Trandafiri Carla

bradut

Well-Known Member
Da, ma gandeam ca este Penelope. O astept si eu. E cuprinsa in comanda de la Lottum.
 

cristinaf

Well-Known Member
Frumosi! Cand il mai vad asa frumos pe Tuscany al tau, imi vine sa ma duc sa-l coafez pe al meu, daca n-a fost in stare sa-mi faca nicio floricica. :evil: Macar sa aiba o scuza daca nici la anul nu va inflori. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ha, cine vorbea de stricat noptile altora :evil: Am dat pe spate cand l-am vazut pe Tuscany Superb :mrgreen: Hai zi repede cum e parfumul la el, slab, puternic? Eu l-am plantat in primavara pe frate-sau, Tuscany, deci pana la anu' mai am de asteptat
Iar Escapade spe sa creasca repede, sa-mi dai un butas ca la mine n-a ajuns primavara asta, l-a incurcat olandezul si mi-a trimis 2 Pearl Drift, daca ma iau dupa eticheta :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
carla a spus:
In sfarsit s-a intamplat minunea si au inceput si ai mei sa infloreasca :D
Cativa mai noi

Si cativa mai vechi la mine in gradina

Pe randul de sus: Belle Poitevine, Escapade (poza 2 din prima zi de inflorire si poza 3 de a doua zi), Tuscany Superb (pe care l-am asteptat 2 ani sa infloreasca dar a meritat), Eyes for You si Therese Bugnet
Iar pe randul de jos: Crown Princess Margareta, Penelope, Mary Rose, Smart Roadrunner si Louise Odier

Penelope nu arata asa de bine ca anul trecut, am mutat-o acum in primavara si nu prea i-a convenit, si-a revenit destul de greu. Nu mai are atatia boboci ca anul trecut si parca si floarea e putin mai stearsa :|
Cata frumusete! :visator: Felicitari pentru ei, Carla!
Florile lui Escapade au crescut enorm de la o zi la alta! Cat timp rezista o floare?
Ai cumva si poze de anul trecut cu Penelope? Florile se albesc in timp sau raman crem? Dureaza mai mult sau se scutura repede? Si cam care ar fi perioada de inflorire, daca iti mai amintesti?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce bine ca ai intrebat de Penelope, eu am ramas cu ochii cascati la Tuscany si am uitat sa intreb de el, ca-l am si eu in lista :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, este si pe lista mea :rofl:
Mi-a parut rau ca pentru comanda din primavara de la Lottum am ales Ballerina in locul lui. Iar drept pedeapsa pentru aceste ganduri, Ballerina nu s-a prins :)
 

carla

Active Member
Multumesc fetelor, ma bucur ca va plac :D
Penelope nu are florile de culoarea asta decat o zi, sau doua, apoi se albesc. Floarea tine mai mult ca la englezesti dar mai putin decat la TH, cam o saptamana sa zic, dar infloreste des, la mine a avut trei valuri de inflorire anul trecut. Din pacate, ca si ceilalti hybrid musk pe care-i am creste foarte incet, Felicia a crescut ceva mai bine, dar Penelope si Buff Beauty abia se misca :(
Cateva poze de anul trecut, trandafirul era minuscul, cam 15-20 cm, dar plin de flori

Tuscany Superb e "superb" cum ii zice numele la culoare, dar mirosul nu e cine stie ce. E drept ca e plantat langa 3 tufe de Smart Roadrunner, care contrar a ce se spune pe HMF la mine miros foarte puternic, asa ca mi-e greu sa mai prin alt miros in jur. Dar merita sa-l ai pentru culoare si contrastul cu staminele, e mortal
Iar Escapade pe mine m-a socat initial cand s-a deschis pentru ca florile erau aproape ciclam, un roz foarte puternic si eu ma asteptam la ceva spre lavanda. Abia a doua zi au inceput sa se deschida la culoare si parca au crescut si in dimensiuni, florile sunt imense, ca niste farfuriute, deocamdata sunt chiar putin disproportionate fata de marimea trandafirului :) Infloreste bine, mai are cativa boboci pe langa astia 3 deschisi si Claude, vad ca a inceput sa creasca binisor asa ca-ti pregatesc butasi la toamna
 

cristinaf

Well-Known Member
Daca abia misca, oare in cati ani or ajunge hibrizii astia musk sa arate asa ca-n poze? :roll:
Eu abia in toamna trecuta am plantat doi, chiar sunt curioasa cum se vor descurca.
 

