Trandafiri bolnavi

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mymo, ne-ai lipsit! :hug: posteaza si tu ceva mai des de 2 ani ca n-o fi bai.

Parca am mai vazut la cineva aceeasi problema, la Annamaria, cred si cred ca am suspectat o cloroza. Si parca am mai citit undeva ca ar mai putea fi o problema care apare la trandafirii tineri, care nu au inca radacinile bine formate si care au parte de schimbari frecvente si radicale de temperatura si regim de precipitatii (temperatura scazuta, vreme ploioasa si apoi brusc caldura, cam ce s-a intamplat in ultima perioada).
Se recomanda imbunatatirea calitatii solului adaugand materie organica
 

mymo

Active Member
Multumesc frumos...te pup cu drag :)
Varianta cu trandafirii tineri pica din start,erau si pe vremea cand postam :rofl:)
Problema mea cred ca e tocmai de la materia organica,mi-e teama ca le-am pus prea mult ingrasamant(macerat de gainat crud cu apa tinut o saptamana si udat la radacina).
Am inceput sa tai ce e ingalbenit,mi-e atat de mila ca sunt plini de flori/boboci.
Altceva ce pot face?
Dupa cum vezi,ranjesc ca vitica la poarta noua,nu mai stiu nici zimbilicii :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mymo, am crezut ca am nimerit din greseala pe vreu topic preistoric al forumului, cand am vazut autorul postarii :rofl: Sper ca ai revenit cu gandul de a ramane ;-)

Chestia asta a aparut si la mine la cativa trandafiri, unii dintre ei plantati de 2 ani, printre care Z. Drouhin si New Dawn. Cand au inceput cresterile de primavara noii lastari cresteau cumva cu frunze rahitice, imi pare rau ca am uitat sa pozez, chiar m-am gandit si eu mult ce ar putea fi dar nu-mi amintesc sa fi vazut fenomenul descris pe undeva, daca ar fi fost o boala site-urile specializate sau cartile ar fi mentionat-o. Legat de ingalbeneala aceea, am 2 trandafiri in acea situatie, care arata ca o cloroza in stare grava, unul dintre ei a inceput sa-si revina, parte din frunze au devenit verzi dar celalalt e inca galben ca lamaia :( Iar eu nu am pus ingrasamant, doar ce a avut ca musuroi peste iarna, putina mranita pe care am amestecat-o cu solul. Dar celalalt trandafir care isi revine nu a avut nici macar aia, deci ma gandesc ca nu e de la ingrasamant :gandit:

Acuma...o problema poate avea mai multe cauze, asa ca nu e musai ca la tine sa fie ca la mine ca nici la altii iarna nu-i ca vara :rofl: Ai tinut cam putin la macerat gainatul, cand e cald afara se tine minim 10 zile, mai bine 2 saptamani. Si in ce proportie l-ai amestecat cu apa?

Oricum, nu te apuca sa tai ce e ingalbenit, ca nu cred ca e o boala
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mymozelule ce ma bucur!
Si eu am un trandafir tanar care arata cam ca si ai tai insa al meu e plantat abia din toamna si cu ploile astea nu ma mir ca a facut buba.Sper sa isi revina ca in rest nicio n-am idee ce i-as putea face...
 

mymo

Active Member
Claude,o sa incerc sa intru mai des :*
Parerea voastra care e? ce sa fac mai departe ca bobocii cad singuri si lastarii afectati parca sunt mai moi si mai goli...nu stiu cum sa explic :aoleu:
Te sarut Arselia :hug: noi macar ne mai vedem pe FB.
 

mymo

Active Member
Claudia,sunt eu ardeleanca si ar trebui sa fiu mai inceata dar....deja am bagat foarfeca in ei :evil:
Chestia e ca am aruncat un ochi la vecinu' si ai lui n-au nimic...pana mea stie de ce :p
Aaaa..proportia a fost cam mai putin de un sfert gainat si restul apa,nu cred ca a fost prea concentrat.
 

popescu gp

Well-Known Member
Un sfat;foloseste Fertitel 25ml /la 5l apa pentru 100m patrati( eu pun cam 60ml la 10l apa) prin stropire pe frunze;nu-i bai chiar daca ajunge pe boboci;este un regenerator al clorozei in frunze si intareste planta.Poti da pe toate florile;eventual poti pune si un fungicid in apa pe care o faci.Succes.
 

mymo

Active Member
Multumesc frumos.Nu stiu daca in satu' cu salcii este deschis maine la fito-sanitar,dar o sa incerc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba sa stii ca proportia aia la gainat e prea mare, se foloseste 1 la 10! Si al tau nici nu era macerat ca lumea!!!

Oare ce te-ai gandit ca au de ai taiat? Sau te-a deranjat estetic? :rofl:
 

mymo

Active Member
Mi-a fost frica sa nu fie ceva care sa cuprinda toata tufa.Si acum,in cazul in care m-am facut de "prea multa cacao" cum pot sa dreg busuiocu'?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai nu prea poti...multa apa, ca sa mai spele din sol ce e in plus dar daca solul e unul care retine apa nici asa nu e bine, ca daca stagneaza prea multa apa sufoci radacinile...Cat timp a trecut de cand ai pus gainatul? Si de cat timp se manifesta problema cu ingalbeneala? Continua sa se ingalbeneasca si alte frunze? Ca daca nu, atunci ai cam scapat de belea
 

mymo

Active Member
Chestia e ca am pus "spurcaciunea" la toate florile din gradina si la rasaduri.Pana acum,trandafirii sunt singurii care dau semne.Am executat operatiunea gainatu' acum o saptamana si la 2-3 zile dupa a plouat ca la balamuc pana azi. :nu stiu:
Aaaa,si nu e prima data cand fac asta,dar pana acum nu s-a intamplat.Azi am observat beleaua,ieri nu era.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Tu urmareste zilee urmatoare ce se intampla cu celelalte plante la care ai pus cacariseala...si nu mai jumuli trandafirii, intre timp
 

angela draganoiu

Active Member
bine ai revenit Mymo, mi-era dor de tine.
un trandafir d'asta galbejit am si eu. numa' ca la al meu s-au rasucit si frunzele din varf da' nu m-a dus capu' sa le tai. eu nu i-am pus ............. materie d'aia ca tine si e singurul care s-a glabejit asa. am zis ca o fi de la ploaie prea multa. io cu ce sa-l tratorisesc ? va rog.
 
Sus