Trandafiri alfa

claude

Well-Known Member
Moderator
Alfa, din cate stiu eu ca au patit si altii, Augusta Louise de la Rosafruct e de fapt Charles Austin, cine l-a cumparat l-a identificat. Eu nu am vazut Charles Austin decat in poza, asa ca mi-e greu sa-mi dau cu parerea, uita-te pe mai multe poze de-a lui C.A pe HMF, poate te lamuresti. Oricum, ce vinde Rosafruct ca si Augusta Louise nu exista, numele lui e Augusta Luise si e acesta: (poza e naspa,dar se vede clar ca e alt trandafir)
 

alfa

Active Member
Da, Claude, exact asa stiam si eu cum ai spus tu.

Problema mea acum e, ca ambii trandafiri de mai sus i-am cumaprat de la Rosafruct. Unul este Charles Austin ( si eu il banuiesc pe primul) iar al doilea nu stiu ce este..... Vreo idee?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Chiar nu stiu...cum ei vindeau pana acum C.A. sub numele A.L., acum, ca l-au introdus pe C.A. in persoana, nu incognito, nu stiu zau pe cine vand sub numele de Augusta :evil: Da' daca iti doresti Augusta eu es putea sa-ti dau butas sau, daca preferi, sa-ti pun eu unul la inradacinat!
 

alfa

Active Member
Multumesc Claude, dar deoacamdata ma opresc cu noile achizitii. Nu prea am timp sa ma ocup de ele. Ajungem rar si atunci ma omor cu lucrarile ramase in urma, asa hotarata sa incerc sa o las un pic mai moale si sa regandesc tot aranjamentul din gradina, astfel incat sa fie cumva mai usor de ingrijit. :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Kinga, o cunostinta pasionata de trandafiri mi-a spus ca al doilea galben englezesc, cumparat de tine sub numele de Charles Austin, e de fapt, Teasing Georgia. Uita-te pe net la poze
 

alfa

Active Member
claude a spus:
Kinga, o cunostinta pasionata de trandafiri mi-a spus ca al doilea galben englezesc, cumparat de tine sub numele de Charles Austin, e de fapt, Teasing Georgia. Uita-te pe net la poze
Claude, nu prea imi dau seama de culoarea reala a lui Teasing Georgia. Ba apare galbena, ba un fel de crem. Mai degraba as zice sa s-ar putea sa am Crow Princess Margareta..... Cred ca la anul va fi mai clar, dupa ce mai creste tufa....
 

eldanyro

Member
ai o gradina minunata cu trandafiri dupa sufletul omului imi voi face un tricou cu fan kinga si 3 trandafiri fundal
 

alfa

Active Member
Si ale mele in plina inflorire :D

De 2 ani nu am mai plantat nimic....numarul nu prea e mare :roll: ...dar ma bucur de flori :D

Pe langa foisor:


Cumparat drept Augusta Luise....., apoi cel cumparat drept Winchester Chatedral



Eden rose; Gebruder Grimm alaturi de Mainzer Fastnacht



Moonlight combinat cu Romantika


Gebruder Grimm; Elfe si inca un catarator de la Starkl, la care nu-i mai stiu numele...


L.D. Braithwaite inainte sa isi scuture florile. Ii merge prost tare.



Spre deosebire de cel de la servici, Leonardoul nu o duce asa bine :( . Grafin von Hardenberg


Necunoscut; Mme Hardy
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Alfa, in legatura cu ultimul necunoscut, cel galben, uita-te putin pe HMF la poze cu Graham Thomas, ca mi se pare ca seamana :?
 

alfa

Active Member
Da seamana, dar este un fel de miniatura a lui GT. Tufa e mica si florile la fel, diametru 5-6 cm.
 

alfa

Active Member
Cred ca ai dreptate Csilla. Cred ca e intradevar Charles Austin. Exact asa are florile si al meu. Cand se deschid sunt mai colorate, aproape portocalii , apoi se deschide culoarea pana la o piersica foarte deschisa. :D Multumesc!
 

alfa

Active Member
Sus