Trandafiri bebe Iris

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Si eu m-am socat can am vazut-o pe Madama :rofl:
La mine in schimb s-a aflat in treaba si are boboci Louise Odier :eek: Evident ca-i apuca craciunul asa :(
 

nicol

Member
:eek: Chiar, asa! Madama inflorita la vremea asta? Ce conditii are la tine in gradina, ca la mine nu vrea in ruptul capului sa infloreasca si a doua oara?
 

adrianam

Well-Known Member
La mine Madama a avut aproape toata vara cateva flori, sau cel putin cat am fost noi pe la munte am gasit-o mereu cu boboci si cateva flori deschise, dupa primul val din mai parca.
 

Roxana Peled

Active Member
Mai sa fie! Imi place ce aud mai ales ca la mine e trandafirul cu cea mai dementa dezvoltare dintre toti. Plantat in toamna trecuta e aproape dublu fata de toti ceilalti, urcatori sau nu. Si inca mai creste! Sper doar sa nu-i inghete lastarii astia proaspeti in iarna.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu il am de cativa ani la munte si parca nu imi aduc aminte sa fi taiat uscaturi din el pana acum.
A format cei mai frumosi lastari arcuiti din trandafirii pe care ii am pana acum.
Sa vedem cum se comporta in continuare, dar pana acum si mie imi place foarte mult.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, Madama e un trandafir iubitor de vreme mai racoroasa, caldura dementa nu-i prea place, asta poate fi un motiv al remontantei foarte slabe in unele zone. Nici al meu nu a remontant grozav, a facut un al doilea val si pe urma ici colo cate o floricica, in schimb, ca si al tau, a crescut ca un dement, are lastari de 3 m iar in primavara nici un lastar nu depasea 1 m :hipnotizat:
 

Roxana Peled

Active Member
Exact asa si asta :D
Teama mea ca ingheata e datorata faptului ca l-a apucat crescutul acum si nu se mai opreste. E plin de lastari harnici fi fragezi :)
Pe aceia sper sa nu mi-i doboare iarna.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce e fraged si nu apuca sa se coaca o sa degere, nu-ti face iluzii, poate se salveaza ceva spre baza, deci doar ce apuca sa se maturieze. Eu am la unii dementi cum ar fi Sharifa Asma lastari de jos de 5-10 cm, deci proaspeti-proaspeti, iti dai seama ca pe aia ii ia draku' :roll: Eu am avut o experienta cu un astfel de lastar crescut toamna trecuta, cand am musuroit l-am acoperit bine cu pamant, in primavara, la topirea zapezii era bine mersi :eek: Chestia e ca pe urma au venit in martie -12 grade si evident ca s-a dus, ca zapada nu mai era deloc. Deci se mai intampla si de-astea, dar in 99,9 % din cazuri lastarii astia cruzi sunt pierduti fara drept de apel!
 

bebe Iris

Active Member
Nu disperati, ca eu am cea mai batrana Madama dintre toate :rofl: ...sa stiti ca la mine infloreste de 3 ori pe an :p . Acum este la a treia inflorire. Bineinteles ca nu se compara cu prima. Adica acum are doar vreo 10-15 flori si la prima inflorire are sute. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Phiiiii, pai sa imbatraneasca odata si la mine ca vreau si eu asa ... numa' 10-15 flori in toamna :rofl:

Bine ca stiu, ma bucur ca nu e un trandafir puturos asa cum il credeam eu! :D
 

elianna

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
:D Daca tot e Maramuresul in fata o data-n viata, in ceea ce priveste infloritul timpuriu, atunci va pun poze sa-i vedeti:
Foarte frumosi :D La noapte am sa visez numai trandafiri :)
 
Sus