carla

Active Member
Poate in alte locuri evolueaza mai bine, nu stiu, dar la mine cam asa sta treaba. Chiar ma intrebam la un moment dat daca n-or fi dat radacinile de ceva bolovani (la mine pamantul e foarte pietros) si de asta nu cresc, dar e prea ciudat ca numai la ei sa patesc asa ceva. Asa ca m-am inarmat cu rabdare si astept, oricum daca ar creste ca in poze, ar ajunge pe la vecini :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carla, la fel am patit si eu cu Hybrid Musk, aveam 2, Cornelia si Buff Beauty, anul trecut au crescut extrem de putin si, surpriza neplacuta, in iarna asta au murit cu succes, nu inteleg de ce...ceva ar fi trebuit sa mai dea pentru ca amandoi erau pe radacini proprii :| Macar ai tai sunt vii si cresc...chiar si incet

Multumesc pentru Escapade, daca nu il are furnizorul unde comand la toamna o sa-ti fiu recunoscatoare pentru un butas :oops:
 

bradut

Well-Known Member
Ce pacat pentru Cornelia si Buff Beauty! :( Eu l-am plantat pe BB in toamna si vad ca-i merge binisor. A facut si un bobocel, dar l-am indepartat. Pe Cornelia o astept de la olandez. Sper sa o faca disponibila pentru toamna.
 

carla

Active Member
Cateva floriciuni de saptamana asta, am ramas cam in urma cu postatul noutatilor :oops:
I-am promis lui Caramell ca pun poze cu Munstead Wood, prima floare a aratat asa:

Azi s-a deschis si a doua floare si e mult mai deschisa la culoare ca prima, am facut si o poza cu ambele flori, sa se vada diferenta

E un trandafir absolut superb, prima floare rezista deja de 4 zile desi a trecut printr-o furtuna care mi-a scuturat mare parte din trandafiri, deci primeste punctaj maxim
A mai inflorit Cardinal Hume, ma asteptam la o culoare ceva mai inchisa, mai ales ca bobocii erau aproape negri, dar floarea s-a deschis mai degraba rosie. Tufa e mica dar plina de floricele si am plantat-o langa Winchester Cathedaral pentru o combinatie shocking :)

Souvenir de la Malmaison, in anul doi la mine. Stiam ca e sensibil la ploi, dar anul asta ploios i-a pus capac, florile au petalele exterioare maronii dar din fata arata super bine :mrgreen:

Anul trecut am cumparat din Hornbach un trandafir cu eticheta Irene of Denmark. La o scurta cercetare pe net am vazut ca nu e el, am crezut apoi ca e Crystal Fairy dar se pare ca nu-i nici el, in final nu stiu cine e dar in acest moment face spectacol, si inca nu e inflorit la maxim

Julia Child e absolut remarcabila anul asta (tot in anul doi e si ea), e plina de flori si straluceste de departe. Culoarea cand se deschide floarea seamana cu Graham Thomas, dupa care se face un galben mai aprins, dar tufa e remarcabila, foarte compacta si florifera

Si altii mai la gramada (in ordine: Jacqueline du Pres, Alain Blanchard, Pat Austin, Eglantyne, Augusta Luise)
 

nina77

Member
Aici se vad mai bine, asa ca musai sa-i laud si aici.
Sunt pur si simplu minunati. :D Ma bucur ca si la tine Julia Child e atat de frumos.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte interesanta evolutia lui MW. Trandafirul acesta e tot mai surprinzator. Sunt curioasa cat vor rezista florile la cel pe care il am in gradina. Dupa cum s-a mai deschis putin culoarea, as zice ca nu atat de mult. Multumesc pentru poze, Carla.

Imi mai plac Irene of Denmark, Julia Child si Jaqueline du Pre. Si ceilalti sunt deosebiti, dar acestia sunt la creme de la creme pentru mine! :rofl:
 

gabrielais

Active Member
Caramell a spus:
Imi mai plac Irene of Denmark, Julia Child si Jaqueline du Pre. Si ceilalti sunt deosebiti, dar acestia sunt la creme de la creme pentru mine! :rofl:
Caramell, sa stii ca floricica lui Jaqueline tine cam 4 zile; nu se pateaza de la ploaie si nu sufera din cauza soarelui puternic; la mine a prins toate fenomenele.. :rofl: si e ca un magnet pentru albine..sarmanul e cat o palma de mic, cu 2-3 floricele pe care stau gramada albinele..cred ca una taie bilete.. :rofl: cam asta deocamdata; cand mai creste vedem cum se comporta :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Multumesc pentru incurajari, Gabriela. Nu ma razgandesc in privinta lui, visez de cateva luni cu ochii deschisi la el.
Dragalase albinutele tale, au preferinte selecte! In gradina mea, am remarcat ca au o preferinta si un comportament asemanator pentru 2 clematite deosebite: Duchess of Edinburgh si Belle of Woking.
 
Sus