Trandafiri Acoperitori

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De-asta ti-am si aratat o imagine pentru ca trebuie sa tii cont de dimensiunile finale pe care le va avea un trandafir atunci cand il plantezi. Bine, tu poti sa-l si tai dar, ca regula generala, trandafirii acoperitori nu se taie.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu toti Fairy sunt la fel si nu toti au acelasi comportament. Din ce am constatat eu, cei galbeni sunt mai degraba o gaselnita de marketing: uita-te cu atentie la poze si vezi daca intr-adevar au florile mici in buchetele specifice fairy.
Apoi, The Fairy nu are tije tocmai flexibile, sunt destul de "batoase", mai degraba imagineaza-ti-l ca pe un arici decat cu ramurele "pletoase" sau "curgatoare". Formeaza o tufa frumoasa.
Exista si Fairy cu tije mult mai flexibile decat The Fairy. Din ce am eu: Fairy King si Fairy Crystal (dar nici aceia nu sunt curgatori, doar flexibili). In opinia mea, Fairy King infloreste chiar mai bine decat The Fairy, pentru ca formeaza in permanenta boboci noi, pe cand The Fairy infloreste in valuri, cu mici pauze in care isi formeaza noi boboci.

Ideea ta de bordura este foarte frumoasa, ce ti-am spus mai sus nu e de natura sa te descurajeze, ci doar sa iti formezi niste asteptari realiste, mai ales daca vrei sa cumperi atat de multi.
 

miki70

Active Member
Mie din toti fairy care ii am cei mai spectaculosi mi se par The Fairy (roz deschis) , Lovely Fairy (roz ciclam) si Fairy King (rosu inchis). Cel alb e f bolnavicios, pierde bobocii in f an, mai am Fairy Red care are floarea cu putin alb in mijloc si nu f bogata.
Eu daca as avea 3 trepte i-as pune in degrade :D sau alternati cu levantica intre ei.
 

miki70

Active Member
Unul cu ramuri curgatoare este Gartnerfreude, mie imi place f mult. Daca as sta la casa l-as planta intr-un ghiveci ceramic inalt, sa curga din el sau pe o bordura inalta.
 
Nu stiu daca trandafirii pe care i-am gasit pe sunphoto sunt de aceeasi specie cu alte culori...pot sa dau link-ul aici? ...poate stiti voi...
Pe The Fairy l-am vazut doar in poze, niciodata in realitate, nu pot sa imi dau seama daca si ceilalti sunt la fel (cel alb si cel galben). Oricum, sunt superbi...cel putin cel galben e demential...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Linkuri poti pune. Ce nu ar fi ok, ar fi postarea direct de poze care nu iti apartin.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
"The Fairy" este trandafirul roz si e un trandafir poliantha destul de vechi (1932) cu inflorire aproape continua.
"Crystal fairy", varianta cu flori albe, este un sport al lui "The Fairy" inregistrat in 2001.
"Red Fairy" este o alta varietate care are in comun cu primele doua faptul ca este tot un trandafir de tip poliantha dar care este obtinut prin hibridizari de R. Moore in 1995 si din ce am citit despre trandafirul asta se pare ca nu a fost obtinut direct dintr-un trandafir de tip poliantha ci dintr-un miniatur.
De "Fairy gold" eu una nu am auzit pana acum...dar se pare ca este un trandafir miniatur, inregistrat de Fryer in 1992 in UK. Deci acesta are in comun cu ceilalti mai degraba numele :D

Revenind la experientele comune: eu i-am avut in gradina pe "The Fairy" si "Crystal fairy" iar cel de-al doilea mi s-a parut a avea o talie mult mai mica decat primul. Acum nu stiu daca experienta mea e relevanta....Caramell a mai avut trandafirul asta in gradina si-ti poate da mai multe detalii :D
 
Multumesc mult pentru lamuriri si ajutor. :hug:
M-am uitat prin albumele unor colege de forum de pe sunphoto si am vazut acesti acoperitori...sunt atat de frumosi....m-am hotarat la The Fairy, Fairy white, Fairy gold, Sea foam, Limesgol, vad eu cum ii amplasez ca sa iasa ceva frumos.
Inca o intrebare, pot planta gazon pe langa ei? In timp vor acoperi gazonul, dar imi plac trandafirii in iarba, nu cu pamant in jur.
 
andreea laura a spus:
Multumesc mult pentru lamuriri si ajutor. :hug:
M-am uitat prin albumele unor colege de forum de pe sunphoto si am vazut acesti acoperitori...sunt atat de frumosi....m-am hotarat la The Fairy, Fairy white, Fairy gold, Sea foam, Limesgol, vad eu cum ii amplasez ca sa iasa ceva frumos.
Inca o intrebare, pot planta gazon pe langa ei? In timp vor acoperi gazonul, dar imi plac trandafirii in iarba, nu cu pamant in jur.
Cred ca vei avea o problema cu tunsul gazonului in jurul trandafirilor acoperitori, e destul de greu sa bagi masina de tuns pe acolo. E un lucru pe care ti-l asumi, dar parca vad ca vei avea nevoie de 2 oameni si manusi lungi sa tina trandafirii si unul cu masina :D
 

elianna

Well-Known Member
Mai poate folosi o foarfeca electrica pentru gazon Bosch sau Skil (ca acum a fost preluat de Bosch) si e la fel de buna dar mult mai ieftina si se preteaza bine pentru "locuri ascunse". Are si accesoriu pentru gard viu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai grija la cum iti selectezi trandafirii pentru ca sunt de talie diferita si o sa arate ciudat unul imens pe langa care se pierde o piticanie. Uita-te pe www.helpmefind.com, cauta la trandafiri si citeste despre fiecare la ce dimensiuni ajunge.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
andreea laura am eu Sea Foam dar nu are frunzisul inrosit. Doar cand apar lastarii tineri sunt roscati, pe masura ce cresc culoarea se schimba in verde. Dar daca lastarii sunt inca micuti e ok. Nu ai o poza?

nicolae68daniela e frumos roadrunner da' cred ca nu te poti apropia de el de ghimpos ce e, nu? :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mda, e cevas problema cu lastarii aia, dar nu stiu sa-ti spun care-i baiul :oops: Am avut si eu niste fenomene mai ciudate in cresterile unor trandafiri anul acesta si nu am o explicatie, daca e o boala sau altceva :?
 
Sus