Trandafiri Acoperitori

v.cristina

Active Member
Acoperitori grupeaza trandafiri a caror dezvoltare este mai mult pe orizontala decat pe verticala. Tijele fiind insuficient de robuste, sub greutatea inflorescentelor se intind la orizontala, acoperind solul. Sunt soiuri care in locurile in care ramurile ating solul formeaza radacini (marcotaj natural). Au inflorescente foarte bogate si sunt foarte rezistente la ger si la boli.
 

albela

Active Member
gradinar1 a spus:
Da, sunt acelasi lucru- sunt trandafiri a caror tufa se dezvolta mult pe orizontala, nu cresc foarte inalti si au inflorescente multiple pe fiecare tulpina florifera.
Florile seamna mai degraba cu florile trandafirilor salbatici, sunt mici, cu inflorescente simple dar compenseaza prin numarul mare pe fiecare tufa.
bradut a spus:
Multumesc, gradinar1. Am vazut de cumparat rosii si roz la pretul de 4 lei. Cel de culoare rosie era inflorit. Avea flori mici, intr-adevar, insa cu multe petale. Infloreste tot anul?
gradinar1 a spus:
Din ce stiu eu toti trandafirii moderni au inflorire remanenta...de obicei in cateva valuri pe sezon (cam 3 max 4)iar trandafirii polyantha sau floribunda inloresc aproape continuu. Teoretic, si cei acoperitori ar trebui sa faca acelasi lucru.
Nu te-ai uitat pe eticheta sa vezi cum se numeste trandafirul? Acolo ar trebui sa gasesti si informatii legate de perioada de inflorire
Mali_ a spus:
Eu am unul roz si a inflorit incontinuu pana acum. Unde ai gasit cu 4 lei?
bradut a spus:
La Baumax. Pretul e mic fiindca sunt pe stoc de multa vreme.
Ari a spus:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2189391200102643642HtXRET

Tarator roz. As vrea si galben si alb, aveti idee de unde as putea sa iau ?
adrianam a spus:
Tarator, ajutat sa devina catarator! :D
Splendid!
iris a spus:
Daca acesti trandafiri taratori este tot una cu trandafirii acoperitori de sol gasesti aici
http://www.trandafiri.ro/index2.php?cla ... sol&page=1 si aici
http://www.rosafruct.ro/prod/catalog.php?fk=100&k=160
Ari a spus:
Da este acelasi lucru . Multumesc frumos pentru info.
Cei pe care ii am eu infloresc doar o data pe an, fac flori fffff multe si mici batute, din pacate nu sunt parfumate . La coral am vazut ca ar mai fi ceva in stoc. Voi cerceta.
alfa a spus:
In ultimii ani am tot fost pe la Calugareni, la niste prieteni, si acolo in sat am vazut in foarte multe gradini un soi de trandafir plangator. Tufe mari revarsate efectiv peste garduri, cu sute de flori mititele de un roz bombon sau carmin care atarna in ciorchini. Frunzele sunt micute si mie atunci mi s-a parut ca sunt si de un verde mai deschis. Am ramas cu sufletul al ele. Am tot zis ca odata opresc si cersesc si eu un butas, dar nu s-a intamplat.

Asa ca pana la urma in primavara asta am cumparat un trandafir tarator de la Gardener: Super excelsa, care mie mi s-a parut foarte asemanator cu trandafirii de la Calugareni.
Cand mi l-au livrat, era in ghiveci de 5l si avea forma unui copacel, cu un trunchi de 1.5m ( nu ma asteptam la asta) si o coronita rotunda de vreo 30 cm diametru. Am vrut sa-l plantez la munte, dar fiindca abia imi incapea in masina :rofl: , l-am plantat in Bucuresti. Dragutul a fost harnic si in scurt timp a scos buchetele de trandafirasi batuti de diferite culori de roz. Defapt de la alb pana la roz inchis.
Momentan florile sunt cam pe trecute, in schimb au inceput sa cresca lastari noi din coroana, care se revarsa. Lastarii sunt de vreo 60 cm si inca se mai lungesc. Trebuie sa fac ceva special? Sa-l tund? Sa ii pun un suport ceva?
alfa a spus:
La munte am si eu un acoperitor de sol de la Hornbach. Luat anul trecut. Pe eticheta scria parca soiul: The Fairy




