Trandafiri Caramell

claude

Well-Known Member
Moderator
nely a spus:
sunt toti frumosi dar eram doar curioasa daca are si parfum :oops: , ma atrag cel mai mult cei parfumati..
Nely, nu te jena ca iti plac cei cu parfum, eu te inteleg ca sunt maniaca cu parfumul la trandafiri, stai linistita ca e ceva normal :rofl:
 

nely

Member
;-) Claude, am observat ca e prima conditie la tine -parfumul, altfel pica "la test" si ii verifici constant :marfa: pe mine ma atrag f f multi,dar cei parfumati sunt irezistibili :giggle:
 

lacrimioara

Member
Caramell trandafirii tai sunt minunati , imi poti spune te rog daca sunt plantati mai la umbra ? CPM si Leonardo sunt deosebiti :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Lacramioara, trandafirii mei sunt in plin soare. Unii dintre ei au si ceva umbra in diverse momente ale zilei, dar destul de putin.
 

daisy111

Active Member
Carmen,nu au vrut butasii de sombreuil si novalis sa se prinda. :cry: sunt foarte suparata ca aratau minunat,facuse si lastari ,erau perfecti verzi cand le-am dat eu peturile jos si am fost duminica la tara si i-am gasit negrii ,deci decedati. :cry: :cry: Oare ce s-a intamplat cu iei? :(
 

Roxana Peled

Active Member
daisy111 a spus:
Carmen,nu au vrut butasii de sombreuil si novalis sa se prinda. :cry: sunt foarte suparata ca aratau minunat,facuse si lastari ,erau perfecti verzi cand le-am dat eu peturile jos si am fost duminica la tara si i-am gasit negrii ,deci decedati. :cry: :cry: Oare ce s-a intamplat cu iei? :(
Daisy, a plouat foarte mult in ultima perioada, s-ar putea sa fi putrezit :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daisy, imi pare tare rau ca nu s-au prins butasii. DAca au fost plantati intr-o zona insorita, este unul din motivele pentru care nu s-au prins. La mine s-au prins in proportie mare doar butasii pusi la umbra.

Pe de alta parte nu imi mai amintesc ce butasi am trimis, insa in niciun caz Novalis, pentru ca nu am acest trandafir in gradina. Eu am incercat de cateva ori sa obtin acest trandafir din butasi si de fiecare data butasii au putrezit, indiferent daca erau plantati la umbra sau la soare. Am ajuns la concluzia ca este un trandafir mai dificil de obtinut din butasi.
 

ana75

Member
Este posibil ca Novalis sa se prnda din lastari mai greu dar anul acesta au fost si prea multe ploi. Eu am Novalis de 3 ani si pot spune ca e un trandafir rezistent anul trecut la noi a fost o seceta crunta si a facut flori toata vara ,intradevar putin mai mici iar proba cea mai grea a fost iarna trecuta cand a rezistat la _30 de grade neprotejat. Asta toamna am dat la cineva lastari si i sau prins,cred ca depinde mult si de felul pamantului eu una prind foarte rar lastari pamintul fiind mai rau.
 

daisy111

Active Member
Ai dreptate Carmen,acum am realizat ce am scris,se numea nostalgie. :( Nu aveau soare mult,putin dimineata si lasatriti bine,cel putin nostalgie ca sombreuilul era verde si lung si abia asteptam sa ii vad infloriti la mine sa ma mandresc si eu cu ceva mai special. :( Nu stiu ce nu le-au placut la mine.
 

clematite

Well-Known Member
Draga mea, m-ai lasat KO de uimire, placere si....visare, cu privire la gradina si flori :roll: :salivat: :visator:
Daca te gandesti ca ai vreo speranta de a avea, cat de curand, o alta gradina, iti gazduiesc toate plantele pe care vrei sa le salvezi, pe termen nelimitat.
 

Dea

Active Member
Caramell, sunt inebunita cu CPM al tau, este exceptional de frumos!
Butasul de la tine care mi-a facut si o floare, s-a cumintit, cred ca isi formeaza radacinile :D , dar abia astept sa se inalte si sa mai faca cateva flori! Ii voi pune un liniar, sa verific saptamanal cat a mai crescut :)

Eu le gazduiesc si pe termen limitat! :rofl: nu de alta, dar noua gradina a lui Caramell ii va vrea la ea! :)
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Da. Arata intr-un mare fel. Si al meu in anul 2 si mutat asta toamna s-a pus pe crescut. Acum parca e o caracatita.
 
Sus