatea pozelor, dar sunt facute cu telefonul...


 

sarselia

Active Member
Moderator
Numai frumuseti,Claude!
Dar cel din poza cu nr 5 m-a cucerit total.Nu stiu de ce dar am o slabiciune pentru trandafirii galbeni sau portocalii si daca mai au si ceva margini cu rosu atunci ma declar cucerita 100%.
Sa iti traiasca toti si sa te bucuri de ei!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc!
arselia, cel din poza 5 e intr-adevar frumusel, floarea devine in final rosie, cand se maturizeaza, se numeste Alinka
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce interesant!
Acum imi place si mai si!
Ce sa faci?Mie pe el mi s-a pus pata de cum l-am vazut.
Sa ai parte de ei!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mymo, al treilea e Kronenbug-ul, si al meu, ca si al tau, a facut o floare uriasa! :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Inca cateva pozici, am apucat sa pozez cativa inainte de grindina, ca acum sunt ferfenita...mai sunt ceva boboci, dar sunt loviti rau si aia :(
Saptamana trecuta am observat si niste efecte ale caldurii exagerate si anume faptul ca multi boboci s-au deschis inainte de a fi complet crescuti, maturi, rezultand unele flori mai mici decat normalul. Fierbinteala a fortat acei boboci sa se deschida inainte de vreme

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Claude, tu vrei sa mor aici???!!!
La trei din ei mi s-au scurs ochii, parol, p'onoarea mea de ploiesteanca:
Caramel Antike, Tom Tom si Mis Dior. Si Parole d'Amour arata intr-un mareeeeee fel...
Deci nu cantitate, ci calitate :marfa: :marfa:
Felicitari!!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! :oops: Sa stii ca, intr-adevar, Caramel Antike e un trandafir extraordinar! E foarte florifer, are florile foarte batute si foarte frumoase! E unul din preferatii mei. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca mai stii de unde i-ai luat, sa-mi dai si mie sursa, te rog, sa-mi iau in toamna ca mi-a ramas inima la ei :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramel Antike l-am luat de la Coral, dar acum 4 ani, anul asta nu am mai vazut. Tom Tom e floribunda, l-am luat primavara trecuta de la Baumax, cred ca e de la Yurta. Daca nu gasesti, sa-mi ceri butas la toamna, ca-ti dau cu drag! :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Frumosi toti!
Vreau sa va zic ca la Yurta livreaza multi din Ciumbrud.De ex.cei de la Profi-family.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
azi s-a deschis prima floare la Sombreuil. E tanar si mititel saracutul, nici 40 cm si deocamdata mai are doar inca un bobocel,dar mi-a facut o mare bucurie.
E un catarator care poate atinge intre 2,5 si 4m, parfumat, creat in secolul XIX, al carui creator nu se cunoaste. Floarea este crem-alb, foarte batuta, in stilul florii trandafirilor de moda veche
Din pacate calitatea pozelor e proasta, sunt facute cu telefonul

Ca sa vedeti cum arata cu adevarat acest trandafir, va atasez un link
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.5858
 

adrianam

Well-Known Member
Superb!
Ai grija de el sa creasca si sa ajunga la 4m, sa ai de unde da butasi la schimb! :D

Azi am trecut si eu pe la gradina sa vad ce trandafiri se pregatesc sa infloreasca. Culmea este ca se pregatesc sa infloreasca cei mai micuti, prinsi sau pusi anul trecut in gradina. Cei trei cataratori mai batrani si acoperitorul nu prea au boboci deocamdata.
Cel mai viteaz este unul prins cu pet, dintr-un butas pus anul trecut prin iulie, pe caldurile cele mai mari!
I-am scos pet-ul in urma cu vre-o trei saptamani iar acum are deja boboc! Abia astept sa-l vad, ca trebuie sa fie un soi mai deosebit!
 
Sus