Ciudat mi se pare ca face florile foarte asemanatoare cu Super excelsa.
doina2009 a spus:
Asa arata, cel pe care l-am luat:
alfa a spus:
Doina, ai pus pozele prea micute pe webshots. Cred ca vorbim de acelasi soi. Foarte frumos :D !!! Tot vreo 15 Ron am dat pe el. Daca zici ca au din nou, ma duc sa-mi mai iau, ca tare frumos s-a dezvoltat. Cred ca va avea sute de flori.
 

albela

Active Member
doina2009 a spus:
Joia trecuta l-am luat.
Cu dimensiunea pozelor m-am gandit sa imi incarc toata colectia de flori, de aia le-am facut in format mic si nu vreau sa nu mai primesc vreo avertizare ca platesc daca sunt pozele prea mari si depasesc spatiul alocat.
gradinar1 a spus:
Alfa, The Fairy am si eu - e unul dintre cele mai vechi soiuri de trandafiri si e foarte florifer.
La mine e in al doilea an:

Exista si varianta The Fairy rosu, n-am gasit inca la noi dar mai caut :D
alfa a spus:
gradinar1 a spus:
Alfa, The Fairy am si eu - e unul dintre cele mai vechi soiuri de trandafiri si e foarte florifer.
Da, asa este. Al meu, cel din poze, e tot in al doilea an si e de un roz inchis. Va fi minunat cu siguranta. Mai am doar putin de asteptat.

Doina, am fost ieri la Hornbach, dar nu mi-am luat nimic. M-am uitat la toate ghivecele care mai erau pe acolo, dar nu am fost multumita de fel de cum aratau. Erau udate rau de ploaie si de furtun si unde mai pui ca erau deja plini cu paduchi. Oricum, saptamanile viitoare iar nu ajung pe la munte, asa ca mai astept livrari noi. Tufa pe care am luat-o anul trecut, cei drept mai prin iulie-august, daca imi aduc bine aminte, era mult mai viguroasa.
alfa a spus:
Trandafirul Super excelsa cu care nu stiu ce sa fac:
tranda09 a spus:
Trandafir tarator = trandafir acoperitor???
alfa a spus:
gradinar1 a spus:
cum nu stii ce sa faci???
Am scris cu cateva posturi inainte... l-am cumparat anul acesta... a facut deja un rand de floricele roz, exact ca cele ale lui The Fairy. Acum a inceput sa creasca ca nebunul. Toti lastarii aia lungi pe care ii vedeti i-a dat dupa ce l-am plantat. Intrebarea e: ar trebui sa-l tund cumva? sau il las sa creasca in voie?
mg a spus:
Sigur este trandafir ???? Nu aveti o poza cu floarea ? Eu vad ca seamna cu macesul !
alfa a spus:
Nu am poze cu florile, dar sigur e trandafir, nu e maces. La inceput mi-a trecut si mie prin cap ,ca s-ar putea sa fie un trandafir altoit la inaltime in maces, si ca macesul suport da lastarii astia, dar frunzele nu sunt de maces, sunt de trandafir. Adica, dupa cum fac eu deosebirea, macesul are frunzele mici, dar nu sunt asa de cerate, lucioase ca ale trandafirului, si deasemenea nu sunt de un verde atat de inchis, precum la un trandafir nobil.

Florile fost foarte asemanatoare cu acestea: http://farm4.static.flickr.com/3082/265 ... 1215759818
irinabv a spus:
Am citi la trandafirul Juanita ca crengile secundare care cresc in sus foarte inalte trebuie taiate ca intarzie inflorirea. Banuiesc ca e valabil pt. toti taratorii. Cica infloresc si ele mai tarziu.
gradinar1 a spus:
Foarte ciudat.... :? daca e tarator de ce arata ca un copacel??? Daca tai crengile crescute f mult nu are ce sa pateasca dar nici nu-ti garanteaza nimeni ca va inflori. Desi eu una nu l-as taia acum stiind ca taierile sunt indicate doar primavara si eventual toamna dar doar "de usurare", cat sa nu se rupa trandafirul daca e incarcat de zapada.
v.cristina a spus:
si mie mi se pare tot a maces ...a copacel maces mai exact

