Trandafiri Claude

claude

Well-Known Member
Moderator
Nick, Night Owl l-am luat din Italia, de la o furnizoare care importa din SUA trandafiri de-ai lui Carruth
 

alfa

Active Member
Roxana Peled a spus:
E foarte frumos stratul tau de trandafiri si sunt absolut de acord cu parerea celorlalte fete, lipsesc doar plantele companion :D
Imi place mult trandafirul rosu din mijlocul stratului!
:) Si eu am ramas cu ochii la cel rosu! :)
Claude, eu as scoate numai tufa aia alba din apropierea celui rosu. Eventual si pe cel roz pal. Si as baga perene albastre/ mov/violet in loc. Ce zici de delfinum, aconitum... (digitalis va ca ai deja :D)
Nu te apuca sa distrugi statul de tot, ca e pacat de el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Kinga, cel rosu e intr-adevar frumos, are si o culoare superba si petalele sunt ca o catifea, nici nu stiu cine e ca e luat la punguta din Italia, acum multi ani (asta ca sa vedeti ca nu numai la noi cei din punguta sunt oua Kinder :evil: ) si n-a fost ce trebuia sa fie, interesant e ca a corespuns totusi culoarea :rofl:

Chestia e ca nu prea mai incape nimic intre ei, am indesat eu unde s-a putut acel digitalis si pe randul din spate mai am o tufe de ...imi scapa numele :roll: Doar daca as pune ceba tufite scunde chiar in fata lor, sa le acopere baza, altfel e jungla acolo, ei umplu tot, ceva inalt ar fi acoperit de lastarii trandafirilor. :roll: Eu planificasem sa scot 2-3 tocmai ca sa fac loc, dar inca nu am ajuns la operatiunea asta, am avut prea multe plantari, gropi de sapat in ultimii 2 ani
 

nely

Member
Ce paleta de culori :visator: este o imagine f frumoasa, si ultimul prezentat parca ii simti catifelarea petalelor, f frumosi toti :clap:
 

gabrielais

Active Member
Claudia, nu scoate nimic...sunt frumosi si e pacat de ei...pune niste tufe mici in fatza; printre ei asa ingramaditi cresc crinii albi parfumati (cei care se scot in august), phlox,...la mine tufele s-au alungit si ies dintre trandafiri; au destula lumina pana cresc acestia, ca sa se dezvolte, iar cand trebuie sa infloreasca sunt cu mult deasupra trandafirilor...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
V-am aratat deja floricica lui, dar acum are mai multe si, cel mai important, mi se pare un trandafir extrem de frumos, desi e tanar si mi sunt convinsa ca va fi printre favoriti! Se numeste Night Owl si a fost creat de americanul Tom Carruth, e un trandafir nou, introdus in comert in 2007
Culoarea din poza e cea reala :)
Daca esti tu draguta ca de obicei de altfel :) dezvaluie-mi si mie niste secrete ale acestui trandafir.
Il tii in plin soare sau semiumbra?Cit soare are pe zi?Cam la ce temperatura ti-a inflorit?Intrebarile sunt fiindca ai zis ca in poza a iesit culoarea lui reala.
Multu......
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, e in plin soare, dar zilele astea la mine a plouat aproape non-stop :rofl: La soare florile se deschid la culoare, sunt un grena putin mai deschis. Eu deja planuiesc cum sa-i asigur un pic de umbra pe perioada fierbinte, desi va fi condus pe un gard si am intentia sa fac in asa fel incat sa-si tina singur umbra, de la o vreme ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha...deci grena mai deschis decit poza daca e in soare.Asa inchis e fara soare nu?Am inteles eu bine>?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claudelu ca de obiecei ai numai frumuseti.Toti imi plac...
Te felicit si sa le mearga bine in continuare!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Minunat Night Owl! Acum spune drept, l-ai luat pentru flori sau ca sa maresti colectia de "bufnite"? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Am eu o treaba cu tot ce aminteste de pene! Pai l-am vazut la un moment dat pe un site, pe el si pe Route 66, amandoi ai lui Carruth si mi s-a pus pata, mi-a placut grozav contrastul dintre culoarea petalelor si staminele galbene. L-as fi luat si pe Route 66, de curiozitate, dar nu il avea :) Iar asta, fiind urcator, mi-am si imaginat cum ar arata asa urias plin de flori. Acu' sa vad cum va fi ca e fix la gardul de la drum, poate mi-l jumulesc trecatorii :nu stiu:
 

cristinaf

Well-Known Member
Poate o rugam pe Maria sa faca o comanda in toamna la Rosaplant, ca il aveau in lista pe Route 66, ca parca imi trebuia, parca nu... ca semana la culoare oarecum cu Burgundy Ice, dar de cand l-am vazut in albumul Carinei, imi trebuie de nu mai pot. :salivat:
Si in plus parca semana destul de bine cu Night Owl, si ma consolez cu asta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sper sa fie netentant :rofl: Ca si-asa sunt destui tentanti, am o portiune de gard de vreo 25 de metri plantata toata cu trandafiri, ca asa m-am gandit eu ca ce frumos ar fi un gard viu de trandafiri urcatori si englezesti :evil: Sotul meu cand i-a vazut plantati a zis 'da' oare n-o sa-i rupa trecatorii'...moment in care mi-a cazut fata, nici nu ma gandisem la asa ceva :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cand i-am plantat ei erau asa de mici si gardul asa inalt incat nu reuseam sa cred ca vor ajunge vreodata sa creasca atat :rofl: Si-acum sunt cat gardul, unii lastari ies printre panouri, mai trece cate-o vecina si nu inteleg ce face cu capul la mine-n gard, pana realizez ca s-a aplecat sa miroase o floare evadata. Acu' tre' sa fiu pe faza, ca o sa-i jumuleasca duminica dimineata cand merg la biserica, asa faceau si primavara cu forsitia, partea dinspre gard o cheleau :roll:
Asa ca o sa ma ascund dupa gard si o sa le sperii :tavalit:
 

ghia_don

Active Member
Deja mi te imaginez facind "baaaauuuu" cu facaletul in mina printre tufele de trandafiri, in momentul in care vreo vecina intinde mina catre gard :rofl: ..
Eu am o tufa de liliac la drum si n-am apucat inca s-o vad inflorita acolo, la locul ei... :( si mi-am propus ca la anul sa-i leg niste clopotei , poate se sperie "infractorul' si nu-i mai rupe florile . :x
 
Sus