Trandafiri alfa

bradut

Well-Known Member
Incantatori, alfa!

Pe Grafin von Hardenberg il am si eu, dar florile mi se par destul de pretentioase. Daca bobocii nimeresc o vreme ploiasa, floarea nu mai arata bine. Anul acesta a fost unul secetos si, prin urmare, am reusit sa-l surprind in toata splendoarea. Totusi, dupa aceasta perioada a urmat racirea vremii si ploi (dupa cum bine se stie), iar florile care s-au deschis acum nu mai arata bine.

Cam asa a aratat pe vreme buna:
 

alfa

Active Member
Da, bradut. Si eu am gasit floarea cu petalele exterioare afectate :( din pacate spre ghinionul meu am mai mult trandafiri care sufera din cauza ploilor. Aici la munte ploua des si efectele negative se vad si la Eden si la Red Eden. Dar parca cel mai sensibil la ploi este Mainzer Fastnacht. Am gasit bobocul cu petalele exterioare pur si simplu putrezite. Le-am curatat, dar imediat dupa, unul din boboci a pierdut toate petalele. Defapt floarea nu reusise sa se desfaca din cauza petalelor lipite si s-a trecut asa :(
 

bradut

Well-Known Member
Si la mine ploua destul de des, iar daca mai bate si vantul... :( , chiar se vad daunele in gradina. Totusi, am remarcat ca exista si trandafiri de "otel", ca sa zic asa, si unul pare a fi Bonica. In camp deschis, cu un vant de indoia copacii, trandafirul asta (plantat in toamna si plin de flori acum), aproape ca ramanea nemiscat. Nici ploaia nu l-a stricat, chiar daca a tinut mai bine de o saptamana. Si acum are flori. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc mult, Bradut! Mi-ar placea, recunosc... :oops:. Pastram legatura pentru la toamna :D.
 

carla

Active Member
Absolut superbi Alfa :eek: Si nici nu par afectati de ploi, desi cresc la munte. La mine din cauza ploilor nesfarsite de anul asta am avut trandafiri care nici n-au reusit sa se deschida, s-au inmuiat bobocii si au cazut, altii s-au deschis cu petalele exterioare vestejite iar cei care au reusit sa se deschida s-au scuturat urgent :( E o minunatie ce ai tu acolo si toti par scosi din cutie :D
 

victoria222

Active Member
Wow, ce delectare...superbi! Chiar ca parca i-ai scos direct din reviste :visator: Ma topesc dupa Rosenfee. Tot el este in avatarul tau?
 

elipopa

Active Member
minunati, draga mea!
abia astept sa ajung si eu astazi la gradina, esti o fericita ca te poti delecta cu asemenea frumuseti in fiecare zi!!!
 

alfa

Active Member
elipopa a spus:
minunati, draga mea!
abia astept sa ajung si eu astazi la gradina, esti o fericita ca te poti delecta cu asemenea frumuseti in fiecare zi!!!
Ei nu in fiecare zi :( tocmai asta e problema :roll: Ei la munte, eu la Bucuresti....doar din cand in cand apuc sa-i vad.
 

alfa

Active Member
Putine flori am momentan, dar toti trandafirii mei se pregatesc harnic de un nou val de flori. Pe fiecare tufa cresc acum zeci de boboci :D

Am gasit si de pozat cate ceva:
 

alfa

Active Member
Multumesc!

Sincer nu stiu cum se numeste cel portocaliu. L-am cumparat de la Rosafruct pe post de Augusta Louise, dar nu este sigur. S-ar putea sa fie eventual Charles Austin?
Mai am unul asa piersiciu/portocaliu, am crezut ca acesta e Charles Austin :?


Deci care sa fie oare? Cel de sus sau acesta?

 
Sus