Trandafiri Caramell

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sally este ceva de vis! Nu poti trece indiferent pe langa trandafirul acesta! :D

Ketchup&Mustard este un nou favorit. Florile dureaza mai bine de o saptamana, imi place la nebunie forma florii si ochiul acela galben interior. Si mai are un mare atuu: isi pastreaza perfect culorile pana se scutura, nu pare afectat nici de ploaie, nici de soare. Este singurul trandafir la care am vazut asa ceva (floarea dupa 10 zile):
 

MASCHA

Active Member
Astatoamna datorita tie am luat-o pe Sally Holmes,este minunata sunt super incantata de ea,iar acum ai caut un companion rosu si mi-ai dat ideea cu Ketchup&Mustard,daca este urcator este ca si luat :)
Apropos tu de unde l-ai luat ?
 

R@MONA

Active Member
Din cate stiu eu, Ketchup&Mustard nu e urcator; parca il avea si olandezul.
Carmen , cum ti se pare Let' s celebrate?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Atat Sally Holmes cat si K&M sunt de la Lottum. K&M nu este urcator, nu merge combinat cu Sally si nici nu cred ca ar forma o combinatie reusita.

R@mona, primele flori ale lui Let's Celebrate m-au dezamagit putin. Imi pareau prea roz, deschise, spalacite. Acum este altfel, incepe sa se apropie de reclama. Nu imi pot exprima insa o parere. E dragut, dar inca nu ii gasesc ceva "wow". Cu timpul florile se mai inchid la culoare, devenind un movuliu roscat interesant, cu un contrast mai puternic fata de striatiile deschise. Este si parfumat. Nu foarte puternic, insa usor sesizabil si placut. Ii mai urmaresc evolutia. :D
 

R@MONA

Active Member
Multumesc! Mi-a placut si mie de cand l-am vazut, il aveam pe lista , dar apoi am renuntat la el. Am si eu o mica dezamagire, la Michael Serrault, bobocul este superb, dar cand se deschide complet mai are 3,4 petale si ma enerveaza! E drept ca al meu nu a facut decat o floare, de aceea ma gandesc ca este micut si poate cand va fi plin de boboci , va arata altfel.
 

geodezia

Well-Known Member
Dupa reclam lets celebrate arata de vis adica grena cu alb si cind colo ou kinder ..dezamagire mare .. ..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Geodezia, eu m-am uitat pe HMF inainte sa il cumpar. Si acolo pozele erau reale, neprelucrate precum cele de reclama. Insa chiar si asa, am decis sa il iau, ca o curiozitate. Totusi, nu prea l-as recomanda. Desi nu e cald, vremea e chiar placuta si trandafirul meu e umbrit de Leonardo, petalele sunt ofilite urat pe margini. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi aratat pe canicula de anul trecut.



Poze de astazi

Snow Goose, Aspirin, Jan Stephene


GC, CPM


Crystal Fairy, Leipzig, Super Dorothy, Le Marne


Rosarium Uetersen, Mme Isaac Pereire, China Girl
 

R@MONA

Active Member
Carmen, l-ai luat pe Annapurna la prima comanda de la bulgar? Ti-a supravietuit? Acum mi-am dat si eu seama ca nu am niciun trandafir alb!!!!!! :evil:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
L-am luat, dar nu a supravietuit. Acum nu l-as mai cumpara, mi-am umplut gradina de trandafiri albi anul trecut (tot asa lipsindu-mi culoarea, mi s-a pus pata pe ei :rofl:).
 

geodezia

Well-Known Member
Na sincer eu nu m-am uitat pe hmf dar arata tare frumos pe reclama si de asta l-am vrut adevarul ca este ciudatel prima data cind l-am vazut asa mic mic si roz nici nu stiam ce este ca in zona aia mai aveam plantate si niste rose de la bucuresti si m-am gindit ca este un ou kinder de la ei dar dupa ce l-am avzut la tine in poze mi-am dat seama ca el este
eu sa stii ca nu ma supar chiar daca nu sunt ce vrem sa cumparam ca de asta este ma bucur ca un copil ca mi s-au prins si ca ii am in gradina ..imi pare rau ca nu este asa cum il prezinta in reclame .. ar fi fost tare frumos sa fie si adevarat
 

nely

Member
Ce frumos e acum cand au inceput sa infloreasca :visator: , toti sunt superbi,sa-i tot admiri, cu frumusetea lor te transpun in alt loc...China Girl e parfumat? (scuze :oops: am o problema cu "parfumul")
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. China Girl nu este parfumat. Dar si fara parfum, tot frumos ramane.:D
 

maxie

Member
Caramell a spus:
Multumesc. China Girl nu este parfumat. Dar si fara parfum, tot frumos ramane.:D
Exact asta vroiam si eu sa spun: e foarte frumos si fara parfum.Petalele au o forma deosebita si sunt aranjate intr-un fel anume....
 

geodezia

Well-Known Member
na ca aseara am constata ca il am si eu pe china girl .. ce ma bucur ca mie imi place galbejitu asta e tare frumso .. :D
 

nely

Member
Desigur ca este f frumos Carmen :D , este superb cu bogatia lui de petale, si ceilalti sunt toti frumosi dar eram doar curioasa daca are si parfum :oops: , ma atrag cel mai mult cei parfumati...ai o gradina de vis, dupa atata efort...acum e o delectare sa-i admiri :visator:
 
Sus