Trandafiri Claude

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Astept si altii cu boboci maricei, sunt in avans pentru ca erau in ghiveci, in plina vegetatie, cand i-am primit! Acum ii pazesc ca pe sfintele moaste si ii controlez mereu :rofl:
 

Simonikz

Member
Foarte frumosi ! Bravo.....sa te bucure cu cat mai multe flori !
Ai si prima floricica pe anul asta ? Felicitari !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! :D Cred ca e timpul ca si in gradinile de la noi sa-si faca aparitia si alti trandafiri pe langa teahibrizi, sa ne bucuram de adevaratii trandafiri de gradina, soiuri vechi, nobile si parfumate care sa ne incante cu frumusetea si parfumul lor!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu numai, Ramona, sunt foarte multi trandafiri vechi, creati in secolele trecute, care sunt destinati chiar gradinilor, spre deosebire de teahibrizi, care au fost creati pentru flori taiate. E adevarat ca multi dintre ei infloresc o singura data pe sezon, dar exista destule soiuri cu inflorire remontanta din care se poate alege. In plus, mai e varianta trandafirilor David Austin, care majoritatea sunt cu inflorire remontanta si, prin frumusetea florilor si a parfumului, mi se par o alegere mai buna decat TH pentru decorarea unei gradini. Dar va spun eu ce si cum, pe masura ce castig experienta cu cei care i-am achizitionat eu! :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Te inteleg...eu am avut razboi civil cu tata, ca la toamna ii scot via de langa gard ca sa am loc la trandafiri :evil: Ca doar nu o sa-i pun in spate, pe terenul arabil! Desi poate o sa ma hotarasc sa devin cultivator si-atunci...umplu cu trandafiri :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Azi s-a deschis prima floare a lui Princess Alexandra of Kent, un trandafir creat de David Austin. Floarea inca nu e complet deschisa. Sper ca maine sa fie o zi cu soare ca sa-i pot evalua parfumul, ar trebui sa fie puternic, cu note de lamaie. Azi avea un parfum de intensitate destul de slaba.avand in vedere ca trandafirul are abia 30 cm inaltime, ma declar multumita de prima lui floare, e mare, bine formata
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos trandafirul, merita sa-l ai in gradina! Trebuie sa fie tare bine la Cluj daca deja au inflorit trandafirii, la mine nici macar boboci nu au inca :(

Imi place culoarea, e un roz de acadea :D
 

mymo

Active Member
Superb!
Gradinarito si la mine majoritatea au boboci,deja a trebuit sa-i stropesc ca i-au invadat puricii verzi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, dragelor! La Cluj a fost frig, dar astia sunt cu un pas inainte, ca i-am adus din Italia gata infrunziti acum o luna, de-aia am eu norocul sa miros trandafiri la ora asta :rofl: Acum ii pandesc pe Comte de Chambord, Paul Neyron si Buff Beauty, care ar trebui sa infloreasca in cateva zile. Si Cornelia face ceva, dar atata a batut-o vantul ca ma mir ca nu i-a zburat bobocii
anastassia, ai dreptate, planta fiind tanara, are lastarii inca mai subtirei, am proptit lastarul, ca altfel il tragea floarea in jos :)
 
Sus