ceva de genul am patit si eu cu un trandafir copacel ..din cauza gerului din acesta iarna a decedat dar i-au aparut crengute de sub punctul de altoi si acum am in gradina un maces in toata regula


un lucru este cert alfa..nu are cum sa fie tarator
sunt foarte curioasa cand o sa faca floricele cum or sa fie :mrgreen:
alfa a spus:
Asa.... intre timp m-am documentat. Super excelsa este plangator, nu tarator. Si promite sa devina foarte frumos. Dar nu stiu daca v-a mai inflori inca o data anul acesta.

Insa the lovely Fairy sigur este tarator si uite asa arata:
dana_rusu a spus:
eu am alb acoperitor ,daca vrea cineva butasi cu mare drag,florile sunt micute si batute
 

v.cristina

Active Member
acesti trandafiri acoperitori mai sunt intalniti si sub denumirea de trandafiri de parc?? :? :? sunt in dilema :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu Cristina, trandafirii de parc sunt trandafiri vigurosi, de obicei trandafiri de tip floribunda ( de ex. Schneewitchen poate fi incadrat si in categoria trandafiri de parc).
Acoperitorii sunt trandafiri care cresc mai degraba in latime comparativ cu inaltimea; The Fairy, de exemplu, ajunge la 2m la nivelul solului si doar 50 de cm in inaltime (vorbesc de trandafirul din gradina mea) iar florile sunt mici in diametru dar de ordinul zecilor pe o tija.
 
A

Anonymous

Guest
"Organizarea" soiurilor de trandafiri a suportat o serie de modificari in ultimii ani.
Astfel, " trandafirii de parc" sint denumiti mai recent "trandafiri de peisaj".
Dupa opinia mea acesta denumire va fi agreata in urmatoarele decenii, mai ales ca exista si o anumita logica.
Sint soiuri pe care le utilizam pt. a obtine multe-multe flori, in scopul decorararii, amenajarii (gradinii).
In aceasta clasa "intra " trandafirii cu talii de 1, 5-2 m, cu ramuri mai mult rigide decit recurbate. De preferinta cu o inflorirea remontanta dar si cei cu o singura inflorire. Dar cine nu-si doreste un trandafir remontant ?
In aceasta clasa vom gasi trandafirii floribuna, poliantia, trandafirii englezesti (English roses) si....acoperitorii.
Insa nu minionul (sau "pitici" cum este denumit incorect pe forum).
"English roses" , s-au integrat datorita efortului, din ultimii 30 de ani, al lui D.Austin. Acesta a ameliorat surprinzator soiurile de trandafiri din secolul 19 cu cele moderene, utilizind floribunda si TH. Rezultatul incinta pe foarte multi.
Totul are si un pret, acesti trandafiri au o vigoare modesta.
Acestea fiind explicatiile pentru aceasta clasa, acum se poate intelege ratiunea prezentei "acoperitoarilor" in aceasta clasa.
 
A

Anonymous

Guest
Va multumesc.....insa prezentarea n-ar trebui sa fie neaparat frumoasa, ci concisa si la obiect. Cu substanta.
Oricit am incercat sa reduc marimea postarii, tot n-am reusit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu stiu daca exista acoperitori si alte culori asemanatori cu "The Fairy" ca inflorescenta si ca forma a florii si bogatie de flori pe tija.
Voi stiti?
Cam asa ceva ma intereseaza sa cumpar citeva bucati in toamna dar alte culori...
La mine acum acestia ( am doi ) sunt in plina floare.Merita pozati ce-i drept.....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fairy are mai multe culori: rosu (Fairy Queen), alb (Fairy Crystal), galben (Yellow Fairy), roz (Fairy) si roz inchis - siclam (Lovely Fairy).

Eu am roz, rosu si alb. Galben si roz inchis nu am gasit dar mai caut :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabiuta a spus:
I-am lasat in ploaie si sunt minunati:
Da, afara le place intr-adevar, si mai ales in ploaie :D.
Dupa plantare se vor innoroi putin din cauza ploii, dar vor face lastari noi in curand.
 
Sus