Trandafiri Carla

carla

Active Member
Daca tot am vazut ca isi prezintă toata lumea trandafirii, m-am gandit sa vi-i arat si eu pe ai mei. :D Am o colectie destul de marisoara, azi le-am facut recensamantul si au iesit in jur de 90. Cei mai multi sunt foarte tineri, in primul sau al doilea an de viata, drept care nu au ajuns inca la dimensiunile de maturitate
Primul care infloreste in gradina mea este White Roadrunner

Urmat indeaproape de fratele sau purpuriu, Smart Roadrunner

Royal Gold

Un trandafir pe care l-am cumparat drept Sutter's Gold catarator, dar verificand pe internet mi se pare ca nu prea seamana. Poate-l recunoaste cineva :?

Rhapsody in blue

Si Fairy, care era de obicei primul la inflorit inainte sa apara Roadrunner-ii in gradina, acum a cedat locul

Ultimul e prins dintr-un butas de Fairy anul trecut si e primul butas prins de mine care infloreste, deci sunt foarte mandra de el :D
Saptamana asta urmeaza sa-mi infloreasca Graham Thomas, Don Juan, Souvenir de la Malmaison, Mme. Isaac Pereire si probabil Westerland
 

emilia68

Active Member
Draga Carla! :D Ai o colectie minunata de trandafiri, felicitari !

Poti sa fii mindra de deplin de ei. :D :clap: :clap:
 

mymo

Active Member
Foarte frumos! ce ciudat mi se pare cand spui ca astepti sa infloreasca Graham,la mine aproape ca se termina primul val de inforire.E ceva diferenta de temperatura :)
 

carla

Active Member
Multumesc frumos, ma bucur ca va plac
Mymo, nu am calculat exact dar cred ca vremea de aici e cam cu o luna in spate fata de restul tarii. Poate nordul Moldovei sa mai tina pasul cu noi :) De exemplu eu am avut lalele pana saptamana trecuta, mai am inca 3 bujori care trebuie sa infloreasca iar trandafirii abia abia au inceput sa miste. Asta e, trebuie sa ma adaptez la conditiile de aici :(
 

victoria222

Active Member
Felicitari, Carla, ai niste trandafiri foarte faini. Necunoscutul portocaliu imi place cel mai tare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi, Carla! Mie imi place foarte mult Rhapsody in Blue...si Fairy e foarte frumos...felicitari pentru colectie :)
 

nick1971

Active Member
Foarte frumosi, Rapsody in blue imi place si mie si-mi place cum arata trandafirul galben intre irisii albastrii :D
 

carla

Active Member
Trandafiri infloriti saptamana asta si aflati in primul an la mine, drept care le-am fotografiat doar florile. Tufele deocamdata sunt insignifiante :D


In ordinea numerelor de pe tricou: Gertrude Jekyll, Double Delight, Souvenir de la Malmaison, Heritage, Mme. Isaac Pereire, Veilchenblau si albinuta, Graham Thomas (2 poze), Jacqueline du Pres, si din nou Mme. Isaac Pereire, Souvenir de la Malmaison si Double Delight

Sunt putin dezamagita de Mme. Isaac Pereire, care s-a scuturat foarte repede si a avut ambele flori aplecate, a trebuit sa le ridic cu mana sa pot face fotografii :( Asa se scutura el repede sau nu-i place la mine?
Iar Heritage e deocamdata o pacoste, se scutura si mai repede decat Madame iar florile au avut toate petalele exterioare maronii, ca si cum ar fi fost gata ofilite din stadiul de boboc :? O fi de la ploi poate, nu-mi dau seama ...
 

nick1971

Active Member
Foarte frumosi toti! :D
cred ca au suferit de la vremea rece cand isi formau boboceii si apoi ploile, si la mine sunt cam ciufuliti, dar speram ca urmatoarea inflorire sa fie cum trebuie :D
 

carla

Active Member
A inflorit si la mine "bestialul meu catarator" cum zice Gabiuta. Singurul catarator pe care-l am care nu a inghetat de 4 ani de cand e plantat, si care a reusit sa depaseasca 3 m in inaltime, de fapt aproape a ajuns la etajul unu. Vi-l prezint pe Coral Dawn :D


Inca nu e inflorit complet, dar florile se scutura destul de repede asa ca n-o sa reusesc sa-l prind cu toate florile deschise in acelasi timp.
 

bebe Iris

Active Member
Minunati Carla!!! Superbi!
L-am plantat si eu in primavara, dar se pare ca nu s-a prins...ma bazez pe tine sa-mi dai la toamna 2 lastari :D
Acuma glumesc...sau nu chiar...daca o sa-ti doresti si tu ceva de la mine, poate facem un schimb :wink:
 

carla

Active Member
Cu mare placere Ramona, chiar mai mult de 2 lastari că am de unde taia Numai sa-mi aduci aminte la toamna, că la varsta mea memoria mai joaca feste :D
 
Sus