Trandafiri alfa

alfa

Active Member
S-au prins toti trandafirii cumparati de la Rosafruct.

Nu am pierdut nicimacar unul! Singurul la care au inghetat putin varfurile e L.D. Braithwaite, dar are mugurasi si asa multi mugurasi. :D

Cam asa arata acum trandafirii de la ei:



Iar cei plantati acum 2 ani, de la Coral, asa:

 

alfa

Active Member
Abia dupa ce l-am vazut inflorit si mirosit am inteles de ce se cheama acest trandafir Double Delight. :)


Iudit, e cel pe care mi l-ai trimis tu in toamna. A iernat in magazie neplantat :oops: si a rezista eroic asa infasurat in rumegus cum l-ai cumparat. In primavara l-am plantat intr-un ghiveci mare, iar acum are deja prima floare si inca vreo 3 boboci :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur Kinga!
Am zis si o mai zic ca e trandafirul meu preferat!
 

carla

Active Member
Foarte frumos Super Excelsa :D Am plantat si eu unul in toamna de la Coral dar nu a inflorit inca.
Al tau cati ani are? Si il ai in gradina de la munte sau la Bucuresti? Sunt curioasa cum rezista la iernile de la munte pentru ca pana acum am avut probleme cu majoritatea urcatorilor
 

alfa

Active Member
Carla, il am aici in Bucuresti si e pomisor. El fiind rambler de felul lui, pomisorul meu este.... plangator

Am sa-l pozez cand se vor desface la maxim florile :D
 

alfa

Active Member
Super Excelsa:

Cataratorul Moonlight acum incepe sa infloreasca:

Iar acesta il am de Victoria :D Miroase foarte frumos
 

alfa

Active Member
Da, e frumusel si ciudatel. Desi bobocul e un roz-portocaliu, infloreste galben. L-am combinat cu Clematis Romantika, care azi a deschis prima floare. Tare sunt curioasa cum arata mixul inflorit la maxim.



Incep si la mine sa infloreasca; Chicago peace, Gartenspass si Gebruder Grimm. Ultimii 2, favoritii mei de pana acum: Eden si Red Eden se pregatesc si ei

:D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Kinga, minunati! :D Cine-i primul si al 4-lea de pe randul doi si ultimul de pe randul 3? Sunt Austin, da?
Ultimul ( galben) de pe randul 2 e Golden Celebration sau altul?
 

alfa

Active Member
Multumesc Claude!

Galbenul acesta nu are nume.



L-am cumparat ca fiind acoperitor de sol. Nu acopera nimic, dar este totusi mai scund decat altii.

Primul de pe randul 2 e Rosenfee. Nr.4 de pe acelasi rand e Red Eden.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Alfa ! sunt superbi !!! la mine Rosenfee nici pe jumate nu-i asa de frumos ,are mult mai putine petale ,oare se mai schimba ,si e asa doar la primele flori :? la tine e plantat de mai de mult ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Acum am reusit sa deschid poza marita, se vede clar ca nu e Golden Celebration, dar florile sut frumoase, asa cupate. Are parfum?
 

alfa

Active Member
Sannamaria, Rosenfee il am de doi ani. Anul trecut nu ia-m dat prea mare importanta.... a inflorit, dar nu mi s-a parut prea spectaculos. Si eu am ramas uimita anul acesta.

Claude, nu are parfum. :roll:
 
Sus