Trandafiri bebe Iris

bebe Iris

Active Member
O micuta noutate in gradinuta mea: "Schone Koblezerin"
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2012_II/81382321
Este o floribunda parfumata, rosu-carmin cu dosul petalelor albe, creata de Kordes in 2011. Nu este sensibil la boli, daunatori sau frig. Este un trandafir ADR ("Allgemeine Deutsche Rosenneuheitsprüfung" (ADR), cel mai important test de performanţă al noilor soiuri de trandafiri din Germania.) Mie imi pare a fi un fratior mai mic si mai rezistent al lui Osiria :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E foarte promitator Ramona! Sa se faca mare si sa ne mai arati poze cu el!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce rosu e Don Juan, te ia de ochi :eek:

No mai ca n-am stiut ca l-ai luat pe Leda, eu dupa ce am luat teapa de la Lottum ca mi-a trimis altceva, in toamna l-am luat din alta parte. Sunt curioasa daca marginea rozie a florii se intensifica
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc doamnelor! :hug:
Claudelu', eu nu stiu daca-i Leda...dar imi pare ca seamana cel mai bine. Leda este cu inflorire repetata, dar asta mie nu mi-a inflorit deloc pana acuma si este plantat demult...poate intai i-au crescut ramurele si anul asta imi arata ce poate :D Eu am cumparat un Sombreuil tot atunci si inca nu-l vad inflorit pe nicaieri, asa ca e posibil sa fie asta. De altfel si inloc de Cardinal de Richelieu am o chestie roz deschis si foarte parfumata, cu inflorire unica :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca e Leda, asta cu repetatul infloririi la el nu e batuta-n cuie, si pe HMF scrie ca occasionally repeat, deci probabil daca are conditiile necesare si in plus asta se intampla cam de la o anumita varsta, mai rar din primul sau al doilea an. Sombreuil nu are pe marginea petalelor bordura aia roz, si nici buton in mijloc cum are al tau
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu mi l-am dorit pe Leda, dar pana la urma nu am reusit sa il iau! Asa ca sunt cu ochii pe el sa vad cum se comporta!
Iar restul sunt de vis!
 
Sus